Королівські пристрасті. Чи не час Єлизаветі II зректися престолу

2 коментувати
На тлі всього, що відбувається у Великій Британії, маленька літня леді в Букінгемському палаці залишається єдиною непохитною інституцією – принаймні на вигляд

Чи повинна Єлизавета II – Божою волею Королева Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії, а також інших королівств і територій зректися престолу?

«Його Імператорська Величність» Акіхіто, правлячий імператор Японії, сказав, що хотів би це зробити. Нині Акіхіто 82 роки. У своїй заяві він зазначив, що вік дається взнаки. Імператор вже припустився кілька невеликих, але, судячи з усього, старечих промахів під час публічних заходів.

Єлизаветі ж 90. Наскільки можна судити за повідомленнями королівських кореспондентів, які невпинно стежать за королівським двором, королева як завжди бездоганна, хоч і дещо скоротила свій графік.

Але їй 90!

Її спадкоємцю, Його Королівській Високості Чарльзу, принцу Уельському, герцогу Корнуолла, графу Честера, герцогу Ротсея, графу Карріка, барону Ренфрю, лорду Островів, Князю і Великому Правителю Шотландії, скоро виповниться 70.

Старшому синові Чарльза, Його Королівській Високості принцу Вільяму, герцогу Кембриджському, графу Стратерна і барону Каррикфергюса, лицареві Найдавнішого і найблагороднішого ордена Підв'язки, лицареві Найдавнішого і найблагороднішого ордена Чортополоху, особистого ад'ютанта Її Величності Королеви, 34 роки. Все частіше про нього говорять як про людину «раннього середнього віку», а не «молодого» віку.

Божевільні сайти пишуть про те, що є якась домовленість передати корону принцу Вільяму

Чи не повинна Єлизавета відступити вбік?

Є ближчий приклад, аніж Акіхіто. Іспанський монарх Хуан Карлос I, який став королем незабаром після смерті диктатора Франсиско Франко в 1975 році, зіграв важливу роль у переході від авторитарного до демократичного правління. У 2014 році Хуан Карло зрікся престолу на користь свого сина, названого нині Феліпе VI. Три королеви Нідерландів у віці від 70 до 80 років передали трон спадкоємцям.

Крім того, є питання чоловіка Єлизавети, принца Філіпа. 95-річний чоловік віддано слідує за королевою, однак стан його здоров'я викликає побоювання. Стівен Бейтс, останній з довгої низки королівських біографів, припустив, що саме смерть Філіпа може стати приводом для відставки Єлизавети. Разом з тим, королева знає, що її прапрабабуся Вікторія правила державою протягом 40 років після смерті чоловіка, принца Альберта, в 1861 році.

Божевільні сайти пишуть про те, що є якась домовленість про передачу корони принцу Вільяму в обхід Чарльза. Або про те, що королеві довелося б покинути країну, якби Британія не залишила Європейський Союз («вище військове керівництво» нібито попередило її, що в подібному разі неминуче почнеться Третя світова війна).

Але більш розсудливі джерела або такі, що як мінімум вважають себе у курсі того, що відбувається, стверджують, що Єлизавета ніколи не відмовиться від престолу. Навіть ВВС, настільки обережні у своїх коментарях щодо королеви, що це більше схоже на боязкість (у 2007 році компанія звільнила голову телеканалу BBC1 Пітера Фінчема, який дозволив невеликий жарт щодо монарха), наважилися заявити, що Єлизавета не відмовиться від престолу до кінця своїх днів. У ВВС нагадують про те, що на свій 21-й день народження вона сказала: «Я заявляю перед усіма вами, що моє життя, довге чи коротке, буде повністю присвячене служінню вам».

Це дуже схоже на клятву. Причому тоді Єлизавета була навіть не королевою, а тільки принцесою.

Навіть якщо забути про клятву (а Єлизавета, найпевніше, про неї не забуде), істеблішмент і громадяни Сполученого Королівства, не дуже-то єдині сьогодні, дуже хочуть, щоб вона залишалася на престолі і далі. Чим довше королева проводить всі церемонії відкриття, присвоює почесні титули і відкриває засідання парламентів – ритуали, збережені Британською державою – тим більше люди прив'язуються до неї. Все це вселяє почуття величі і безперервності.

Можливо, однією з головних причин низьких рейтингів ліворадикального лідера Лейбористської партії Джеремі Корбіна є те, що він відмовився заспівати національний гімн «Боже, бережи королеву».

Для керівного класу Єлизавета сьогодні безцінна.

Референдум, на якому британці проголосували за вихід з Європейського Союзу, а також постійні погрози з боку Шотландської національної партії (найпопулярнішої в Шотландії) вимагати повторного проведення референдуму про незалежність, зробили Британію нервовою, гарячковою державою. Прем'єр-міністр пішов у відставку, лідером опозиції став квазіреволюціонер, за прогнозами багатьох економістів, країні загрожує рецесія. На цьому тлі маленька літня леді в Букінгемському палаці залишається єдиною непохитною інституцією – принаймні на вигляд.

Якщо Єлизавета передасть корону Чарльзу, це означатиме, що вона дістанеться набагато менш популярному, зневаженому частиною британської преси монарху, який розмовляє з рослинами і якого, як і раніше, звинувачують в автомобільній катастрофі, яка забрала життя його колишньої дружини Діани.

Чарльз також має звичку писати запальні записки міністрам, ставлячи під питання їхні підходи та вчиняючи на них тиск. Більшість негативу щодо Чарльза несправедлива. Але коли йдеться про суспільну репутацію, справедливості чекати не доводиться.

Якщо Єлизавета назве королем свого онука Вільяма, вона передасть принцу в спадок величезний виклик, адже він виглядає дуже сором'язливою людиною. Здається, у Вільяма немає й малої частки тієї популістської сили, якою володіє його брат Гаррі. Його дружина Кейт Міддлтон, герцогиня Кембриджська, впевнена в собі, але недостатньо яскрава.

У Кейт і Вільяма хоча б є запас підтримки на відміну від Чарльза. Але поспішна коронація може викликати додаткову тривогу. А британська жовта преса, якій вкрай необхідний королівський скандал, готова перетворити кожний похмурий погляд на сімейну кризу, кожну плітку з палацу – в загрозу розлучення. Той факт, що Вільям ще більш низької думки про пресу, аніж його батько, не покращує ситуацію.

За 63 роки свого правління королева Єлизавета стала свідком кінця імперії, радикалізму 1960-х, політичних криз по всій Європі, громадянської війни в Ірландії і короткої війни з Аргентиною за Фолклендські острови. Побутувала думка, що загибель принцеси Діани загрожує трону Єлизавети, однак, здається, вірні королеві люди лише просили, щоб вона публічно проявила своє горе – щиро чи ні. Здавалося, всі визнали смерть Діани особистою втратою.

У 21 рік Єлизавета II не могла знати, що її життя буде настільки довгим. І що вона буде настільки довго носити корону.

Але обіцянка є обіцянка. Єлизавета не може піти по-японськи.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Люсьєна Кіма на Reuters. Републікування повної версії тексту заборонене

Спочатку опубліковано на Reuters

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джон Ллойд
Джон Ллойд

Британський журналіст, редактор Financial Times і засновник FT Magazine, старший науковий співробітник Інституту Reuters при Оксфордському університеті

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.