Звуки Інтернаціоналу. Чому у світі зростає популярність лівих

3 коментувати
Завдяки двом політикам, вченому і цікавим журналістам ідеї соціалізму знову на слуху. Часом здається, що десь на світовому тлі навіть чутна мелодія «Інтернаціоналу»

Почнемо з кінця: група журналістів копається у витоках даних панамської юридичної фірми Mossack Fonseca, а це 11 млн документів. 9 травня вони обіцяють оприлюднити матеріали про те, як «200 000 різних компаній, трастів і фондів використовують податкові офшори по всьому світу (21 компанія від Гонконгу до Невади), щоб уникнути сплати податків».

Прем'єру Ісландії, який фігурує в документах, загрожує відставка. У скрутному становищі опинився і британський прем'єр. Щоб розвіяти громадські сумніви, йому довелося оприлюднити податкові декларації, а також наказати ретельніше стежити за податковими угодами компаній.

Витік матеріалів Mossack Fonseca наочно демонструє правильність висновків французького економіста Тома Пікетти в бестселері «Капітал у XXI столітті». Вчений пише: «Якщо люди зрозуміють, наскільки багаті супербагатії, вони вимагатимуть змін. Причому змін у двох різних сферах: перша – популярна, друга – прорізається крізь шари політичних і правових заростей, що притупляють початковий ентузіазм, і поступово призводять до втрати суспільного інтересу. Крім того, громадяни можуть зажадати формування «політики, що забезпечує розкриття інформації про те, як ховаються цілі статки».

Якщо це так, зміни не змусять себе чекати. У двох головних англомовних країнах, Британії та Сполучених Штатах, двоє лівих політиків вже зайняли командні позиції і підняли червоний прапор, щоб побачити, хто салютує.

Якщо люди зрозуміють, наскільки багаті супербагатії, вони вимагатимуть змін

Джеремі Корбін, будучи депутатом британського парламенту і членом Лейбористської партії, завжди відрізнявся вкрай лівою риторикою. Після поразки лейбористів рік тому партія вирішила обрати нового лідера. На голосування була виставлена і кандидатура Корбіна (щоб забезпечити участь кандидата від лівого крила партії), який - о, шок! – переміг. Він заручився підтримкою молодих членів партії, сформував команду і вдало застосував проти прем'єр-міністра кілька прийомів, враховуючи, що той виявився вразливим через своє багатство і походження.

Тим часом, кандидат у президенти США від Демократичної партії Берні Сандерс, який, очевидно, залишить виборчу гонку, програвши чотири з п'яти останніх праймерз, теж не збирається мовчати. Його високі рейтинги забезпечені кампанією, що бачила в ньому сильного суперника Гілларі Клінтон. Його войовничий лібералізм зосереджений на ідеї поділу великих банків і забезпечення набагато більш високої мінімальної заробітної плати($15 на годину). Деякі штати вже підняли свої мінімальні зарплати вище федерального припису в $7,25, Нью-Йорк доведе цей показник до $15 до 2018 року – так що ідеї Сандерса в тренді.

Критика Сандерса і Корбіна частково націлена проти членів їх власних партій, що асоціюються з центристською політикою. Корбін, будучи затятим критиком колишнього лідера лейбористів і прем'єр-міністра Британії Тоні Блера, вважає, що його обрання на пост лідера партії поховало політику попередника.

Прихильники Корбіна, грунтуючись на непривабливих, однак неповних фактах з «біографії» Блера, вважають людину, що призвела лейбористів до трьох перемог на виборах, і стала мільйонером завдяки виступам та консультаціям, що надаються іншим урядам (часом і авторитарним), якимсь лиходієм. Тепер поява Блера на публічній сцені супроводжується гудінням і закиданням гнилих помідорів. У сучасній Лейбористській партії краще не зловживати виступами з позиції лівоцентристських поглядів.

Берні Сандерс, тим часом, дотримується пристойності. Він навіть пожартував з приводу своїх постійних нападок в бік Клінтон за те, що вона прийняла від банків величезні гонорари. Сандерс сказав, що теж готовий надати банкам тексти своїх виступів, додавши після цього, що «не було ніяких текстів». Клінтон наполягає, що гонорари у розмірі $675 тис. (і це тільки від Goldman Sachs) не вплинуть на неї ні на йоту. Вона сильна жінка. Щоб не піддатися такій щедрості, потрібно бути дуже сильною жінкою.

Спорожніле місце центристської політики займають не тільки ліві, але і праві. Набирають популярність войовничі праві партії і групи Європи та США (американський Рух чаювання/фанати Трампа, французький Національний фронт, німецька Альтернатива для Німеччини, італійська Ліга Півночі, Шведські демократи і британська Партія незалежності) критикують правоцентристські уряди Німеччини, Британії та Іспанії так само, як і лівоцентристські уряди Франції, Італії та Швеції, називаючи їх зрадниками народу.

Тим часом, лідер австрійської Партії свободи і кандидат на пост президента країни Норберт Хофер, який у першому турі виборів набрав найбільшу кількість голосів - 35%. Можливо, він і не виграє фінальний раунд виборів, а інститут глави держави в Австрії багато в чому є лише представницьким, однак очевидно, що центристські уряди програють.

Це дуже важливо. Протягом останніх десятиліть центристські уряди по всьому світу підтримували глобалізацію, відстоюючи більш вільну торгівлю, зниження регуляції, відкриті кордони і підвищення конкуренції, що сприяє зростанню економіки. Найзавзятіші ентузіасти – президент Білл Клінтон і прем'єр Тоні Блер. Джордж Буш і Девід Кемерон наслідували їх приклад. Європейський Союз, який «був твердо налаштований на підтримку економічної відкритості», залежить від успіху глобалізації у своєму прагненні отримати більше повноважень. Поширення глобального бізнесу та фінансів потребує сильного транснаціонального управління.

Барак Обама вважає завершення переговорів з Трансатлантичного торговельного та інвестиційного партнерства з ЄС (ТТІП) одним з головних завдань свого останнього року на посаді президента США. Необхідність просування в цьому питанні він нещодавно відстоював разом з канцлером Ангелою Меркель. Тим не менш, німецькому канцлеру буде складно ратифікувати цю угоду, враховуючи наявність лівої і правої громадськості, яка виступає проти ТТІП.

Трамп, налаштовані проти ЄС європейці та противники іммігрантів всі разом підривають позиції центристів. Ліві роблять свій внесок у цей процес, і часто є такими ж супротивниками фінансового сектора і глобального капіталізму, як і праві. Підтримка Сандерса і Корбіна пояснюється не стільки їх риторикою, скільки пошуком тієї політичної сили, яка спинила б хвилі дестабілізуючих стрімких змін, що ведуть часом до зубожіння. Якщо Гілларі переможе – і номінацію Демократичної партії і вибори (що на сьогоднішній день здається найімовірнішим варіантом розвитку подій) – їй доведеться з цим рахуватися. Вона буде триматися центру тільки до того часу, поки дозволить економіка.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.