Чи впорається Британія без королеви?

2 коментувати
Формально в Сполученому Королівстві все залежить від 90-річної Єлизавети II. Час прийняти рішення, хто стане спадкоємцем

Серйозної застуди виявилося достатньо, щоб здригнулася вся країна. Застудилася британська королева Єлизавета II (повний список її регалій перераховувати не буду, оскільки на це піде ціла колонка), а трясе весь політичний істеблішмент Британії.

Формально в Сполученому Королівстві все залежить від 90-річної королеви. Вона легітимує всі закони. Призначає всіх міністрів. Парламентарі повинні присягати їй на вірність. Дипломати ведуть переговори від її імені, генерали воюють від її імені. Вона є монархом у більш ніж десяти країнах, що були раніше британськими імперськими володіннями, і практично ніде її статус не оспорюється. Коли в 1999 році, за намовою прем'єра-лейбориста, австралійці спробували скасувати її статус, затія провалилася – незважаючи на те, що опитування громадської думки були не на користь королеви. Згодом рейтинг Єлизавети піднявся і становить на сьогодні 60%.

Королева старіла, а її популярність зростала. Дивлячись на те, як вона повільно проходить через чергову офіційну церемонію, навіть таким завзятим республіканцям, як я, доводиться визнати, що стійкості і хоробрості їй не позичати. У деякому роді вона є найпопулярнішою людиною в Британії і другою за популярністю людиною у світі – після Анджеліни Джолі, звичайно (все-таки гонорари і піар-бюджети в Голлівуді більші).

Королева старіла, а її популярність зростала

Формальна влада королеви є свого роду шахрайським трюком, на який майже всі закривають очі. Вона робить те, що їй каже прем'єр-міністр, який провідує її раз на тиждень. Після поклонів і реверансів він розповідає, які кроки планує зробити уряд. У відповідь королева може лише зробити розпливчастий коментар, але на прийняті урядом рішення вона ніяк не впливає. Невелика веремія піднялася навколо здогадок про те, є вона прихильницею Brexit чи ні. Редактор ВВС заявила, що, за даними джерела, Єлизавета виступала за вихід Британії з ЄС, але оскільки в редакції не було другого джерела для підтвердження інформацію не стали оприлюднювати. За цим послідували заперечення, запевнення в тому, що чутки неправдиві. Тим не менш, королева ніяк не прокоментувала чутки і не втручалася в Brexit.

Її справжня робота – берегти цілісність Британії. Усі громадяни, незалежно від віку, вважають, що вона прекрасна. Щоправда, люди старшого віку підтримують королеву трохи більше, ніж молодь. Більшість населення вважає, що Британія повинна і надалі залишатися монархією – бажано, з королевою Єлизаветою на чолі. Але оскільки вона не може бути королевою вічно, «серйозна застуда» викликала занепокоєння серед фактичних, хоч і набагато менш популярних, правителів країни.

Незабаром потрібно буде прийняти рішення (якщо воно вже не прийнято), хто стане спадкоємцем престолу. На папері все просто: престол повинен перейти до старшого сина, Чарльза, принца Уельського, якому минулого місяця виповнилося 68 років. Але є проблема. Сьогодні Чарльз іще менш популярний серед населення, ніж під час розлучення з принцесою Діаною в 1996 році і після її смерті в 1997-му. Його рейтинги схвалення залишають бажати кращого. Навіть прихильники Чарльза вважають, що він повинен відректися від престолу на користь свого старшого сина, принца Вільяма.

Чарльз – людина поглядів. У нього є своя точка зору щодо екології, архітектури та урядової підтримки його благодійних ініціатив та починань. І, як показали оприлюднені раніше листи, він активно тисне на уряд з метою реалізації своїх ідей. Якщо він буде продовжувати в тому ж дусі, отримавши трон, від цього постраждає і монархія, і сам Чарльз.

Принцу Вільяму в червні виповнилося 34 роки. На відміну від батька, його позиція щодо суспільних питань невідома. У нього є дружина Кетрін, з некоролівської сім'ї, і двоє дітей: хлопчик Джордж і дівчинка Шарлотта. Їхня сім'я чудово виглядає на фото і в цілому здається чарівною, хоч Вільям і почав рано лисіти. Він служив у ВПС Британії, де отримав кваліфікацію пілота вертольота. Після цього перейшов на повний робочий день у службу повітряної швидкої допомоги, де займає посаду пілота. Вийшла дуже сильна суміш – служба в армії і допомога хворим.

З точки зору зв'язків із громадськістю (а цей департамент один із найвпливовіших у монархії), Вільям – подарунок долі, незважаючи на допущені ним грубі помилки, які, судячи з усього, стали наслідком ігнорування порад PR-команди.

Якщо Чарльз зійде на престол (а це можливо швидше, ніж неможливо), монархія перестане бути безсумнівним активом і перетвориться на зону нервового імідж-менеджменту. Якщо Вільям зійде на престол, розчарування Чарльза може вилитися в публічну сферу. І навіть якщо цього не станеться, на недосвідченого в політичних питаннях Вільяма впаде важкий вантаж підтримання традиції, яку так довго втілювала його бабуся. Не варто також забувати, що країна знаходиться в дуже крихкому стані, її внутрішні і зовнішні пріоритети змінюються.

Королева Єлизавета настільки популярна, що навіть Шотландська національна партія (яка завжди стояла на республіканських позиціях), що очолює уряд Шотландії, хитро перекинулася в табір роялістів. Але ні син Єлизавети, ні її онук не зможуть утримувати такий самий вплив на настрої шотландців. Враховуючи також, що Шотландія на референдумі проголосувала проти виходу з ЄС, прагнення шотландців відокремитися від Британії може посилитися.

У Єлизавети була влада без повноважень – її світова слава. З нею хотіли побачитися всі. За десятиліття перебування на престолі вона зустрічалася практично з усіма світовими лідерами, і більшість із них пережила. Зустрітися з нею означає доторкнутися до історії – головний туристичний напрямок для світової еліти.

Роз'єднана Британія буде слабкою ланкою в західному альянсі. Її вага в Раді Безпеки ООН знизиться. Вона вийде або буде на шляху виходу з ЄС. Репутація прихильника ліберальної політики, торгівлі та економіки буде підірвана.

Хоче Британія того чи ні, але її провідник, королева Єлизавета, піде. В обов'язки королеви не входив напрям курсу держави, але вона внесла свою лепту в його прогрес. У 1993 році колишній міністр закордонних справ Дуглас Херд сказав відому фразу: Британія, особливо в термінах військових операцій, «б'ється нарівні з важковаговиками». У цій метафорі королеві відведена роль тренера, який стоїть біля рингу; символу, за якого воює армія. Вона - втілення і приклад клятви вірності.

Применшення ролі Великобританії у зв'язку зі смертю королеви Єлизавети буде важко уникнути. І хто б не став наступником, він навряд чи зможе зупинити цей процес. Тільки з переходом до республіки країна може відкрити в собі нове дихання (я попереджав, що в цьому тексті буде антимонархічна пропаганда). Але, як і з усіма великими задумами, ніхто не знає, чи це спрацює.

Переклад НВ

Новое Время має ексклюзивне право на переклад і публікацію колонок Джона Ллойда. Републікування повної версії тексту заборонено

Вперше опубліковано на Reuters

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.