Яким буде телеканал Трампа

1 коментувати
Суміш фантастичних тверджень і несподіваних одкровень може породити небачене досі ЗМІ

З огляду на дані соцопитувань, Дональд Трамп має всі шанси програти президентські вибори в США. Якщо це дійсно відбудеться, кандидат від республіканців планує створити власний кабельний канал. Хотіти і зробити – різні речі. Адже вивести в ефір цілодобовий телеканал – недешеве і непросте задоволення.

Але, як сказав зять Трампа, Джаред Кушнер, на одній званій вечері в Нью-Йорку, «люди не бачать того, що бачу я: під час виступів цілі стадіони просто божеволіють від нього». Крім того, за даними одного неназваного джерела, яке знайоме з планами Трампа щодо створення нового ЗМІ, республіканець керується такою логікою: «Виграємо ми чи програємо, але ми, безсумнівно, щось намацали. Ми зачепили ту частину населення, яка дуже довго мовчала».

Мова йде про мільйони людей, що беруть участь у виборах. Це переважно біле населення з різним рівнем доходу, яке почало цікавитися політикою тільки завдяки передвиборній кампанії Трампа. Їх погляди відображають злобу, яку вони плекали протягом усього життя. Тепер вони хочуть висловитися і хочуть, щоб їх в цьому підтримали.

Кабельний канал обіцяє чималі вигоди, зокрема, серйозні доходи. Телеканал Fox News, який був заснований 20 років тому, знайшов вдалу нішу – глядачів, які схиляються до правих поглядів. У 2015 році Fox News отримав прибуток у розмірі $1,5 млрд. Це майже в чотири рази більше, ніж у найближчого конкурента, CNN, ($381) і в сім разів більше, ніж у MSNBC ($227), які схиляються до лівих поглядів.

У 2015 році Fox News заробив $1,5 млрд

Можливо, Трамп розглядає перспективу використання власного каналу як платформи для нової президентської кампанії в 2020 році, чому ця ідея, напевно, здається йому ще більш привабливою. Якщо ж до того часу він відчуватиме себе занадто старим для передвиборної кампанії (а йому буде 74), Трамп завжди може приміряти на себе роль сірого кардинала, зліпивши кандидата на свій смак.

До Трампа цим шляхом вже пройшов колишній прем'єр-міністр Італії Сільвіо Берлусконі. Зійшовши на початку 1990-х років на політичну арену країни, цей магнат робив сміливу ставку: з одного боку, забезпечити політичний імунітет для своїх численних підприємств, у яких могли бути (і в деяких випадках дійсно були проблеми із законом, а з іншого (у більш тривалій перспективі) – перекроїти політичне життя країни за допомогою ЗМІ.

Берлусконі, якому цього місяця виповнюється 80 років, як і раніше, керує найбільшою частиною правих сил, проте головна його спадщина – політична доктрина, яка розігрується переважно на телебаченні. З певного часу засоби масової інформації і політика стали нерозривно взаємопов'язані, тому такі харизматичні і телегенічні лідери, як лівоцентристський прем'єр-міністр Маттео Ренці, користуються попитом.

Чи зможе Трамп знайти для свого телеканалу перспективну нішу на ринку? Fox News – грізна сила, однак вони втратили свого натхненника, 76-річного Роджера Ейлса, якого звинувачують у сексуальних домаганнях (тепер Ейлс консультує кампанію Трампа). Крім того, Fox, незважаючи на агресивність ведучих, зберігає багато атрибутів поважних ЗМІ. Їх новини тенденційні, однак, як правило, інформативні. Їх дискусії грубі, але часом повчальні та навіть раціональні. При цьому вони досить уважно ставляться до фактів, які спростовують вигадки Трампа.

А ось канал Трампа міг би скористатися силою вигадок. Трамп не тільки викликав до політичного життя новий сегмент населення – він випробував на них свої фантастичні твердження, обіцянки і образи, реабілітовуючись за допомогою підлабузництва. Призначивши виконавчого директора агресивного популістського правого вебсайту Breitbart News Стіва Бэннона головою передвиборної кампанії, Трамп дуже догодив усім тим, хто вважає, що Fox News занадто ввічливі і стримані».

Суміш фантастичних тверджень і несподіваних одкровень може породити небачене досі ЗМІ. Каналу Трампа не потрібно буде слідувати традиційним правилам висвітлення новин (як це зазвичай роблять Fox News) – вони створять власну новинну ієрархію.

Як наслідок, новини Трампа будуть нещадно експлуатувати тему імміграції: про іммігрантів або їх дітей, які стали «терористами», злочинців-іммігрантів, а також іммігрантів, які забирають робочі місця у порядних американців. Ненависть до президента Гілларі Клінтон стане основою політичних новин. Пітер Швейцер, старший редактор Breitbart News, буде детально викривати джерела доходів сім'ї Клінтонів.

Новини з-за кордону будуть концентруватися на улюблених лідерах і рухах: Володимир Путін з Росії, Ярослав Качинський з Польщі, Найджел Фарадж з Великобританії, Марін Ле Пен з Франції, Беппе Грілло з Італії, з Угорщини Віктор Орбан.

Як пише у своїй новій книзі голова New York Times і колишній генеральний директор BBC Марк Томсон, сьогодні політика більше базується на емоціях, вражаючих звукових ефектах і агресивних нападках, ніж раніше. Розумні аргументи стають маргінальними.

Протягом більшої частини поствоєнного періоду масове мовлення регулювалося державою. У Європі та інших куточках світу ключові радіостанції і телеканали, як і раніше, перебувають у державній власності. Але ситуація змінюється. Американська Федеральна комісія зі зв'язку більше не втручається питання, пов'язані з вмістом або збалансованістю новин. Тим часом державні ЗМІ – навіть могутні BBC – скорочуються і згортаються. У деяких випадках, як, наприклад, з канадським CBC, вони чіпляються за кілька відсотків аудиторії.

Що стосується американських ЗМІ, то вони функціонують в країні для багатіїв. Якщо телеканал Трампа вийде в ефір, він буде транслювати новий маніфест. Він буде висловлювати думки, агітувати за судження і організовувати політичні сили, які будуть визначати наш світ настільки, наскільки це робили переважно ліберальні ЗМІ більшу частину ХХ століття.

Знаєте, в чому іронія? Цю мету поставив перед засобами масової інформації не хто інший, як Володимир Ленін, засновник Радянського Союзу. Пропагувати (освічувати), агітувати і організовувати.

Переклад НВ

Новое время має ексклюзивне право на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда на Reuters. Републікування повної версії тексту заборонене

Оригінал

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Джон Ллойд
Джон Ллойд

Британський журналіст, редактор Financial Times і засновник FT Magazine, старший науковий співробітник Інституту Reuters при Оксфордському університеті

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.