ІДІЛ, Аль-Каїда та ядерне безумство Путіна

1 коментувати
Сполучені Штати ТА Росія володіють 95% ядерних боєголовок світу. Але поки Обама закликає звільнити світ від ядерної зброї, Путін цією зброєю загрожує

Ті, хто жаліється на погані новини, роблять це небезпідставно. Але з часом ситуація може погіршитися набагато сильніше.

Китай, Єгипет, Росія ТА Туреччина стають все більш авторитарними. Європейський Союз, за словами Джорджа Сороса, одного з найбільш відданих прихильників, перебуває «на межі краху». Посилюється процес глобального потепління. Країни БРІКС, які повинні були стати двигунами глобального зростання, страждають від економічного занепаду і часто перебувають в стані політичного глухого кута – за винятком хіба що Індії. Лідерам всіх цих країн, крім індійського прем'єр-міністра Нарендри Моді і голови КНР Сі Дзіньпіна (чого не скажеш про його велику родину), висувалися звинувачення в корупції.

У Сполучених Штатах, тим часом, зростає кількість робочих місць і рівень ВВП. Тим не менш, політична роз'єднаність і готовність частини електорату ставитися до забобонів як до нормального принципу функціонування політики також свідчать про кризу в країні, і з нею зіштовхнеться наступний президент. Між тим, витік Панамських документів підтвердив рішучість багатих залишатися багатими і збагачуватися ще більше.

Раніше цього місяця президент Барак Обама закликав світових лідерів звернути увагу на необхідність протидіяти «загрозі заволодіння та використання ядерної зброї терористичними групами». У своєму виступі на Саміті з ядерної безпеки він заявив: досягнуті раніше домовленості по забезпеченню безпеки та скорочення ядерного матеріалу виконуються більшістю держав.

ІДІЛ і Аль-Каїда можуть об'єднатися

Проте є велике «але»: ядерну зброю активно шукають Ісламська держава та Аль-Каїда, повідомив Обама. «Якщо в руки цих безумців коли-небудь потрапить ядерна бомба або ядерний матеріал, вони, безсумнівно, скористаються ними, щоб убити якомога більше невинних людей», - додав американський президент. І це, здається, правда: обидва терористичні угруповання заявляли про подібні наміри. Більш того, один з членів Ісламської держави, який раніше вже використовував хімічну зброю, отримав відеозйомку з камери спостереження на ядерному об'єкті в Бельгії. За словами чиновників, він мав намір розробити так звану «брудну» бомбу (звичайний вибуховий пристрій, упакований разом з радіоактивним матеріалом).

Минулого місяця директор Національної розвідки США Джеймс Клеппер сказав Комітету Сенату: «Загроза масового знищення реальна. Біологічні та хімічні матеріали, а також технології, що мають найчастіше подвійне використання в умовах глобальної економіки легко переміщуються світом, як і фахівці, які можуть їх створювати і використовувати». Політичний аналітик Брюс Хоффман минулого місяця писав про те, що Ісламська держава рухається в бік «Держави Остаточної Перемоги... коли халіфат, врешті-решт візьме гору над іншим світом». І для цього їм знадобиться ядерна зброя.

Хоффман також вважає, що ці дві найбільш спраглі до глобального домінування групи – ІДІЛ і Аль-Каїда можуть об'єднатися, незважаючи на взаємну ворожість їх лідерів. Подібний сценарій, каже він, цитуючи неназваного американського чиновника високого рангу, «стане абсолютною і безпрецедентною катастрофою для США та наших союзників».

Але на цьому причини для «веселощів» не закінчуються. Представник Росії не приїхав на Саміт з ядерної безпеки. У листопаді минулого року в Москві заявили, що Вашингтон, на їхню думку, «намагається перейняти на себе роль основного і привілейованого гравця в цій області», тому брати участь у саміті вони відмовилися. За словами Обами, Росія досягла лише невеликого прогресу у виконанні заявлених цілей саміту, а, можливо, і зовсім нічого не досягла. Причина очевидна - Путін використовує тактику «підкреслення своєї військової могутності».

За приблизними підрахунками, Сполучені Штати і Росія володіють 95% ядерних боєголовок світу (всього в світі налічується 15 тис. боєголовок): 6970 – у США, 7300 – у Росії. Америка трохи зменшила свій арсенал, Росія – ні. Виступаючи на початку свого президентства в Празі, Обама закликав звільнити світ від ядерної зброї, як раніше це робив Рональд Рейган.

У той же час, Путін погрожує використати ядерну зброю проти Ісламської держави, Туреччини і у відповідь на протести Заходу проти захоплення Криму. Влітку 2014 року він заявив наступне: «Дозвольте мені нагадати, що Росія є однією з найбільших ядерних держав світу. Це не просто слова — це реальність. Більше того, ми зміцнюємо нашу здатність ядерного стримування і розвиваємо збройні сили».

Сполучені Штати, як і Росія, постійно модернізують і вдосконалюють свої ядерні сили, а також,скоріше за все, продадуть Польщі ракети-перехоплювачі Patriot – до гніву Росії. Тим не менш, розділені глибокою прірвою країни повинні якимось чином звести між собою мости, інакше ми зіткнемося з небаченою досі проблемою: розсіяними світом потужностями, здатними знищити більшу його частину.

Ці новини не повинні просто пригнічувати – вони повинні сприяти більш широкій залученості та розумінню складності нашого світу. З розумінням приходить і необхідність підтримки тих політиків, чиновників і організацій, які прагнуть до компромісу і вироблення рішення. ХХ століття було століттям Америки, ХХІ має стати століттям світу, в якому наявність множинних погроз сприяє виробленню загального рішення. Адже з кожним роком проблеми, які ми намагаємося не помічати, лише поглиблюються.

Переклад НВ

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда. Републікування повної версії тексту заборонене.

Початково опубліковано на Reuters

Більше думок тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.