Зона відпочинку суворого режиму

4 коментувати
Поки кримські та російські експерти розповідають про успішний туристичний сезон на півострові, самі кримчани зазнають збитків, а росіяни переживають на собі всі принади "Кримнашу"

"Життя занадто коротке, щоб витрачати його на поїздки в нинішній Крим",  сумно посміхнувшись, каже знайома кримчанка у відповідь на питання, коли вона востаннє була на малій батьківщині.

На жаль, за три роки півострів втратив свою привабливість. І популярну фразу "життя одне, і прожити його потрібно в Криму" змінили інші  з протилежним значенням. Сумно спостерігати за тим, як вимирає туристичний сектор півострова в окупації, як розоряються бізнесмени в цій сфері, як руйнується інфраструктура. І тим абсурдніше виглядають оптимістичні заяви місцевих "експертів" про зростання турпотоку, якими фонтанує кримська преса.

Хоча кримський туристичний сезон-2017 не може бути успішним з низки об'єктивних причин, і спроби переконати в зворотному виглядають смішно.

До того, як Росія вторглася на територію України, незаконно анексувавши Кримський півострів і почавши військові дії на сході країни, у росіян не було ніяких перешкод для відпочинку на місцевих курортах. Навпаки  обстановка і умови для подорожей до Криму до 2014 року були куди сприятливішими. Сьогодні ж кожен росіянин, який побував в Криму, відчув на власній шкурі всі принади горезвісного "Кримнашу".

За останні три роки півострів втратив свою привабливість

По-перше, істотно змінилися ціни. Подорожчало дійсно все, і ціни продовжують рости. Особливо це стосується продуктів. До речі, їх якість теж погіршилась, а хороші і улюблені українські продукти можна купити з-під поли, як рідкісні делікатеси.

"Крим завжди був територією халяви. Ми приїжджали з Москви в Алушту і відчували себе елітою навіть з нашим дуже середнім за московськими мірками достатком. І все тут здавалося смачніше  ковбаса, сметана, пиво, зрештою. А зараз в Криму вже немає ні тієї сметани, ні тієї ковбаси, а ціни вище, ніж в Москві! Ну хіба що дикунами з наметами сюди приїжджати ",  обурено розповідав мені один московський знайомий після відпочинку в Криму.

І справа не тільки в дорожнечі. Погіршення логістичних умов в першу чергу вдарило саме по самим росіянам. Сьогодні шлях до Криму  завдання не з легких. Якщо враховувати всі фактори від комфорту до швидкості пересування, росіянам залишається вибирати лише авіасполучення, яке, як відомо, як і раніше не в змозі задовольнити всі потреби громадян РФ навіть технічно. Раніше майже 70% росіян приїжджали в Крим на поїздах, яких зараз фактично немає. Постраждали і ті, хто звик їздити в Крим на машині,  основна частина автомобільних маршрутів з Росії до Криму проходила через материкову частину України, але сьогодні і цей шлях закритий для росіян.

З'явилася ще одна причина не їхати в Крим, про яку раніше ми і подумати не могли. Це страх. Пропагандистська машина зіграла злий жарт: росіянам розповідали страшилки про "Україну-ворога", а вийшли страшилки про небезпечний Крим. Байки про українських терористів на півострові, диверсійні групи, постійну загрозу для гостей і жителів півострова остаточно зіпсували імідж туристичного регіону.

Закономірно і логічно, що потік туристів з Росії, число яких досягало раніше 1,3 млн осіб, не виріс, а, навпаки, помітно знизився. Наприклад, минулого року Крим відвідали тільки 1,1 млн росіян, і в цьому сезоні немає ніяких підстав вважати, що їх число зросте. Що стосується українських туристів, то їх потік скоротився більш ніж в 40 разів. З початку сезону-2017 Крим відвідали близько 100 тис. громадян України, яких можна ідентифікувати як туристів. Це в 3,5 рази менше, ніж кількість білоруських туристів в 2013 році.

Понад 100 тис. кримських сімей задіяні в малому і середньому бізнесі, пов'язаному з туризмом. Збиток, нанесений незаконною анексією туристичному сектору Криму, можна порівняти хіба що з втратами в сільськогосподарській галузі. Більшість підприємців, які займали ці дві ніші в Криму, покинули півострів або збанкрутували. Сьогодні на сайтах нерухомості можна знайти сотні оголошень про продаж міні-готелів або сезонних ресторанів  втім, попит на них невеликий.

Відсутність туристів відбивається і на інфраструктурі, і на кадрах  ми втрачаємо індустрію гостинності як таку,  і на культурних традиціях всього півострова. Якщо ситуація не зміниться в найближчі два роки, тобто якщо Крим переживе п'ять провальних курортних сезонів, процес знищення туристичного сектора стане фактично незворотним. Після повернення Криму до України відновлювати туристичну галузь доведеться майже з нуля.

Колонка опублікована в журналі Новое Время за 11 серпня 2017 року. Републікація повної версії тексту заборонена.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.