Три головні світові загрози

2 коментувати
Три головні світові загрози
Джихадистський терор і близько не може зрівнятися з масштабами лиха, яке несе в собі глобальне потепління

Нобелівська премія в галузі економіки, сумної науки, вручена цього року оптимісту - британському економісту, професору Прінстонського університету Ангусу Дітону. Його книга «Велика втеча» акцентує увагу на тому, що протягом останнього століття людина жила набагато краще, ніж коли-небудь раніше. Як пише Девід Леонхардт, головний редактор проекту The Upshot на The New York Times, книга Дітона підкреслює, що за «найбільш значущими показниками, такими як тривалість життя, рівень здоров'я, щастя і знань – життя людини ще ніколи не було краще. І, що важливо, продовжує поліпшуватися».

Цю книгу приємно читати, оскільки вона йде врозріз з глобальним трендом. Книга Дітона, як пісня жайворонка, стає ще солодше, коли звучить голосніше, ніж застереження щодо швидкої загибелі, навіть якщо це триває лише мить.

Проте, навіть Дітону важко представляти все у сприятливому світлі. Найбільше він побоюється глобального потепління, яке стало настільки звичним для нас явищем, що про його потенційні руйнування легко забути. Ні, глобальне потепління не підірве нас, як терористи. Однак більшість вчених сходяться в тому, що воно може виявитися смертоноснішим за будь-яку терористичну групу. Нещодавнє попередження учасників ініціативи «Комітет стурбованих учених» (тут варто відзначити, що всі науковці, які працюють у сфері охорони навколишнього середовища, стурбовані) звучить загрозливо: «Якщо ми не вживемо термінових заходів для зниження глобальних викидів, їхній вплив буде посилюватися, ставати все більш дорогим і руйнівним, і з більшою силою вплине на всю планету».

Терористичні групи зондують ґрунт у Китаї, Європі та Північній Африці

Можливо, ви звикнете жити (навіть якщо доведеться переїхати) в умовах затоплення великих територій планети. Однак, коли Нью-Йорк буде регулярно затоплюватися в 11 разів сильнішим ураганом, ніж Сенді (а три роки тому він забрав життя 200 людей і завдав збитку на $75 млрд), співчуття перетвориться в жах.

Тим часом, в Африці і частково на Близькому Сході (не кажучи вже про Каліфорнію), вода є не скрізь. Швидше, її там взагалі немає. Запекла боротьба за доступ до водних ресурсів – це вже не вигадка, і далі ситуація буде тільки погіршуватися. І це не переляканий голос балакливих екологів-лібералів – це істина, яку підтверджують американські військові.

Джихадистський терор, зосереджений, але не обмежується Близьким Сходом, і близько не може зрівнятися з масштабами цього лиха. Але коли добре організовані групи терористів отримують у свої руки зброю масового ураження, ми бачимо, як швидко парадигма загроз зміщується в їхній бік. Громадянські та релігійні війни ревуть на Близькому Сході, в Афганістані, Пакистані, Індії та на Кавказі – терористичні групи зондують ґрунт у Китаї, Європі та Північній Африці.

Скептики відзначають, що лідери джихадистських груп погано розуміються на складнощах біологічної, хімічної зброї та розробці ядерної зброї. Але враховуючи той факт, що бойовикам ІДІЛ вдається заробляти близько $1,5 млн за день завдяки «підприємству», яке видання Financial Times назвало створеним на швидкуруч нафтовидобутком (для роботи на якому вони «активно наймають досвідчених інженерів»), вони зможуть, швидше за все, залучити на роботу і досвідчених фахівців з ядерної зброї, якщо буде запропоновано гарну винагороду.

Чи можуть Сполучені Штати, як незамінна світова сила, щось зробити в подібній ситуації? Так, можуть і роблять. Однак воєнна кампанія США проти Ісламської держави не змогла зупинити зростання цього войовничого угруповання.

Хоча Сполучені Штати залишаються найважливішою глобальною військовою силою, їхній вплив розмивається, оскільки у світі немає консенсусу щодо зміни клімату та тероризму.

Серед ключових світових сил Росія виглядає найменш прихильною до спільних дій: вона захопила Крим і продовжує спонсорувати повстанців у Донбасі, через Україна ослабла настільки, що серйозні люди говорять про ще одне народне повстання.

Росія, здається, більш ефективно використовує свою силу (попри економічний спад), а Китай як і раніше досить швидко розвивається (щодо показників решти світу), хоча і дещо сповільнився. Тим часом, ключові союзники США в Європейському Союзі сьогодні стикаються з тривалою невизначеністю в питаннях спільної валюти і кризи біженців. З'явилися побоювання щодо можливого розпаду Євросоюзу на окремі держави.

У європейців ніколи не було великої прихильності до Європейської комісії та Європейського парламенту, якщо мова йшла не про використання їх колишньої щедрості для реалізації національних проектів. Як зазначило видання The Economist, «з 1980 до 2000 року демократія зазнала лише кілька невдач, але після цього їх було багато. Проблеми демократії глибше, ніж показує статистика. Багато номінальних демократій зрушилися у бік автократії, підтримуючи видимість демократичного режиму шляхом виборів, але не маючи прав та інститутів, які не менш важливі».

Навіть загроза ядерного Армагедону, пережитку минулих десятиліть, знову підняла свою голову в світі гонки модернізації ядерних озброєнь між США і Росією. Американський сенатор та активіст руху ядерного роззброєння Сем Нанн раніше в цьому році сказав: «Довіру підірвано, майже зруйновано. По правій частині центру Європи триває війна. Договір про звичайні збройні сили в Європі зруйновано, Договір про ліквідацію ракет середньої і меншої дальності перебуває під великим тиском, тактичну ядерну зброю розкидано по всій Європі. Це дуже небезпечна ситуація».

За останні три десятиліття екзистенційна загроза ще не нависала над нашими головами настільки сильно, як зараз. Хоча багато хто з нас живуть в умовах, які наші дідусі і бабусі вважали б за розкіш, над нами нависають загрози - не одна, а декілька. Щоб впоратися з ними, не померши в масовому порядку, знадобиться зосередитися набагато більше, ніж хотілося б.

Переклад НВ

Спочатку опубліковано на Reuters

Текст публікується з дозволу автора

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.