США, Росія та Великобританія. Чиї спецслужби кращі

1 коментувати
США з великим відривом лідирують в особовому складі та глобальному охопленні, але російські спецслужби теж повертаються у форму

Атаки на політичну столицю Європи спровокували критику на адресу спецслужб. Причину того, що сталося шукають не тільки в аномальній системі поділу влади в Бельгії, а й у відсутності обміну інформацією між спецслужбами 28 країн-членів Європейського Союзу.

Після розпаду Радянського Союзу відповідні органи в колишніх комуністичних країнах було переконфігуровано, однак деякі з них як і раніше зберігають звички, що залишилися з часів, коли західноєвропейські країни вважалися ворогами. Обмін інформацією навіть на низькому рівні слабкий.

В процесі написання книги «Журналістика в епоху терору», яку буде опубліковано пізніше в цьому році, я провів інтерв'ю з кількома колишніми співробітниками секретних служб Сполучених Штатів, Франції та Великобританії. В коментарях не для запису колишні агенти розповіли, як оцінюють роботу союзників і що думають про своїх головних опонентів - російських та китайських спецслужбах.

Бельгійські спецслужби вважалися слабкими. Ці підозри, здається, підтвердилися: президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив, що турецька влада попереджала бельгійських колег про те, що Ібрагім Ель Бакрау, один із підозрюваних у скоєних брюссельських терактів, є найнебезпечнішим терористом.

У ЦРУ і АНБ бюджетів більше, ніж у багатьох бідних країн

Відсутність централізації, що характерно для всіх європейських спецслужб (крім британських), по суті, відповідає демократичному критерію, згідно з яким об'єднані спецоргани становлять велику небезпеку для демократичного уряду, ніж роз'єднані та конкурують між собою. Європа побоюється об'єднання спецслужб, бо це нагадує їй про практики авторитарних урядів під час Другої світової; але роз'єднаність перешкоджає швидкому прийняттю рішень та реформ.

Бельгійські спецслужби розділені сильніше, ніж такі органи у більшості інших країн. Вони частіше опиняються в епіцентрі скандалів і піддаються критиці за неефективність. Попередник нинішнього керівника служби безпеки Бельгії був «виконуючим обов'язки» протягом двох років і звільнився після того, як був загублений слід імовірно небезпечного курдського бойовика.

Спецслужби були віддані під нагляд парламентського комітету у 1991 році, проте законодавство з регулювання їх роботи прийняли лише у 1998 році. До 2006 року їх компетенція поширювалася виключно на збір і аналіз даних. Після цього їх повноваження розширили, але виклики та складнощі координування, характерні для політичного ландшафту Бельгії, розділеного на французький та фламандський уряди, призвели до того, що реформування проходило повільно. Шок 22 березня має прискорити реформування та централізацію спецслужб, однак, в серці політичної Європи вакуум безпеки.

Модель обміну розвідданими було встановлено групою «п'яти очей» (група з п'яти держав, спецслужби яких обмінюються між собою розвідданими - НВ). З великим відривом США лідирують в особовому складі і глобальному охопленні: у них 17 окремих служб і близько 1 млн працівників з високим рівнем допуску до секретної інформації. У двох головних секретних агентств США, ЦРУ і АНБ, бюджети більше, ніж у багатьох бідних країн. АНБ здатне моніторити більшість комунікації по всьому світу. В групу «п'яти очей» також входять Великобританія, Австралія, Канада і Нова Зеландія – всі англомовні, все в різні часи входили до складу Британської імперії і всі (крім США) залишаються частиною Британської Співдружності.

Обмін даними, особливо між США і Великобританією, відносно вільний і інтенсивний. Британський еквівалент АНБ, Центр урядового зв'язку (GCHQ), має, як свідчать вкрадені Едвардом Сноуденом матеріали АНБ, програми щодо стеження за тими комунікаціями, які дають йому можливість збирати та досліджувати матеріали, що показують час, місце та людей, а не ті комунікації, які допомагають переслідувати терористичні зв'язку. У менших спецслужб ресурси більш обмежені, проте є відмінності в залежності від географічного положення.

Інші агентства заздрять масштабам групи «п'яти очей» - особливо доступу до американським матеріалів. Французькі спецслужби вважаються найбільш наближеними до «англосаксів» за рівнем ефективності та масштабом роботи (особливо Франція сильна на Близькому Сході та в Африці) з європейських агентств. Генеральна дирекція внутрішньої безпеки та Генеральний директорат зовнішньої безпеки Франції історично відмовлялися від співпраці. Один з високопоставлених чиновників, не відставний, запевняв мене, що зараз це змінилося на краще, хоча і визнав існуючі проблеми на політичному рівні».

Відносини з політичним класом критично важливі для ефективної роботи спецслужб. Зародження секретних служб Франції було затьмарене так званою справою Дрейфуса 1890-х років, коли французько-єврейський офіцер був помилково звинувачений у шпигунстві на користь німців, і без достатніх доказів визнаний винним, після чого його було кинуто до в'язниці на острові Диявола на багато років, поки не спростували його вирок. Багато в чому справа Дрейфуса пов'язана з антисемітизмом і навмисними утаємниченнями в армії. Тінь цих подій затьмарює відносини між спецслужбами та політиками до сьогоднішнього дня: через нестачу довіри, а також використання співробітників спецслужб президентами Франсуа Міттераном і Ніколя Саркозі для стеження, серед іншого, за журналістами, яких вони підозрювали в отриманні витоків інформації з їх кабінетів.

Німецькі спецслужби вважаються в кращому випадку середнячками. Їх можливості обмежені (за словами одного британського екс-чиновника, німці «займаються в основному тим, що звіряють свої дії з юристами»), а внутрішнє агентство, Федеральна служба захисту конституції Німеччини, розділене і віддане під контроль різних федеральних земель. Що стосується зовнішнього агентства, Федеральної розвідувальної служби, то кажуть, що воно значно покращило свою роботу. Хоча співробітники британських, американських і французьких служб оцінили б їх не вище, ніж на трієчку.

Можна також відзначити італійські спецслужби. На тлі заплутаної політичної структури та слабкої бюрократії в Італії розквітли різні альянси та інтриги, тому вважається, що італійські служби також потребують удосконалення.

Легендарне КДБ зникло разом з країною, яка його створила, Радянським Союзом. За словами одного колишнього співробітника західних спецслужб, КДБ якийсь час не мало керівництва, агенти (як нинішній президент Росії Володимир Путін) залишали службу. Тим не менш, говорить він, росіяни «і тоді могли сформувати і запровадити мережу в Сполучених Штатах». Зараз вони повертаються у форму. Служба зовнішньої розвідки Росії була сформована з Головного управління КДБ. Вона активно діє за кордоном, особливо в частині підтримки антиєвропейських партій, що, на думку РФ, буде сприяти послабленню ЄС. Ніхто на Заході не недооцінює могутності росіян і сили їх традицій у цій сфері.

Однак вони мало що знають про китайські спецслужби – крім того, що ті активні, особливо онлайн. Зокрема, китайці активно шукають нові технології для підтримки промисловості і ВПК Китаю. В епоху швидкої зміни технологій це є ключовим завданням спецслужб (крім американських, які вважають, що їм це не потрібно): знайти нове, дізнатися, що технологія вміє і як її скопіювати.

Спецслужби за своєю природою та зважаючи на необхідність є засекреченими; вони покращують свої навички у зломі кодів і моніторингу, а також тісно пов'язані зі своїм політичним керівництвом, навіть якщо при цьому не довіряють один одному. Можливо, необхідність кращого обміну даними продиктовано загрозою з боку терористів, однак це суперечить природі та інстинктам спецслужб.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.