РФ і Китай ставлять на Трампа

6 коментувати
Шанси мільярдера стати президентом США як і раніше малі, проте вже не нікчемні

Глобальні загрози наростають, і вінчає всі ці лиха блазень, який кричить, жестикулює і регоче. Сполучені Штати і весь світ разом з ними захоплюються реаліті-шоу Дональда Трампа, який одержує більше уваги в пресі, ніж інші кандидати загалом. Потенційний лідер вільного світу не провів ані години на державній службі. Державний діяч з телешоу «Учень знаменитості» (Celebrity Apprentice) ніколи не навчався у політика.

І вони люблять його за це. Очищений багатством і славою, він не заплямував себе участю в реальній політиці.

Шанси Трампа стати президентом, як і раніше, малі, проте вже не нікчемні. Засновник сайту FiveThirtyEight і політичний аналітик Нейт Сілвер, в цілому вважає, що вибори проходять нормально, все ще скептично ставиться до шансів Трампа стати кандидатом від Республіканської партії, проте останнім часом у нього поменшало скептицизму. Сільвер пише: «Ситуація для Трампа складається краще, ніж я міг би уявити. Мене дивує не стільки те, що він бере участь у перегонах, а те, що ніхто не намагається його зупинити». Біда в тому, що люди, котрі якраз намагалися його зупинити, - республіканський істеблішмент. А це справжнє зміїне кубло.

З чим зіткнеться (нумо зробимо припущення) президент Трамп, коли добереться до Овального кабінету, а на його стіл впадуть теки з державними справами. Звичайно, він може скинути їх на підлогу і прокричати своїм помічникам: «Виженіть мексиканців! Побудуйте стіну на кордоні!», «Не впускайте мусульман!», «Скажіть китайцям, нехай загубляться!», і «Приведіть мені цього дивовижного хлопця Путіна!».

Потенційний лідер вільного світу не провів ані години на державній службі

Але, припустімо, він вирішить керувати державою.

Попередник Трампа, якого він щодня критикує, під час свого першого терміну на посту президента доклав усіх зусиль, щоб «перезавантажити» відносини з російським лідером Володимиром Путіним (заради якого була придумана ця фраза), лідерами країн Близького Сходу, які були глибоко ображені війною Джорджа Буша проти терору і з головою КНР Сі Цзіньпіном, після того, як він зайняв цей пост у 2012 році.

Він також був дуже милий з європейцями. Мені довелося бути присутнім під час його промови у травні 2011 року в середньовічному Вестмінстерському абатстві в Лондоні, де кожне слово віддається луною. Тоді він говорив, що «є небагато країн, які б стояли твердіше, говорили голосніше і боролися старанніше за демократичні цінності по всьому світу, ніж Сполучені Штати і Велика Британія». І він, безсумнівно, високо оцінює німецького канцлера Ангелу Меркель, навіть якщо його шпигуни, судячи з усього, зламали її мобільний телефон (документи американського Агентства національної безпеки, нещодавно викладені Едвардом Сноуденом, доводять, що американські спецслужби також перехоплювали телефонні розмови Сільвіо Берлусконі, коли він був прем'єр-міністром Італії – а особливо, коли дзвонив Путіну).

Але, незважаючи на всі зусилля, він лише дав російському і китайському націоналізму зручну «ляльку вуду». Путін, найрішучіший антизахідник світу, котрий у березні 2014 року виголосив запальну промову, стверджуючи, що західні держави «воліють у своїй практичній політиці керуватися не міжнародним правом, а правом сильного... Вони діють так, як їм заманеться... і увірували, що їм дозволено вирішувати долі світу, що правда завжди тільки їхня».

З Китаєм справи йдуть краще, але ненабагато. Під час своєї вересневої поїздки до Вашингтона Цзіньпін не посварився з Обамою, однак вони домовилися про мале – порівняно з масштабом проблем, перед якими стоять дві найсильніші держави світу. Раніше в цьому місяці Сі Цзіньпін наказав новинним медіа – включно з іноземними ЗМІ, які працюють в Китаї – підкоритися диктату Комуністичної партії: він об'єднує лави на тлі уповільнення зростання економіки і побоюється невдоволення всередині країни, а також партії, в якій він хоче провести чищення. Захід – це зручний м'ячик для штурхання, на який можна перенаправити агресію.

Багато хто з лідерів країн Близького Сходу, яких Обама намагався заспокоїти, вже пішли. Вони були зметені Арабською весною. Коли відгриміла Арабська весна, до влади прийшли нові автократи, а подекуди запанував хаос. Європейці люблять Обаму (крім тих випадків, коли відкриваються відомості про прослуховування телефонів європейських лідерів), але Європейський Союз нещодавно ледь не позбувся своєї валюти, а зараз перебуває на межі краху політики вільного пересування всередині блоку, тому він не може бути повноцінним партнером Сполучених Штатів.

Про що при цьому було забуто? Можливо, про світ як такий. Виклики, з якими сьогодні стикаються світові лідери, найбільші з часів закінчення Холодної війни. У своїй новій книзі експерт щодо Росії Роберт Легвольд перераховує деякі з них: наприклад, необхідність упоратися з другою ядерною епохою, що стрімко наближається, де країни з агресивними намірами щодо своїх сусідів (Пакистан та Індія; в майбутньому, можливо, Іран і Ізраїль; Північна Корея і велика частина світу) будуть намагатися створити свій власний ядерний арсенал.

Ще в цьому списку є важкий, але неминучий виклик - зміна клімату. Зупинити підвищення рівня моря вже не вдасться. Потрібно усвідомлювати, якої шкоди буде завдано переважно бідним, розташованим на рівнинах, країнам; а також розробляти стратегії для полегшення масового лиха та запобігання зростанню глобального потепління.

Крім того, потрібно розвивати продуктивні переговори щодо майбутнього Арктики, яка нині, здається, в односторонньому порядку мілітаризується Росією.

Світу ще ніколи так сильно не загрожувало масове знищення, як зараз. І йому ще ніколи не були так необхідні об'єднані зусилля, чинні угоди і припинення ворожнечі. Але ми повертаємося в епоху холодної війни, яка може зробити холодним і мертвим весь світ.

Тим часом, людина зі зростаючими шансами стати лідером вільного світу посміхається, розмахує руками і гарчить: «Ми виграємо, виграємо, виграємо країну. І незабаром країна буде вигравати, вигравати, вигравати».

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше точок зору тут

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.