Кривавий календар Європи

1 коментувати
Кожна подія в країнах ЄС - ще один цвях у труну Євросоюзу

Вибухи в Брюсселі – віртуозний хід: жертвою атаки стало політичне серце Європи. Один з вибухів стався біля станції метро, що знаходиться в безпосередній близькості від штаб-квартири Європейської комісії.

Атаки були здійснені через кілька днів після затримання Салаха Абдеслама, єдиного бойовика, який залишається на волі після паризьких терактів у листопаді 2015 року.

Поєднання самовпевненості і технічного майстерності тих, хто стояв за брюссельськими вибухами, не можуть не стати однозначним сигналом. Зростаюча армія – і це слово я використовую свідомо – чоловіків і жінок, які потрапили у сферу впливу так званої Ісламської держави, які вважають себе бійцями, світ навколо – полем битви, а європейців – ворогами.

Лондонський антиджихадистський аналітичний центр «Фонд К'юлліама» (Quilliam Foundation) після атак на Брюссель зазначив, що попереджав про небезпеку «повномасштабного джихадистського бунту» протягом року. «Бунт буває можливим і успішним лише тоді, коли має певний рівень підтримки, необхідної для реалізації його ключових ідеологічних цілей, всередині громад, з яких терористи набирають бійців», - написали експерти центру.

Бельгія – слабка ланка Євросоюзу

Фонд був заснований трьома молодими чоловіками, пов'язаними свого часу з джихадистською організацією Хізб ут-Тахрір аль-Ісламі, але згодом відреклися від жорстокого нігілізму. Аналітики К'юлліама вважають, що необхідна підтримка в ісламістів є. Люди, які вчинили терористичні акти в Європі, виросли – а деякі і народилися – тут же, в Європі. Вони є громадянами європейських держав. Ті з них, хто не мав змоги або бажання інтегруватися в суспільство, поглинав у величезних кількостях доступну в інтернеті джихадистську пропаганду (яка говорить про старі та нові злочини, скоєні проти ісламського світу «хрестоносцями» і «сіоністами»), і був сприйнятливий до всього цього, як наслідок радикалізувався. Найсміливіші взяли в руки зброю.

Тисячі вирушили до Сирії на війну. Багато хто повернувся, позбувшись колишніх ілюзій, але є й ті, хто повернувся, зберігши свої переконання. Як мінімум 440 з 650 тисяч бельгійських мусульман (які проживають переважно в Брюсселі) поїхали в Сирію. Мінімум тисяча жителів Франції приєдналися до ІД. Французькі спецслужби попереджають, що зростання кількості членів терористичної організації виходить з-під контролю.

Бельгія є слабкою ланкою ЄС, це давно відомо. Джихадизм тут сильніший, ніж в якій-небудь іншій частині Європейського Союзу. Брюссельське передмістя Моленбек, де проживає велика кількість мусульман, став притулком для джихадистів. Саме сюди Абдеслам повернувся після паризької різанини. Тут його, очевидно, ховали, що дозволило йому переховуватися від правоохоронних органів місяцями. У червні 2012 року члени бельгійської радикальної організації Sharia4Belgium (Шаріат для Бельгії) напали на поліцейський відділок Моленбека у відповідь на арешт жінки, яка відмовилася прибрати з обличчя паранджу. Минулого лютого суддя повинен був засудити 45 чоловіків, яких підозрювали у вербуванні прихильників ІДІЛ: тільки вісім з них з'явилися в суд, решта були в Сирії.

Полум'яний проповідник Фуад Белкасем заснував Sharia4Belgium в 2010 році після того, як звернувся за порадою до членів забороненої в Британії групи аль-Мухаджирін. Журналіст Бен Тауб розповідав, що його прихильники «пройшли сувору ідеологічну програму навчання з щоденними відео-лекціями і регулярними консультаціями войовничого проповідника з Лівану... (вони) вважають, що бойовики – це герої, які боронять свою віру від корумпованих хрестоносців. На початку 2012 року кількох з них заарештували в Ємені за підозрою в спробі приєднання до Аль-Каїди. Пізніше того ж року перший член Sharia4Belgium вирушив до Сирії. За ним пішли десятки інших».

Бельгію важко назвати державою: дві частини країни – франкомовна Валлонія і Фландрія, що розмовляє фламандською – мають власні уряди, які збираються разом лише для вирішення питань у сфері зовнішньої політики, оборони та макроекономіки. У Бельгії існує безліч політичних сил та інституцій, які часто мало пов'язані один з одним, тому реакція центрального уряду на злочини і тероризм набагато слабкіша, ніж у більшості інших європейських країн.

Головна розвідувальна служба Бельгії The Surete de l'etat має в своєму складі всього 600 співробітників, які повинні моніторити тисячу осіб «під наглядом» (у той час, як вважається, що для цілодобового стеження за одним підозрюваним необхідно більше десяти офіцерів). Минулого тижня один з відповідальних за антитерористичну роботу бельгійських чиновників, відповідаючи на запитання журналіста видання Buzzfeed, визнав: «У нас просто немає людей... у нас немає інфраструктури, щоб належним чином розслідувати або спостерігати за сотнями підозрюваних у зв'язках з тероризмом. Це просто неймовірна ситуація».

Першими, хто постраждає від брюссельських вибухів після безпосередніх жертв терору, будуть сотні тисяч тих, хто рветься жити в Євросоюзі, прагнуть знайти тут мир і роботу. Зараз немає сенсу говорити, що майже всі з них, найімовірніше, стануть зразковими громадянами. Адже це не значить, що серед них не буде тих, кого ІДІЛ відрядив до Європи, щоб зробити джихад, або тих, хто піддасться на ісламістську пропаганду.

Ед Уест, заступник директора британської консервативної групи UK 2020, вважає, що «радикальний ісламізм процвітає в умовах відсутності інших ідентичностей, тому він особливо превалює серед другого покоління іммігрантів, які, найімовірніше, відчувають себе чужими і розриваються між двома культурами... Релігія дає комфорт визначеності. Політики цього не зрозуміли, оскільки вирішили, що деякі західні цінності є універсальними і неминучими, хоча, насправді, вони досить крихкі».

ЄС відкрив кордони, а тепер закриває їх. Швидкість закриття буде тільки підвищуватися. Головні британські спецслужби, MI5 (внутрішня) і MI6 (зовнішня), вважаються кращими в Європі, проте діляться даними тільки всередині так званої групи «п'яти очей»: Сполучені Штати, Австралія, Канада, Нова Зеландія і сама Британія. Інші країни теж хотіли би брати в цьому участь, але були відкинуті. П'ятірка побоюється за збереження даних поза групою, адже їх розкриття ставить під загрозу джерела. (Правда, викладена співробітником-віткачем ЦРУ Едвардом Сноуденом інформація підірвала віру в безпеку групи «п'яти очей»).

Президент Єврокомісії Жан-Клод Юнкер заговорив про ідею створення єдиної розвідслужби ЄС, однак від неї швидко відмовилися. Юнкер і його радники зрозуміли, що обмін розвідданими буде строго обмежений, а формування нової служби займе десятиліття.

Вівторок став днем, позначеним кров'ю, роздробленими кінцівками та офіційним «шоком». Але чому шоком? Почалася битва. З її посиленням мрії про більш тісний Союз стануть далекими, як ніколи. Налякані люди звернуться до тієї влади, яку вони знають: до своїх національних лідерів і служб безпеки. В Європі – з її щедрістю, лібералізмом і військовою слабкістю – вони будуть бачити проблему, і навіть загрозу.

Що стосується Британії, то зараз вітер найбільше дме у вітрила тих, хто закликає вийти зі складу ЄС. У Німеччині на регіональних виборах показала хороші результати крайня права Alternative fur Deutschland. У Франції, Нідерландах, Швеції та Італії крайні праві антиіммігрантські партії стають все більш популярними. У Центральній Європі посткомуністичні країни на чолі з Угорщиною першими поставили колючий дріт і заборонили вхід всім (біженцям - НВ).

22 березня 2016 року, Брюссель – ще одна дата, яка увійде в кривавий календар. Ніщо поки не може цього зупинити.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.