В Європі набирають сили фанати Путіна

3 коментувати
В Європі набирають сили фанати Путіна
Після падіння Радянського Союзу жителі посткомуністичних країн тяглися до Європи, але сьогодні ситуація змінилася кардинально

Трохи більше чверті століття тому Європа святкувала кінець розколу, нав'язаного їй комунізмом ще в часи Другої світової війни.

Лех Валенса, польський електрик, переліз через стіну судноверфі у Гданську, де працював, щоб приєднатися, а згодом і очолити страйк робітників. Тоді була запалена іскра, яка через 10 років після тюремного терміну распалила в країні революцію. У 1990 році Валенса був обраний президентом Польщі.

Вацлав Гавел, чеський письменник і дисидент, який роками утримувався в неволі за протистояння комуністичному уряду, врешті-решт, став лідером чеських демократів, які зуміли висловити розчарування, яке охопило країну на той момент. У 1989 році він був обраний президентом тоді ще об'єднаної Чехословаччини.

Йожеф Анталл, нащадок угорського дворянства, був в опозиції і до угорських фашистів, і до комуністів. Згодом його відправили до в'язниці за допомогу в проведенні повстання 1956 року проти Радянського Союзу. Анталл також зіграв ключову роль на переговорах кінця 80-х років, що призвели до скасування комуністичної влади в країні. У 1990 році він був обраний прем'єр-міністром Угорщини.

Ці політики зуміли надихнути своїх співгромадян і стали героями для всього демократичного світу. Вважалося, що вони стоять в авангарді людей, які незабаром будуть рости і процвітати в уникаючій будь-яких проявів авторитаризму Європі. Тоді Гавел міг з повною впевненістю говорити, що комуністи при владі виробили у чехів «глибоку недовіру до всякого роду узагальнень, ідеологічних кліше, банальностей, слоганів, інтелектуальних стереотипів... тепер у нас великою мірою є імунітет до всіх гіпнотичних спокус, навіть до традиційно переконливих національних і націоналістичних їх різновидів».

56% поляків не згодні з тими чи іншими діями нового польського уряду

Однак сьогодні, здається, все зовсім не так. У Польщі, найбільшій і успішній країні Центральної Європи, до влади прийшла партія Права і Справедливості, яка активно займається переформатуванням роботи державних інститутів з тим, щоб їх влада могла впоратися з усіма можливими проблемами. Уряд прагнув ввести до складу конституційного суду своїх прихильників, щоб вони становили там більшість; розширив повноваження спецслужб і поставив на чолі свого прихильника; а також прописав у законі міру, яка ставить державних мовників під безпосередній контроль влади.

Ярослав Качинський, лідер Права і Справедливості та колишній прем'єр-міністр Польщі, рухає порядок денний польського уряду у бік виконання однієї конкретної мети: перетворити Польщу в країну, керовану католицизмом і незалежну від зовнішнього впливу – як з боку країн Західної Європи, так і з боку Росії, – максимально відкидаючи при цьому сучасний лібералізм і західноєвропейський вплив.

У цьому прагненні він керується прикладом сусідньої Угорщини. У нього тісні стосунки з угорським прем'єр-міністром Віктором Орбаном, а 6 січня вони провели тривалі шестигодинні переговори.

Колись Орбан був близьким соратником Анталла – коли мова йшла про перетворення Угорщини на демократичну країну. Тим не менш, після першої перемоги на виборах, яку він здобув у 2010 році, Орбан успішно залякав ліву опозицію, притіснив свободу ЗМІ, заповнив конституційний суд своїми прихильниками, змінив виборчу систему країни на догоду своїй партії і досить сильно притіснив діяльність громадянського суспільства.

Здається, Орбан і Качиньський розійшлися думками лише з одного питання – стосовно Володимира Путіна. Якщо Орбан і Путін відчувають один до одного взаємну симпатію, то Качиньський вважає путінський режим відповідальним за смерть його брата Леха, колишнього президента Польщі, який загинув в авіакатастрофі в Росії.

Сьогоднішня Чехія, тим часом, не є авторитарною, однак обіцянку Гавела – про те, що його країна буде серцем Європи, маяком свободи, ввічливості і працьовитості – розсипалася. Чеський президент Мілош Земан з'явився на декількох телевізійних заходах п'яним, а також приєднався до шаленого антимусульманскому мітингу в Празі, який пройшов у минулому році. Як і Орбан, Земан є фанатом Путіна – не дуже-то популярна позиція серед тих чехів, які ще пам'ятають радянські часи.

Ті, для кого Гавел був героєм і прикладом, втрачають віру в країну. Істван Леко, редактор щоденного видання Lidove Noviny, під час нещодавньої бесіди в Празі сказав мені: «Ми не розуміли, що відбувається. Вважали, що ми на тій же стороні, що і нові чеські політики, як Гавел. Ми писали про комуністів, про СТБ [таємну поліцію], про минуле... тим часом між політиками і новими бізнес-елітами швидко сформувалися відносини. Починався новий період корупції».

Ця корупція роз'їдає довіру громадян. Здається, перемогти її неможливо. Цілі хвилі нових (або старих) політиків приходять до влади, використовуючи антикорупційний квиток, але занадто багато з них згодом відкривають для себе корисливі сторони влади, і насолоджуються їх використанням. Прем'єр-міністр Румунії Віктор Понта, який пішов у відставку минулого року за численними звинуваченнями в корупції і зловживанні службовим становищем. У колишньому комуністичному світі він не один такий.

Всі ці уряди є частиною Європейського Союзу, і вони все менше і менше відчувають відданість по відношенню до нього, з припливом біженців в Європу ситуація тільки погіршилася. Більшість цих країн слідували більш ранньому прикладу Словаччини і закрили свої кордони. Німці погрожували застосуванням проти них правових заходів, вимагаючи знову відкрити кордон, однак масові атаки на кельнському вокзалі, в ході яких молоді чоловіки близькосхідної зовнішності здійснили масові напади на людей, цей моральний імператив ослаб. Після спроби політиків і поліції приховати подію в Німеччині піднялася хвиля гніву проти політики масового прийому мігрантів.

Після падіння Радянського Союзу жителі посткомуністичних країн тяглися до Європи і прагнули знайти повний арсенал прав, проте сьогодні вони відходять від своїх обов'язків. Натомість серед них відроджується патріотичний, нетерпимий до ліберальної опозиції дух. Такі нововведення, як права геїв, їм здаються аморальними або тривожними.

Але і це, здається, пройде. Один мій молодий польський друг, який працює (як і багато інших поляків) у Великобританії, сказав мені, що «за Качиньського проголосували старші люди; ми, молодь, не голосували і це було нашою помилкою». Недавнє опитування показало, що 56% поляків не згодні з тими чи іншими діями нового польського уряду, але їм потрібно нове натхнення, а ще їм потрібні робочі місця. І це велике завдання для Європи, яка сьогодні в'яне.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.