Люди та роботи. Про що запитав у мене Папа Римський

30 травня 2018, 16:01
500
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Навіть люди, наділені владою, бояться того, яке майбутнє принесе нам співіснування з роботами  

То яке ж майбутнє чекатиме нас з роботами? Таке саме питання мені якось поставив Папа Римський. Його осторога та побоювання стосувалися фізичного єднання людей. Оскільки технології стають все більшою частиною нашого життя, все більше речей ми робимо з їхньою допомогою, тож чи не припинимо ми обійматися, горнутися одне до одного, обідати разом, спілкуватися? Загалом, чи не зникне те єднання, яке є суттю людського єства, що відрізняє нас від інших видів? Це було гіпотетичне питання у стилі: ви взяли інтелектуальну гранату, виймаєте з неї чеку, і кидаєте за тин – а потім чекаєте, що станеться (бо й самі не знаєте). Мені подобається така провокація. І це гарне питання для роздумів.

Спочатку, ми думали, що люди та роботи поділяться відповідно до того, хто в чому кращий – такий собі новий поділ праці. Люди переберуть на себе все, що пов’язане з емоціями, емпатією, любов’ю, висловленням суджень, а комп’ютери робитимуть точну технічну роботу. Проте, виявилось, що ми помилилися: з розвитком технологій та завдяки великій кількості даних, комп’ютери змогли перейняти багато функцій серед тих, що за нашою думкою, могли виконувати лише люди. Машини вже можуть виконувати те, що ми вважали суто людським.

Ви взяли інтелектуальну гранату, виймаєте з неї чеку, і кидаєте за тин – а потім чекаєте, що станетьсяЯ відповів Папі наступним чином: всі ці стосунки не мають бути непорушними – їх треба підкріпляти діями. Якщо нічого не робити, тоді – так, машини дедалі заступатимуть нас у звичних функціях, у нашій щоденній праці. Нам, як людському виду, який поки що керує процесами, необхідно добре все зважити та впевнено заявити про ті ніші, які ми хочемо залишити за собою – і змусити машини відступити. Проте, і самим треба розвиватися. Ніщо не зможе бути зацементованим і лишатися таким, яким ми його знали завжди: до цього треба бути готовими та приймати нові виклики. Я дуже люблю інженерію та комп’ютерну справу, проте філософія та соціологія не менш важливі.

В часи, коли ми всі захоплюємося можливостями та потенціалом комп’ютерних технологій, не варто забувати й про важливість людського. Якщо ви розглядаєте технології лише з суто комп’ютерного, технічного боку, в їх бізнес-екосистемі, то вам не вистачатиме соціологічного, філософського розуміння їх функціонування та експертизи у цій сфері. Без цих вимірів технологічний розвиток – це лише одинички та нулики, які заміняють одне одного: ви залишитеся без відповіді чому, як і куди ми йдемо.

Не треба боятися змін, бо ми живемо в епоху змін. Треба бачити, до чого вони приводять і підлаштовуватися, не втрачаючи свою людськість. І продовжувати ставити собі дійсно важливі та складні питання.

Текст записано під час презентації книги «Новий цифровий світ. Як технології змінюють державу, бізнес і наше життя», співавтором якої є Джаред Коен. Подія організована Фондом Віктора Пінчука

Подкасти Радіо НВ

Пропустили улюблену передачу? Не дослухали інтерв'ю? Хочете переслухати радіошоу з архіву?

Підпишіться на подкасти Радіо НВ на Soundcloud.
Слухайте та поширюйте!

Слухати подкасти

Стань автором

Якщо Ви хочете вести свій блог на сайті Новое Время, напишіть, будь ласка, листа на адресу:

nv-opinion@nv.ua

Вибір редакції

Політика

Вчора, 21:27

thumb img
Бойко і Королевська вирішили попрацювати у "штабі Порошенка": головне з інтерв'ю Вілкула
Картки

Сьогодні, 13:21

thumb img
Я хочу проголосувати на виборах, але буду не в Україні. Мені слід поквапитись?
Авто

Сьогодні, 15:28

thumb img
Він їздить! Найдешевший автомобіль світу надійшов у продаж в Індії