У жорстких лещатах. Що відбувається з Італією

4 коментувати
Вихід Італії з Європейського Союзу може бути ще більшим ударом, ніж Brexit

«Ви – королі!», – кричав перший комік Італії Роберто Беніньї, відомий за межами своєї батьківщини завдяки трагікомічному фільму «Життя прекрасне», в якому не тільки зіграв головну роль, а й виступив режисером. Беніньї представляв популярну телевізійну програму, приурочену до дня підписання Конституції Італії. «Це прекрасний статут», – проголосив він.

«Королями» Беніньї називав самих італійців, які проголосували 2 червня 1946 року за скасування монархії та перетворення Італії у республіку (незважаючи на те, що король Умберто II заплямував себе колабораціонізмом з фашистами, за нього також можна було віддати голос). Італійці відкинули короля і самі стали ватажками країни. Беніньї закінчив свою промову в пориві пристрасної надії: «Ми – країна постійного дива, ніхто не може зупинити нас. Ми приречені на фантастичне майбутнє!».

Беніньї завжди відрізнявся палкими промовами, проте згадані слова були надто відірвані від реальності в очах більшості італійців, досить цинічних людей. Королями чого вони стали? Де те диво? І коли настане фантастичне майбутнє?

Італія – країна грандіозної краси і цивілізованості, неперевершеної історії, творчості, драми і пишноти. Але в ХХІ столітті її вразили прокляття гнітючої економіки і соціальної напруженості, справлятися з якими сьогодні доводиться незгуртованому політичного класу, який часто зневажають. Та частина політичного класу, що зараз знаходиться при владі, намагається – здається, чесно, хоча і не особливо успішно – впоратися з цими викликами.

Щоб позбутися загрози дефолту, Італії необхідно повернутися до сталого економічного зростання

І вони мають це зробити. Державний борг Італії складає близько 133% ВВП країни за підсумками 2015 року – це 2,2 трлн євро (або $2,5 трлн) з щорічною виплатою відсотків на загальну суму понад 83 млрд євро. Щоб позбутися загрози дефолту, країні необхідно повернутися до сталого економічного зростання.

Заборгованість стабільно збільшується, а зростання ВВП незначне - трохи більше 1% на рік. Країна не оголосила дефолт, але до нього все ще може дійти.

Цього року національне свято Італії Festa della Repubblica відзначили скромно. Італійські громадські діячі, не рахуючи Беніньї, мабуть, вирішили, що надмірні урочистості недоречні. Президент Італії Серджо Маттарелла провів вечірку в чудовому Квірінальському палаці на вершині одного з пагорбів Риму, де висловив стриманий оптимізм щодо поточних справ: країна, за його словами, перебуває в кращому стані, ніж говорять». Правда, президент додав, що Італія, безумовно, перебуває в жорстких лещатах економічних труднощів.

Центробанк Італії своєю чергою відзначив День Республіки, випустивши звіт, згідно з яким італійці протягом останніх 40 років страждають від зниження середнього доходу. У документі наголошується, що спад прискорився після приєднання країни до зони євро у 2000 році. Багаті багатіють, кількість бідних збільшується, все більше і більше сімей залежать від грошей пенсіонерів, на які припадає значна частка сімейних витрат. Іншими словами, на шляху Італії стоять всілякі перепони, і все ж вона відчайдушно потребує змін.

Країна страждає від низької продуктивності та недостатнього рівня інвестицій. Італійські університети, за словами професора прикладної економіки Університету Барі Джанфранко Вієсті, переживають спад, оскільки «їхня роль і значення істотно нижчі, аніж в інших розвинених країнах». З цієї причини десятки тисяч обдарованих італійців здобувають освіту за кордоном (якщо сім'я може це дозволити), і часто залишаються там жити. Іноземні інвестиції незначні, система правосуддя повільна і складна. В країні безліч мафіозних, корупційних та бюрократичних бар'єрів. Все це лякає як самих італійців, так і іноземців.

І все ж є позитивні сигнали. Незважаючи на те, що політична система країни фрагментована, а партії ненавидять одна одну, електорат все ще схильний підтримувати гіперактивного – рівного Беніньї в енергійності, якщо не в дотепності – прем'єр-міністра Маттео Ренці. У Ренці, який перебуває третій рік при владі, є молодий уряд, більшість у парламенті і здатність технократа спрямувати міністрів, урядовців і дипломатів на шлях відродження країни.

Він діє настільки швидко, наскільки це можливо. Ппроте, як пише Economist, Ренці «знадобиться час, який виборці навряд чи йому дадуть». Дуже складно витягати країну з занепаду, коли здається, що від оздоровчих заходів (збільшення робочих годин і зниження доходів) стає тільки гірше. Французький президент Франсуа Олланд, ще один правоцентристський лідер, зіткнувся з наслідками спроб реформувати ринок праці країни, що вилилося в протест найбільш войовничої профспілки, що обіцяє не припиняти його аж до скасування скромних нововведень Олланда.

Популярність Ренці відносна, часом вона знижується. Під час регіональних виборів минулого тижня його Демократична партія поступилася міською радою Риму ексцентрическому Руху п'яти зірок і зазнала поразки в Неаполі від крайньої лівої групи.

Ренці сказав, що «розчарований» такими результатами і пообіцяв приділяти більше уваги своїй партії, особливо на півдні. Він закликав провести в жовтні референдум щодо зміни конституції, щоб позбавити Сенат (який на даний момент рівний у правах з нижньою палатою парламенту) можливості відкладати ухвалення законів на невизначений час. Заявив, що піде у відставку, якщо населення не підтримає ці нововведення – авантюра, здається сьогодні ще більш ризикованою, ніж раніше.

Ставки високі. У жодної політичної групи немає більшого досвіду чи можливостей, ніж у партії Ренці. І є ціла низка тих, хто здатний погіршити ситуацію ще більше. На щорічному Економічному фестивалі в Тренто я говорив про небезпеки виходу Британії з ЄС. Більшість присутніх в аудиторії ратували, щоб Британія залишилася. Ніхто навіть не подумав поговорити про можливий вихід Італії – а це питання куди болючіше і куди небезпечніше.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джон Ллойд
Джон Ллойд

Британський журналіст, редактор Financial Times і засновник FT Magazine, старший науковий співробітник Інституту Reuters при Оксфордському університеті

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.