Сезон політичного пекла

3 коментувати
Що як Дональд Трамп, Марін Ле Пен, Борис Джонсон і Беппе Грілло прийдуть до влади

Ліберальна демократія знаходиться під найбільшим тиском з часів закінчення Холодної війни.

Передбачуваний кандидат на пост президента США від Республіканської партії Дональд Трамп безсоромно підриває всі правила хорошого тону заради популярності в пресі. «Мільярдер планує пробити собі шлях до перемоги за допомогою образ», - пише Financial Times.

Для підтвердження тези наводяться прізвиська. Наприклад, провідного кандидата від Демократичної партії Хілларі Клінтон Трамп називає «продажною Хілларі», а почитаемую багатьма сенатора від штату Массачусетс Елізабет Уоррен – «Покахонтас». Покахонтас – дочка індіанського вождя, що вийшла заміж за англійського капітана, який прибув до США на початку XVII століття. Уоррен отримала таке прізвисько після того, як необачно заявила про свої індіанські корені. При цьому Уоррен ґрунтувалася виключно на сімейній легенді, згідно з якою у неї нібито є «1/32 частина крові черокі.

Тим часом, Клінтон визнала, що використовувати приватний сервер під час роботи на посаді голови Державного департаменту США було помилкою.

Судячи з усього, «продажна Хілларі» і «Покахонтас» – тільки початок, далі буде тільки гірше. Правда, надія вмирає останньою. Дотримання пристойності важливе, як для цивільного, так і цивілізованого суспільства в принципі. Але Трамп – не єдиний, хто нехтує нею.

Ле Пен порівняла мусульман, що моляться на вулиці, з нацистською окупацією Франції

За межами США подібні тенденції лише поглиблюються, перетворюючись в сезон політичного пекла. У різних країнах нехтування правилами хорошого тону набуває національні особливості, проте є одна загальна характеристика: політична риторика стає все менш приборканою – в ній практично не залишилося ввічливості та раціонального диспуту.

Минулого тижня голова секретаріату президента Європейської комісії Жана-Клода Юнкера Мартін Сельмайр написав у своєму Twitter: «G7 з Трампом, Ле Пен, Борисом Джонсоном і Беппе Грілло? Жахливий сценарій, який доводить, що з популізмом варто боротися».

Крім Трампа на чолі Сполучених Штатів, чиновник Єврокомісії уявив Францію під керівництвом праворадикальної політика Марін Ле Пен, лідера Національного фронту, популярної зараз у французів. Великобританію, згідно з прогнозами Сельмайра, може очолити член парламенту від Консервативної партії і колишній мер Лондона Борис Джонсон. Саме його британські парламентарі мають намір обрати новим прем'єр-міністром (замість Девіда Кемерона), якщо на референдумі 23 червня британці проголосують за вихід з ЄС. Тим часом, італійський Рух п'яти зірок, згідно з соціологічними опитуваннями, йде ніс-у-ніс з правлячою Демократичною партією. Засновником і лідером П'яти зірок є полум'яний італійський шоумен Беппе Грілло. В одному з травневих опитувань він навіть випередив демократів.

Щоб зміцнити свої позиції і привернути увагу, перераховані вище діячі європейських країн коли-небудь використовували риторику розпалювання ненависті, або сильно перебільшували загрозу наближення фашизму. Ле Пен порівняла мусульман, що моляться на вулиці, з нацистською окупацією Франції.

Щоб не відставати від Ле Пен у використанні нацизму, Джонсон заявив, що Європейський Союз, як і Гітлер намагається підкорити Європу одному центру влади. У Грілло знайшлися образи для більшості публічних персон, включаючи Маттео Ренці, якого він назвав «ідіотським прем'єр-міністром». А в бік нового мера Лондона, мусульманина Садка Хана, Грілло відпустив інший жарт, мовляв, той може і підірвати британський парламент.

Можливо, ці політики і не прийдуть до влади. Навесні наступного року Марін Ле Пен, судячи з усього, зуміє пройти у вирішальний другий раунд президентських виборів, однак після цього вона, ймовірно, не зможе здолати голосів лівих і правоцентристських виборців. Партія Грілло, в свою чергу, втягнута в місцеві скандали. Крім того, багато італійців вважають їх недосвідченими.

Але якщо Франція знову постраждає від нападів бойовиків, а Італія не доб'ється реального економічного зростання, партії Ле Пен і Грілло можуть досягти успіху. Тим часом Джонсон, у разі відмови британців від членства в ЄС, ймовірно, змінить Кемерона на посаді прем'єра.

Що вони зроблять в разі приходу до влади? Чи впораються з різноманітними вільними товариствами? Як будуть взаємодіяти з тим, хто не поділяє їхніх поглядів – і тими, кого грубо ображали? Чи можуть вони переконливо говорити про світ, якщо роками підштовхували своїх прихильників до бунту (проблема, з якою доведеться зіткнутися ліворадикальному лідеру британської Лейбористської партії Джеремі Корбіну, якщо він коли-небудь виграє вибори).

Можна, наприклад, різко змінити свої погляди. Кемерон в ході виборчої кампанії Хана проти слабкого кандидата від Консервативної партії підкреслював, що лейборист-мусульманин дуже часто ділив трибуну з людьми, яких він описав як екстремістів. Однак це не завадило британському прем'єру з'явитися з Ханом на одній сцені після обрання останнього новим мером британської столиці, агітуючи громадян проголосувати за збереження членства Британії в ЄС. Кемерон назвав лондонського мера «гордим мусульманином і гордим британцем», а також зазначив, що «ми (тобто, він і Хан) любимо нашу країну, хочемо, щоб вона була найкращою, найсильнішою і великою». І це через кілька тижнів після того, як він пов'язував Хана з ісламським екстремізмом.

Це маленький, навіть незначний приклад, але все ж цікаво, ким, на думку Кемерона, є Хан: національною загрозою (виходячи з того, що прем'єр говорив на початку травня) або національним надбанням (виходячи з того, що він заявляв вже до кінця травня)? Судячи з усього, Кемерон думає, що громадськість не знає або не пам'ятає про його ранні образи в бік Хана. А якщо вони й пам'ятають, то їм все одно. Така неуважність роз'їдає самі основи віри в демократію.

Вправніше цим користується Трамп. Його категорична обіцянка заборонити мусульманам в'їзд у Сполучені Штати, озвучена в грудні, до травня змінилася на «просто ідею».

Якщо значні групи громадян демократичних країн вважатимуть подібні висловлювання терпимими і навіть гідними захоплення, значить, ми йдемо дуже небезпечною доріжкою. За допомогою соціальних мереж, піару і масштабного висвітлення в ЗМІ небачені хвастощі змітають все на своєму шляху. Зокрема, чесну політику і чесних політиків. А також тих, хто хоче бачити порядність у системі влади.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.