Тоскний рік. Хто прийде до влади в Європі

0 коментувати
Останні місяці 2016-го покажуть, чи є в ЄС сили зберегти єдність в складні часи, оскільки найгірше, судячи з усього, ще попереду

Німецький канцлер Ангела Меркель рідко висловлює песимізм. Європейці впевнені, що саме вона візьме на себе роль ватажка Європи (навіть якщо не хочуть цього), однак, приїхавши в п'ятницю на саміт європейських лідерів в Братиславу, Меркель заявила: «Європа перебуває в критичній ситуації».

Можливо, не варто було цього вимовляти, але вона все одно сказала. І тут стало зрозуміло: Меркель більше не є опорою ЄС. Роз'єднана Німеччина. Не всі німці підтримують її міграційну політику, яка призвела до того, що минулого року в країну прибуло близько 1 млн біженців. На місцевих виборах у федеральній землі Мекленбург — Передня Померанія, що пройшли в цьому місяці, її Християнсько-демократичний союз (ХДС) фінішував третім, поступившись другим місцем праворадикальній, антимігрантській та антимусульманській Альтернативі для Німеччини. Цілком ймовірно, що такі результати будуть і на місцевих виборах, що відбулися в неділю, а також на загальнонаціональних виборах в наступному році. Меркель очолює найбільш здорову економіку та найстабільніший уряд в Європі, але і вона зійшла з свого п'єдесталу, ставши ще одним зацькованим європейським лідером, тим, хто змагається з правими.

Глави європейських держав зустрілися вперше після рішення Британії вийти з ЄС. Як тільки воля британського народу буде виконана, Євросоюз втратить другу найбільшу економіку і найбільш сильного члена з точки зору військової потужності. Деякі європейські лідери і чиновники вважають, що без Британії, яка відмовилася ввести євро і вступити в шенгенську зону, ЄС може стати більш згуртованим. Але вони не враховують той факт, що інші країни-члени Європейського Союзу виступають проти централізації.

Північ на чолі з Німеччиною закликає до реформ, а південь просить покласти кінець жорсткій економії

Наприклад, члени так званої Вишеградської четвірки: Чехія, Угорщина, Польща та Словаччина. Ці країни представили спільний документ, закликаючи повернутися до повноважень національних урядів, збереження пріоритетності НАТО в питаннях оборони (а не армії ЄС), вільного пересування робочої сили і більш інклюзивних переговорів в рамках Європейського Союзу.

Учасники братиславського саміту розуміють, що наступного року багатьом колегам доведеться зіткнутися зі складними виборами. Так, Австрія 4 грудня буде проводити повторне голосування президентських виборів. Лідер перегонів – праворадикальний кандидат від Партії свободи Норберт Хофер. У травні цього року він майже був побитий лідером Партії зелених Олександром ван дер Белленом, однак зараз Хофер лідирує з 4-відсотковим відставанням (52% проти 48%, згідно з недавнім опитуванням).

У Нідерландах у березні наступного року пройдуть парламентські вибори. В опитуваннях народних симпатій лідирує голова Партії свободи Гірт Вілдерс. За його словами, на посаді прем'єр-міністра він негайно візьметься за питання виходу країни зі складу ЄС.

Президентські вибори у Франції відбудуться в квітні-травні наступного року. Марін Ле Пен, лідер Національного Фронту, швидше за все, пройде у другий тур. Мало хто вірить, що вона здобуде перемогу, проте вдала передвиборча кампанія може поліпшити результати її партії на парламентських виборах, змусивши тим самим нового президента – швидше за все, правоцентриста – прийняти частину її програми.

Ну і найголовніше: парламентські вибори в Німеччині в серпні-вересні наступного року. Це голосування передбачити складніше. Меркель як і раніше є найпопулярнішим політиком в Німеччині. У Альтернативи для Німеччини не було достатньо часу, щоб поліпшити позиції свого лідера Фрауке Петрі. Петрі, 41-річна фізик, говорить грізно і закликає надати поліції право стріляти по мігрантам, які намагаються незаконно пробратися в країну. Напевно, це занадто жорстко, навіть для тих, хто виступає проти імміграції.

Меркель відчайдушно бореться, але під час її недавнього виступу на підтримку кандидата від ХДС на місцевих виборах Берліні канцлера освистали – ще одне підтвердження погіршення її позицій.

Усім лідерам варто провести електоральні підрахунки. У багатьох країнах негативне ставлення виборців до імміграції посилиться на тлі високого рівня безробіття серед молоді – особливо в Греції, Іспанії, Італії і Франції. Багато хто пророкує протести, оскільки обіцяного покращення економіки не сталося, надії на добробут поступово тануть.

Італія, одна з найбільших економік Європи, викликає чималі побоювання. Федерація роботодавців Італії, Confindustria, нещодавно повідомила про зниження свого прогнозу щодо зростання економіки цього року. Уряд Італії також планує переглянути свій прогноз до кінця поточного місяця. Лука Паолоцці, голова дослідницького підрозділу Confindustria, заявив, що італійська економіка не зростає з 2000 року. Це 16 років стагнації, з якою країна, здається, не в силах впоратися.

Тривала стагнація південноєвропейських країн (насамперед, низький рівень зайнятості) призводить до збільшення розриву між північчю і півднем Європи. Північ на чолі з Німеччиною закликає до реформ, а південь просить покласти кінець жорсткій економії.

Але під час братиславського саміту нічого так і не зробили для вирішення загрози, що нависла над Європою. Лідери затвердили дорожню карту реформ та ініціатив, однак її деталі практично не озвучені. Меркель і французький президент Франсуа Олланд провели спільну прес-конференцію, продемонструвавши тим самим, що століття кровопролиття між Францією і Німеччиною, нарешті, закінчилися. На спільній конференції Меркель і Олланд не було взаємних звинувачень.

І все ж конференція пройшла в неофіційному форматі, оскільки офіційна мала б пройти за участю Великобританії, яка досі є членом ЄС, незважаючи на те, що, за словами нового британського прем'єр-міністра Терези Мей, «Brexit, значить, Brexit». Останні місяці цього тоскного року покажуть, чи є в ЄС воля, енергія і солідарність для того, щоб зберегти свою єдність і місію в складні часи, оскільки найгірше, судячи з усього, ще попереду.

Переклад НВ

Новое Время має ексклюзивне право на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда на Reuters. Републікування повної версії тексту заборонено

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.