Чому в Україні замовчують тему Криму

2 коментувати
Про Донбас вже складають пісні, знімаються фільми і серіали, пишуться вірші, а Крим так і «не пробився» в мистецтво

Кримчани, відрізані від рідних домівок, вимушено відірвані від улюбленого півострова, рахують дні, тижні й місяці з того дня, коли Крим опинився в окупації. Біль анексії відбилася в кожному домі, в кожній родині і в житті кожного українця, проте в культурній сфері тема Криму не знайшла свого відображення.

Про Донбас вже складають пісні, знімаються фільми і серіали, пишуться вірші, а Крим так і «не пробився» в мистецтво. Швидше за все, це пов'язано з тим, що ні влада, ні громадяни нашої країни досі не можуть визначити для себе, що ж сталося тоді, в лютому 2014-го року: силове захоплення або ж масове зрадництво? Хто для нас кримчани - брати, які живуть під окупацією, або ж колабораціоністи?

Ми всіма силами намагаємося допомогти Криму знайти відображення у сфері культури і мистецтва України, і робити це доводиться, на жаль, без найменшої підтримки з боку української влади. В Українському театрі Одеси відбудеться прем'єрний показ футуристичної опери «2014», присвяченої трагічним подіям, що сталися з 20 лютого 2014 року в Криму. Спектакль поставлений театром Олексія Коломійцева за мотивами поеми Велімира Хлєбникова «Нічний обшук». Правда, дія відбувається не в Петрограді 1917 року, а в Криму 2014-го. І в будинок мирної сім'ї приходять не червоні революційні матроси - вбивати «білу сволоту», а «ввічливі зелені чоловічки». У головній ролі - неабиякий актор, народний артист України Олексій Горбунов.

Здається, що спектакль повинен був не просто зацікавити, але і знайти відгук як в народі, так і у владі, але без скандалу, вже навіть на етапі анонсування опери не обійшлося. На жаль, в Одесі живі проросійські настрої, а «шанувальники русского міра» займають високі пости в регіонах України. Театр довго не міг знайти підтримки уряду і на деякий час знайшов притулок в «Українському домі» в Одесі, однак сьогодні, після розповсюдження афіш про прем'єру вистави «2014», знову почалися проблеми. Місця для трупи не знайшлося навіть в «Українському домі» - зараз її виживають і звідти.

Хто для нас кримчани - брати, які живуть під окупацією, або ж колабораціоністи?

Проблеми почалися після дзвінків «важливих людей», які зажадали прибрати з афіш фразу «присвячується трагічним подіям, що відбулися в 2014 році в Криму», а також закликали «прибрати політику з театру». Місцеві ЗМІ Одеси в один голос з російськими пропагандистами завели стару пісню про те, що «в Криму не все так погано», «це було самовизначенням», а театр і політика – несумісні речі. А також вже ратують за оголошення бойкоту вистави «2014».

Така зустріч важливої для української держави постановки свідчить про те, що Крим і Донбас – не єдині проблемні регіони країни. І це ще раз підкреслює важливість і необхідність появи таких потужних проектів, як «2014», тому в який раз поставлю питання: чому важливі для всієї країни проекти робляться тільки руками волонтерів в атмосфері повного ігнорування з боку влади?

Більш того, без підтримки власної держави залишаються не тільки проекти, присвячені подіям окупації, створені на материку. Руку допомоги простягнули і тим людям мистецтва, які залишилися в Криму. Наприклад, багато акторів Українського державного музичного театру Сімферополя залишилися не у справ, адже раніше вони грали в україномовних п'єсах і мюзиклах. Сьогодні, залишаючись на окупованій території без підтримки власної держави, багато хто з них просто спивається.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.