Кіно Made in Ukraine: нам є чим пишатися!

0 коментувати
На двадцять п'ятому році незалежності українці ризикнули робити своє кіно. Такої кількості стрічок як зараз, причому різних жанрів, у нас ще не було

В українського кіно було славне минуле: Довженко, Параджанов, Іллєнко, Осика, Мащенко, Черкаський, Муратова, Леонід Биков. Але в нього також є теперішнє, що подає надії, і абсолютно точно – блискуче майбутнє.

Не сперечаюся, майже 25 років в історії незалежної України вітчизняних фільмів у національному прокаті практично не було. Виросло ціле покоління глядачів, для яких «своє» кіно було зовсім незнайомим. До того ж нам постійно і цілеспрямовано чи то нав'язували, чи то прищеплювали комплекс неповноцінності і зневіри в будь-якому кінопродукті, зробленому в Україні. І ми змирилися з такою долею – бути на других чи третіх ролях. А на двадцять п'ятому році незалежності ризикнули робити своє кіно.

Воно народжується в непростих, вимушених умовах. Ми виходимо з міркувань захисту інформаційного простору від ворожого впливу. Цей простір ми повинні заповнити гідним продуктом. Потрібно більше знімати, залучаючи всі можливі ресурси. За державні і приватні гроші. За гривні і долари. Думаю, знімати повинні як досвідчені майстри, так і ті, хто тільки робить перші кроки у великому кіно. І, до речі, ще невідомо, чиї стрічки більше припадуть до душі глядачеві.

За останні кілька років нашим кіномайстрам вдалося переконати як українського глядача, так і більш досвідченого закордонного в тому, що ми вміємо робити картини, цікаві широкій аудиторії. Зуміли зруйнувати стереотипи про українську шароварщину. Справа ж зовсім не в шароварах, а в тому, як піднести їх глядачеві. Головне, що українське кіно існує і здатне розвиватися. Так, ми поки не Голлівуд, але нам є що запропонувати.

Виросло ціле покоління глядачів, для яких «своє» кіно було абсолютно незнайомим

Тільки за останній час глядач по достоїнству оцінив фільми, серіали і мультфільми під маркою «Зроблено в Україні». Прем'єри детективів «Пес», «Володимирська, 15», «Ніконов і Ко», «Відділ 44», військової драми «Гвардія», мелодрам «Гречанка», «Клан ювелірів», «Не зарікайся», комедії з національним колоритом «Слуга народу» і «Останній москаль» відбулися. Так, не всі догодили глядачеві. Це абсолютно нормальний процес. Але такої кількості стрічок, причому різних жанрів, не було за всі попередні роки незалежності. Щороку виходять вітчизняні фільми, які стають знаковими для національної кіноіндустрії, і які цілком заслужено відзначаються міжнародними призами.

Так, наприклад, картина 2016 року «Гніздо горлиці» Тараса Ткаченка отримала кілька престижних нагород, зокрема, Приз екуменічного журі Міжнародного кінофестивалю Мангейм-Гайдельбер у Німеччині, приз журі на Індійському фестивалі кінофільмів. А влітку цього року ця драматична історія, знята за реальними подіями, була визнана кращим повнометражним фільмом Одеського міжнародного кінофестивалю й отримала нагороду «Золотий Дюк».

Картина Олени Дем'яненко «Моя бабуся Фанні Каплан» отримала приз London Crystal Palace International Film Festival як кращий іноземний фільм. Зараз вона вийшла в прокат, і я чув про неї схвальні відгуки.

Картина «Пісня піснею» Єви Нейман відзначена нагородами міжнародного та національного конкурсів Одеського кінофестивалю в минулому році. А документальна стрічка Романа Бондарчука «Українські шерифи» отримала спеціальний приз Амстердамського міжнародного документального кінофестивалю.

Українські глядачі – як діти, так і дорослі – буквально закохалися в перший вітчизняний повнометражний мультфільм «голлівудського» 3D-формату «Микита Кожум'яка». За перший вікенд «Микита» зібрав майже 5 мільйонів гривень, побивши рекорди в прокаті українських фільмів, створених за підтримки Державного агентства з питань кіно в 2016 році. Подивитися анімаційну стрічку вже погодилися в двадцяти країнах світу.

Це ще не перемога, але правильний шлях до перемоги. Стрічки «Поводир», «Незламна» небезуспішно конкурують з американськими фільмами. Український повнометражний фільм «Плем'я» проданий у 40 країн світу і потрапив у прокат навіть у США.

Напевно, глядач не пропустить пригодницьке фентезі «Сторожова застава». Це фільм про перших українських супергероїв. Помітить і містичний трилер «Максим Оса», першу в історії українського кіно екранізацію коміксу. Для глядачів від 6 до 12 років – «Казка старого мельника», для більш зрілого глядача – драма «Урсус». Припала до душі глядачам і нова українська комедія «Політ Золотої Мушки».

Понад 100 фільмів зараз знаходиться у виробництві. Значить, точно будуть успішні проекти і в найближчому майбутньому!

Головне, що ми зрозуміли: нам потрібні і важливі різні фільми. Не тільки епічні історичні драми, зняті за класичними сюжетами. Навпаки, нам необхідно відходити від стереотипу, що все, що знімається в Україні, пов'язано виключно з її трагічною історією, а всі герої обов'язково одягаються у вишиванки. Інакше це непатріотичне кіно.

Я вважаю, патріотичним, ідеологічним може бути будь-яке кіно. І серіали, і комедії, і мультфільми, і детективи, і фентезі. Головне, щоб в їх основі лежала історія, яка «чіпляє». Змушує співпереживати, відгукуватися, любити і діяти. І пишатися своєю країною.

І зовсім необов'язково всі наші фільми будуть представлені на міжнародних конкурсах або збиратимуть нагороди. Стрічки створюються не для конкурсів, а для глядача. Ми зараз тільки починаємо боротьбу за свого глядача, який краще за будь-якого кінокритика оцінить продукт. Не виключено, що будуть невдачі і відверті проколи, але, як казав Вацлав Гавел, «краще п'ять років помилок, ніж постійний саботаж».

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.