Путін надсилає Криму сигнал

0 коментувати
Які мотиви ліквідації Кримського федерального округу

Справжнім інформаційним ураганом минулого тижня пронеслася новина про зміну статусу Криму і Севастополя в межах Російської Федерації. Спробуємо розібратися, які правові та політичні мотиви можуть ховатися за скасуванням Путіним «Кримського федерального округу» і чим цей інфопривід важливий.

При тому наполягаю саме на визначенні «інфопривід», оскільки в контексті національного законодавства України та політико-правової позиції всієї цивілізованої світової спільноти щодо питання окупованого Криму інакше цю подію називати не можна.

Будь-які рішення окупаційної влади Криму або політичного керівництва РФ, яка сьогодні де-факто контролює Кримський півострів, нікчемні в принципі та не створюють правових наслідків ні для кого, окрім самих окупантів. Але, абстрагуючись від цього, спробую все ж дати оцінку рішенню про скасування Кримського федерального округу і з'ясувати мотиви такого рішення.

Федеральні округи РФ - це абстрактна форма реалізації президентської вертикалі влади в регіонах Росії. Схожа форма управління є і в Україні - інститут постійного представника президента України в Криму. Навіть більше, на відміну від Росії, в Україні ця інституція є конституційною, оскільки передбачена основним законом країни.

У Росії ж інституція федеральних округів і повноважних представників президента РФ у федеральному окрузі реалізована в межах діяльності Адміністрації президента РФ і регламентується його указами. І тут важливо звернути увагу, що президент РФ є верховним головнокомандувачем збройних сил РФ, тому його повноважні представники мають і військово-політичні функції, що зазвичай приховується від широких мас.

Створення, скасування, злиття, поділ та інші рішення щодо федеральних округів не входять до законодавчої або конституційної юрисдикції РФ, а мають на меті суто адміністративне та кадрове керування.

Кримської еліти скоро не залишиться. Понаїде московська-пітерська

Відповідно до чинної на сьогодні Конституції РФ, положення якої фактично визнаються та діють тільки на території самої РФ і на підконтрольних (захоплених) нею територіях, півострів Крим і місто Севастополь є суб'єктами РФ у тих само статусах, що й на момент так званого прийняття їх до складу РФ. Отже, ліквідація федеральних округів і об'єднання в нові федеральні округи жодних правових наслідків для суб'єктів РФ не мають. На бюджетні, економічні, інвестиційні та інші питання - це вплинути не повинно.


Положення Конституції РФ, згідно з якою півострів Крим і місто Севастополь є суб'єктами РФ, визнаються та діють тільки на території самої РФ і на захоплених нею територіях

Положення Конституції РФ, згідно з якою півострів Крим і місто Севастополь є суб'єктами РФ, визнаються та діють тільки на території самої РФ і на захоплених нею територіях


Єдине, на що фактично вплине відповідне рішення, - це кадрова політика. Оскільки повноважний представник президента РФ у федеральному окрузі є посадовою особою адміністрації президента РФ, те, що трапилося, можна назвати оптимізацією структур органів влади.

Ймовірно, те, що Кримський федеральний округ було скасовано, а представника президента звільнено, свідчить про високий рівень корупції всередині так званих держструктур півострова.

Адже функцією повноважного представника у федеральному окрузі зокрема є інформування Адміністрації президента, а можливо, і власне президента про внутрішню політику регіону, про політичні процеси й еліти, про використання та заощадження бюджетних коштів, ну й звісно, про факти корупції.

Найімовірніше, однією з причин описуваного рішення є те, що фактичні відносини в регіоні не відповідають тій картинці, яку «малюють» для Адміністрації президента та самого президента. Звідси часті візити вищого керівництва країни до Криму.

Зрощування «контролера» і «контрольованого» призвело до спотворення інформації про стан реальних справ на півострові.

Ще одним важливим, а можливо, й основним мотивом укрупнення федеральних округів стала їхня максимально наближена синхронізація з військовими округами РФ.

Можна сміливо припускати, що рішення про скасування Кримського федерального округу прийняте після недавнього візиту міністра оборони РФ Шойгу до окупованого Криму для проведення там певних інспекційних перевірок. Цим іще раз підтверджується гіпотеза про те, що півострів Крим та місто Севастополь розглядаються центральною владою Росії виключно як елементи військово-політичної «гри», яка з кожним днем перестає бути «грою».

Посилення ролі президентської вертикалі влади в РФ повністю ідентичне (синхронізоване) з військовою владою головнокомандувача у разі воєнного стану. Й у військових і адміністративно-територіальних округах «розставляються» довірені люди, налагоджується комунікація, бездоганна старанність і швидкість прийняття рішень.

До чого готується РФ, неважко здогадатися.

Як бачимо, зміни статусу Криму в контексті російського законодавства не відбулося. Для них він як був оголошений «Республікою Крим», так нею і залишається. Пересічним кримчанам від таких рішень і не свербить, і не болить.

Місцевій політичній еліті варто задуматися. Адже рішення на кшталт цього - це відкритий, прямий сигнал про недовіру. Так, дивись, і кримської еліти скоро не залишиться. Понаїде московська-пітерська.

Може, тоді задумаються, а чи варте воно було того?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.