Російська бульбашка. Коли вона лусне?

33 коментувати
Незважаючи на різке падіння рівня життя, підтримка Путіна серед росіян зберігається на рівні 80%, а Единая Россия примножила кількість місць у Держдумі. Як це пояснити?

Напередодні виборів у Держдуму РФ опозиціонер і затятий борець із корупцією Олексій Навальний оприлюднив відео дачі прем'єр-міністра і колишнього президента Дмитра Медведєва. Навальний і його колеги визначили місцезнаходження Медведєва з фотографії, яку той опублікував в Instagram, – прем'єр сфотографував похід за грибами біля річки Волга.

Фонд боротьби з корупцією Навального зняв резиденцію Медведєва за допомогою безпілотника. На відео – величезна територія розміром 80 гектарів із вертолітними майданчиками, басейнами, штучним гірськолижним схилом, будинками для обслуги, гостьовими будинками, станціями зв'язку, великими гаражами, гаванню з двома суднами на повітряній подушці і великим, чудово відреставрованим маєтком XVIII століття. Резиденція, за яку, за даними Навального, заплатили два олігархи-мільярдери, перебувала у власності благодійного фонду «Дар», пов'язаного зі Світланою Медведєвою, дружиною російського прем'єр-міністра (згодом садиба була передарована некомерційному фонду зі збереження історико-культурної спадщини).

Відео є потужним свідоцтвом корупції в російських верхах. Тим не менш, заклик Навального проголосувати на виборах проти такої поведінки явно провалився. За результатами парламентських виборів правляча партія президента Володимира Путіна Единая Россия значно збільшила кількість своїх місць у Держдумі. Інші три партії, які зазвичай ділять Держдуму з Единой Россией, також пройшли в парламент, однак у скороченому представництві.

Путін перебуває поза громадською критикою

Хороша новина: незважаючи на те що Единая Россия отримала найбільше місць у Держдумі, за неї проголосувало менша кількість росіян. Вперше в історії пострадянської Росії у голосуванні взяло участь менше половини зареєстрованих виборців. Погана новина: жодна опозиційна партія не подолала прохідний бар'єр у 5%. Єдиний ліберальний депутат, Дмитро Гудков, втратив своє крісло в парламенті.

Путін, безумовний переможець виборчої кампанії, сухо і коротко привітав успіх своєї партії – чи то від скромності, чи то від усвідомлення, що парламент – лише настирливе відволікання від правління. Американський історик, фахівець по Східній Європі Тімоті Снайдер нещодавно писав, що Путін є шанувальником російського філософа Івана Ільїна, який після закінчення Другої світової війни, перебуваючи в засланні, закликав у листах до встановлення російського фашизму, де вибори грали б виключно ритуальну роль для підтримки лідера держави.

На цьому тижні в сербській столиці Белграді відбулася зустріч переважно ліберальних росіян, у ході якої я зміг послухати виступ Льва Гудкова, директора незалежного соціологічного центру Левада-центр, чия діяльність була заблокована владою шляхом зарахування до списку «іноземних агентів». Гудков дав прекрасну й одночасно нищівну оцінку стану російської держави. Він акцентував увагу на одному дивовижному факті: незважаючи на різке падіння рівня життя, підтримка Путіна серед росіян зберігається на рівні 80%. Це пояснюється тим, продовжив Гудков, що президент перебуває поза суспільною критикою – вона перенаправляється на інших представників влади. Інакше кажучи, Путіну відведено те саме місце, що і тим страшним особистостям, які нібито захищали Росію і забезпечували її велич, – Іван Грозний, Петро Великий і Йосип Сталін.

За словами Гудкова, люди не заперечують, що Путін, можливо, пов'язаний або навіть очолює корупцію: порівняно з тим, що він робить і символізує, це не має значення. Він дав нам краще життя, кажуть вони. Більше того, навіть середньому класу, за словами Гудкова, притаманна звичка терпіти. «Вони думають, що життя має бути складним і протестувати не варто до тих пір, поки не принижено їхню гідність», – пояснює Гудков.

Ні він, ні Олексій Макарин, заступник директора московського незалежного Центру політичних технологій, не вірять, що найближчим часом ситуація якось зміниться. «Сьогодні є тільки один голос. Свобода слова – це свобода говорити те, що правильно. Як сказати те, що неправильно? А якщо вас почують діти і будуть виховані на хибних ідеях?».

Якщо у 2018 році Путін знову виграє президентські вибори, період, протягом якого він безпосередньо або через свого послужливого колегу Дмитра Медведєва керує державою, перевалить за два десятиліття. Заохочення стилю правління Путіна, підтримка зміцнення влади і здійснюваної нею агресії, пропаганда в ЗМІ, синдром оточеної фортеці, поширення імперських настроїв – це все, що у своєму житті зможуть побачити два покоління росіян. Для них Путін, головний серед диктаторів сучасності, є видатним прикладом дієвої могутності.

Коли росіяни бачать ослаблену від економічної стагнації Європу, нестабільний євро і високе безробіття серед молоді, їм кажуть: «Дивіться, ось чим обертається демократія».

Тим не менш, демократія була і є набором політик, конвенцій і законів, які підживлюють громадянське суспільство, а також свободу слова і преси. Ці принципи потребують захисту, адже часом їх дуже легко – а в деяких місцях жорстоко знищують. Зокрема, це стосується Росії. Соціолог Елла Панеях на зустрічі в Белграді зазначила, що Росія, можливо, дійсно є авторитарною державою, однак поведінка й настрої людей швидко змінюються. Росіяни активніше займаються благодійністю, відкриті по відношенню один до одного і вільніше обговорюють секс (завдяки чому люди стали активніше користуватися контрацептивами, знизився рівень абортів і активізувалося обговорення питань сексуального насильства).

Ми повинні сподіватися, що відкриті до змін покоління рано чи пізно перестануть терпіти правління людей похилого віку, які використовують державні ресурси, щоб жити як найбагатші аристократи царських часів.

Переклад НВ

Новое время має ексклюзивне право на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда на Reuters. Републікування повної версії тексту заборонено

Оригінал

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.