Відродження Донбасу. З чого починати

7 коментувати
Відновлення регіону – не стільки економічна, скільки соціальна та психологічна проблема для України

Ми повинні сконцентрувати свої зусилля на відродженні економіки підконтрольній Україні частині Донбасу, про решту території можна думати після її повернення під українську юрисдикцію.

Коли я кажу про відродження економіки Донбасу, то менш за все маю на увазі під цим відтворення того, що було раніше. Так склалося, що в результаті конфлікту в регіоні зруйновано багато в чому застарілу економіку. Навряд чи є сенс відновлювати її в повному обсязі. Куди більш перспективно розвивати тут сучасну економіку. Чи вистачить для цього кваліфікованої робочої сили? Швидше за все, ні. Однак можна розробляти програми стимулювання приїзду в Донбас кваліфікованої робочої сили, що і компенсує відсутніх фахівців. Можливо, для початку варто сконцентрувати свої зусилля на відродженні якогось одного міста або агломерації.

Окрім того, я не впевнена, що варто робити наголос виключно на малий та середній бізнес, хоча, звичайно, традиційні методи його підтримки потрібно використовувати. Як мені здається, краще зробити акцент на певній галузі економіки. Наприклад, досить перспективним може стати будівництво: промисловість будівельних матеріалів, виготовлення та ремонт спеціалізованої техніки, безпосередньо зведення будівель, споруд, прокладання доріг. Потреби у регіоні просто гігантські, частково є сировинна база, є підприємства. Окрім того, необхідно розвивати галузі, розвиток яких не пов'язаний з російськими ринками, більшою мірою орієнтовані на Україну, на азіатський або африканський регіон.

Потрібно розвивати ті сфери економіки, які не пов'язані з Росією

Для допомоги малому і середньому бізнесу варто створити спеціальні структури, де будуть працювати бухгалтери, юристи та інші фахівці. Тоді малий бізнес звільниться від додаткових витрат на утримання таких працівників, оскільки це непросто. Якщо такі структури будуть надавати послуги для цілого ряду підприємств, це буде зручно для них і непогано для місцевої влади, яка отримає додаткові податкові надходження.

Але головна перешкода на шляху відродження Донбасу – готовність людей. На мою думку, відродження постраждалого регіону - це не стільки економічна, скільки соціальна та психологічна проблема для України. Стереотипи в головах людей з обох сторін: одні говорять про жидобандерівців, інші – про ватників. І чим довше це триває протистояння, тим більш глибоким воно стає.

Але миритися все одно доведеться. Потрібно починати працювати вже сьогодні. Наприклад, я досить жорстко ставлюся до роботи в школах. Не потрібно покладатися на якісь «райвно». У цьому повинна брати участь громадськість. Якщо в школі є пропаганда сепаратизму (я вже не кажу про пропаганду приєднання до Росії чи будь-якої іншої країни), то з цими людьми треба розлучатися, якими б фахівцями у своїй вузькій області вони не були.

Багато питань варто взяти на себе громадянському суспільству, не чекаючи рішень держави. Адже, чого гріха таїти, ситуація в Донбасі склалася подібним чином тому, що сепаратизм підтримали місцева еліта та частково інтелігенція.

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.