Що чекає окупований Крим цього літа

8 коментувати
Перспективи туристичного сезону-2016 на півострові - і не тільки

За весь період незалежності України потік туристів до Криму з кожним роком зростав. Якщо в кризові 90-і це було від 2,5 до 3,5 мільйонів відпочиваючих, то в 2012 році цей показник досяг 6 мільйонів і продовжував рости далі. Розширювалися межі сезону, Крим ставав цілорічним курортом, зростала і частка іноземців у кримському турпотоці. Так, в 2012-2013 роках з 6 мільйонів туристів – 4 мільйони складали українці, близько 2 мільйонів - іноземці. Росіяни в цьому потоці іноземців займали основну частину – близько 1,3 мільйона. При цьому кожен рік збільшувалася частка туристів з Туреччини, Європейського союзу та інших країн. Зростання туристичного потоку до Криму – результат системної і продуманої державної політики кримської влади в той період.

Показовим моментом у прогнозуванні майбутнього літнього туристичного сезону завжди вважалися травневі свята. По травневим вихідним вже можна оцінювати, яким буде турпотік протягом усього року. За період з 29 квітня по 15 травня Крим приймав у 90-ті роки від 50-80 тисяч туристів; в 2012-2013 - до 200 тисяч туристів. «Травневий» потік у переважній більшості складався з українських відпочивальників. Після анексії півострова в 2014 році кількість туристів вже коливалася в межах похибки. Багато профільних інфраструктурних об'єктів, такі як готелі і санаторії, взагалі не відкрилися. У 2015 році це був монопоток виключно з Росії. За даними Асоціації індустрії гостинності України, це було близько 30 тисяч осіб, які приїхали на відпочинок в основному в Ялту і Севастополь.

Як ми відстежуємо турпотік

Асоціація індустрії туризму України відстежує дані відкритих російських інтернет-джерел про транспортне сполучення з Кримом, в основному це авіа - і поромне сполучення. За його інтенсивності, застосовуючи методику НАПІКС (Національна Академія природоохоронного і курортного будівництва), можна визначити частку туристів у загальному пасажиропотоці. Крім цього, ми відстежуємо систему онлайн-бронювання на 12 курортних регіонах України. У загальній складності аналізується близько 73 систем. Так ми бачимо об'єм: скільки номерів здається, скільки зроблено, де вже зупинені броні. А також користуємося даними великих туроператорів Криму. Найбільш об'єктивне для нас джерело – пряме спілкування з власниками засобів розміщення на півострові. З ними Асоціація індустрії гостинності України встановила постійні контакти, у результаті ми моніторимо понад 100 об'єктів: хід курортного сезону, підготовку і т. д.

Більшість кримських курортів Україна зможе замінити своїми можливостями в Карпатах та Полтаві

Травневі свята 2016 року

Готові зустрічати туристів на травневі свята в Криму були не більше 40% об'єктів розміщення. У мирні роки України ця цифра становила 65%, і це пов'язано з сезонним характером турпотоку. Багато сезонних об'єктів розміщення не мають опалювальних можливостей і відкриваються вже в кінці травня. За нашими даними, в цьому році Крим відвідало за травневі свята близько 35 тисяч туристів, практично всі - росіяни. Громадян України в цьому потоці ідентифікувати практично неможливо.

Менше всього від анексії постраждав туристичний сезон в Севастополі та Ялті. Саме ці два міста розділили між собою основний турпотік зараз і продовжать ділити його протягом усього року. Окремо варто відзначити місто Саки, грязьові курорти якого були заповнені. Але специфіка цього курорту і його медичний профіль, а також невелика кількість ліжко-місць роблять цей результат не дуже репрезентативним. Далеко за межею збитковості знаходиться туристичний потік в Євпаторії та Алушті. Травневі вихідні в цих регіонах третій рік поспіль проходять з порожніми об'єктами розміщення, які готові приймати туристів. Катастрофічна ситуація на курортах Керчі, Судака, Феодосії, Чорноморського і Роздольненського районів. На західному узбережжі Криму, в Роздольному і Чорноморському цього року не відкриються десятки об'єктів, крім цього багато курортних об'єктів тут виставлені на продаж.

Таким чином, можна прогнозувати, що сезон в Криму-2016 буде на рівні минулого року, тобто 1,2-1,5 млн. туристів. Все це буде монопоток з Росії. При цьому варто згадати, що в 2014 році Крим прийняв близько 2 мільйонів, з яких майже 30% становили жителі України. Вже в 2015 році частка українських туристів у кримському потоці не перевищувала 100 тисяч осіб. І ось в 2016 році Крим прийме всього 2-3 тисячі українських відпочивальників.

Три основні причини, чому українські туристи не їдуть в Крим:

1. Питання безпеки. Українці не почуваються безпечно в анексованому Криму.

2. Відсутність транспортного сполучення: немає ні авіа-, ні залізничного, ні автобусного. Нагадаємо, що раніше з 6 мільйонів туристів, майже 90% добиралися до Криму саме цими трьома видами транспорту з України.

3. Патріотична позиція жителів України, які вважають поїздки в Крим неможливими під час його анексії.

Чи є альтернативи курортного Криму

Беззбитковість кримських курортів починається від 3 мільйонів туристів. При такому потоці курортна сфера в змозі виплатити зарплату й окупити витрати на період роботи. При потоці в 5 мільйонів туристів кримські курорти можуть окупити витрати на своє утримання в міжсезоння і починають отримувати системний прибуток.

У світі немає регіонів, де монопотік зробив би туристичний регіон успішним. Всі курорти, що окупаються – це регіони, де є диверсифікований, інтернаціональний потік. Відірваність Криму від світового туристичного потоку зробила неможливим його курортну перспективу. Три роки роботи в такому стані вже неповоротно змінили спосіб життя багатьох кримчан в курортних регіонах.

Самі українці ближче до літа все частіше згадують про Крим, як про улюблений курорт, гідної заміни якому, на жаль, знайти не вдалося. Колосальна перевантаженість і без того раніше завантажених курортів Одеси проявила їх слабкі сторони. А це і неготовність місцевих чиновників, особливо у самоврядуванні, до такого великого турпотоку, а також неготовність інфраструктури Одеської області до орієнтування на курортну перспективу.

В українських громадян все більш популярними стають курорти Західної України. Щорічно зростає туристичний потік у Львівську та Івано-Франківську області. Потенціал Західної України значний і не освоєний навіть на 15-20%. Більшість кримських медичних та оздоровчих курортів Україна зможе замінити своїми можливостями в Карпатах, Полтаві та інших областях. Але в питаннях індивідуального відпочинку і дитячого оздоровлення внутрішньої альтернативи Криму поки не видно, хоча туристичний потенціал у всіх регіонах України високий.

Більшість областей України визначили туризм стратегічним напрямком у розвитку своїх регіонів. Але повна відсутність державної політики на рівні центральної влади та ігнорування туристичної перспективи не дає можливості повноцінно розвинути потенціал цих курортів. Без підтримки держави розвиток туристичної сфери неможливий ні в одній країні. А прецедентів, коли туризм розвивається сам по собі, без держпідтримки, в світі поки не було.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.