Що пов'язує Трампа, Путіна і Берлусконі

0 коментувати
Людям більше не потрібні факти і розумні аргументи – всі хочуть захоплюючих історій. І деякі політики цим успішно користуються

Люди живуть історіями. Якісь вони створюють самі, у соціальних мережах, інші – для них пишуть ЗМІ. Facebook і Twitter постачають незліченну кількість реальних і вигаданих героїв. Інші джерела інформації поширюють емоційні розповіді, центральне місце в яких займає сюжет, а факти відходять на другий план.

У сучасному світі досягає успіху той політик, який схоплює те, що відбувається, нальоту і користується цим. Хілларі Клінтон, наприклад, нових тенденцій не вловлює. Вона вдумується в суть – суть політики, проблем, питань. Вона чітко розуміє, може бути мир між ізраїльтянами та палестинцями; знає нинішні та майбутні проблеми реформи охорони здоров'я і захисту пацієнтів у США, більш відому як Obamacare. Вона може провести семінар з обох тем без підготовки і без конспекту. Більше того, не раз це робила.

Дональд Трамп же не спроможний сказати жодного розумного слова ні за однією із цих проблем (як мінімум, так було раніше). Є хороша грецька притча про повільного їжака і швидку, розумну лисицю: лисиця знає дуже багато, а їжак знає тільки одне, але дуже важливе. Так і новообраний президент США – він знає, що людям потрібні історії, і для того, щоб залишатися в центрі загальної уваги, потрібно щедро роздавати ці історії. Досить зрозуміти, що люди хочуть почути і побачити, а потім стати цією історією.

«Якщо чогось немає в телевізорі, цього немає в принципі!»

Останній яскравий тому приклад – інтерв'ю Трампа New York Times. За мірками швидкої і розумної лисиці, це було позорище – набір незв'язних, половинчастих деталей і хаотичних заяв. Редактори і репортери одного з найвидатніших американських видань задавали свої питання новообраному президенту, виходячи з власного бачення ситуації.

«Люди раптом почали освистувати мене», – так новообраний президент розуміє глибокий поділ в американському суспільстві, який проявився на цих виборах. Коли Трампа запитали, що він буде робити, якщо депутати від Республіканської партії не підтримають його плани з поліпшення інфраструктури, той відповів: «Подивімося, як у мене це вийде. Поки вони мене обожнюють. Ясно?»

Коли мовилося про потенційний конфлікт інтересів через його бізнес та обов'язки президента, Трамп сказав: «Я не розумію, чому в президента не може бути конфлікту інтересів. Усе, що робить президент, – це конфлікт інтересів. Але я побудував дуже хорошу компанію, і це велика компанія, вона по всьому світу. Але я повинен сказати, що приходять партнери. Це дуже-дуже успішні люди. Вони приходять і кажуть: «Сфотографуймося?» (...) По-моєму, фотографуватися – це прекрасно. Нічого не маю проти фотографій. Але, боюся, якби деякі люди вирішували за мене, з ким мені зустрічатися, а з ким – ні, я більше жодного разу в житті не побачив свою доньку Іванку».

Колишній прем'єр-міністр Італії Сильвіо Берлусконі, якого часто порівнюють із Трампом, якось сказав: «Ви не розумієте? Якщо чогось немає в телевізорі, цього немає в принципі!» (Берлусконі провів три терміни на посаді прем'єр-міністра, і весь цей час провідні телеканали Італії перебували або в його власності, або під його контролем). Він розумів, що контроль над тим, до чого прикута увага людей, – це ключ, що відкриває двері владі.

І Трамп, і Берлусконі знають, що суспільна увага часто рвучка, недосконала, неосвічена і все більш і більш підозріла щодо влади. Серед журналістів, які проводили інтерв'ю з Трампом, був присутній і глава компанії New York Times, Марк Томсон. У своїй книзі «Сказано достатньо: Що сталося з політичною промовою?» Томсон критикує саме ту риторику, якою користується Трамп. Голова New York Times зазначає, що «риторичний раціоналізм» (мова, заснована на доказових, підтверджених фактами і логікою заявах) поступається місцем емоціям і особистостям.

Томсон запитав Трампа, чи буде він дотримуватися першої поправки до американської конституції, що гарантує свободу слова, релігії і преси. «Знаєте, мене вже питали про це. Якось мені сказали: «Знаєш, пом'якшити це законодавство – дуже хороша ідея. Але тебе затягають по судах». На що я відповів: «Знаєш, ти правий, ніколи про це не думав, але пора б почати». Тож, думаю, з вами все буде добре. Все у вас буде гаразд», – відповів новообраний президент.

Трамп – не єдиний політик, який використовує нові тенденції. Щоправда, більшість із таких політиків – автократи. Російський президент Володимир Путін знає ту саму істину, що й Трамп: відважний Путін, який спокійно справляється з усіма загрозами зовнішнього світу, користується підтримкою на рівні 80% і більше. І це незважаючи на рецесію. Турецький президент Реджеп Тайіп Ердоган теж не дурний, тому він і пригнобив більшість ЗМІ, які критикують його. Філіппінський президент Родріго Дутерте грає на страхах свого населення, натравляючи поліцію на ймовірних наркоторговців та їхніх клієнтів. Більше трьох тисяч підозрюваних уже мертві.

Покійний президент Венесуели Уго Чавес теж не відставав. Він почав вести власне телешоу під назвою Alo Presidente!, де протягом восьми годин говорив на обрані ним самим теми. Його коронною фразою було «Експропріювати це!». Революція, яку підняв Чавес, закінчилася для країни убогістю і загрозою громадянської війни.

Але Трамп очолить країну, яка, що б не думали багато переляканих лібералів, не дозволить йому стати авторитарним правителем. Може, ця країна й обирає серцем, але управляється вона виключно здоровим глуздом. Пора Трампу відійти від думки про те, що все крутиться навколо нього, і взятися за політику, якій Клінтон, яку він презирає, присвятила все своє життя. Пора стати державним діячем: час шоумена закінчився.

Переклад НВ

Новое Время має ексклюзивне право на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда на Reuters. Републікування повної версії тексту заборонено

Вперше опубліковано на Reuters

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.