Змова Трампа проти Америки

1 коментувати
Новий президент США використовує риторику, яка нагадує про Муссоліні

У день інавгурації Дональда Трампа я зустрів Філіпа Рота. Це був сюрреалістичний досвід, враховуючи, що в 2004 році Рот у своєму романі Змова проти Америки з дивовижною точністю описав жахливий кошмар, в якому сьогодні опинилися США.

Ми з Філіпом і наш спільний друг Адам Гопнік зустрілися в забитій книжками квартирі Рота на Манхеттені, де він осів після завершення письменницької кар'єри.

Рот провів ранок за переглядом телевізора і, як багато американців, бачив шокуючі кадри з метушливим переростком, який, потрясаючи кулаками, ображав американський істеблішмент, простих американців і весь світ.

Як знають ті, хто читав книгу, автор Змови проти Америки відчуває особливу прихильність до літературних героїнь. Так що ми поговорили про Мелані Трамп, нову першу леді, яка виглядала дивно відстороненою протягом всієї церемонії. Зображувала вона усвідомленість? Чи це було лице людини, яка передбачає катастрофи, які нас чекають? Чи вона просто була найкрасивішою дівчиною на вечірці, котру якийсь підліток покликав потанцювати, і за яку тримається з усіх сил?

Тепер весь світ спільно пише новий роман. Рот вміло виділив як трагічні, так і комічні елементи цього процесу, і ми обговорили сили, які могли б зупинити запущену Трампом хвилю вульгарності і насильства.

«Америка перш за все» – слоган американських прихильників нацизму в 1940-і

Перша сила – це громадяни, які вийшли на вулиці всіх великих міст з розумінням, що вони, а не Трамп, перемогли у загальнонаціональному голосуванні.

Друга – частина республіканців, які розуміють, що Трамп, колишній демократ, який став популістом, і їхня партія, яку він використовував як сходинку влади, повинні битися до смерті.

Третя сила – це ЦРУ, штаб-квартиру якого Трамп відвідав наступного дня після інавгурації. Він став перед Стіною пам'яті, на якій вибито імена 117 агентів, загиблих при виконанні – і виголосив гротескну самовітальну промову про кількість людей, що приїхали до Вашингтона, щоб відсвяткувати його інавгурацію; при цьому про загиблих він не сказав ані слова.

Розвідувальна спільнота США не скоро забуде, що Трамп поставив під питання компетентність спецслужб щодо російського втручання у вибори на його користь.

Звісно, роман Рота і нинішня ситуація не зовсім ідентичні.

Історія Рота розгортається в 1940 році, і розповідає про те, як героїчний льотчик Чарльз Ліндберг, який співчуває нацистам, перемагає чинного президента Франкліна Делано Рузвельта. Ліндберг був антисемітом.

Натомість Трамп використовує риторику, яка більше нагадує про Муссоліні. І він оголосив про солідарність з гіршими популістськими і відкрито фашистськими лідерами – від Найджела Фараджа і Віктора Орбана до Марін Ле Пен і Володимира Путіна.

А його гасло «Америка перш за все»? Дивно, як від цих слів нікому з американських політиків не стало погано. Адже будь-хто з базовими знаннями в галузі історії пам'ятає, що «Америка перш за все» – це гасло американських прихильників нацизму в 1940-і, за часів Ліндберга.

І саме завдяки цьому гаслу, яке Трамп повторив на сходах Капітолія, люди, подібні колишньому лідерові Девіду Д'юку, виходять з тіні і вітають себе: «Ми це зробили!».

Трамп знає все це, і коли йому про це говорять, він відповідає, що дивиться в майбутнє, а не чіпляється за минуле.

Але в його грі є тільки дві команди: безпам'ятні нігілісти і ті, хто знає, що слова мають історію, а значить, і сенс. Перша команда вважає, що людина може повторювати нацистський слоган без потайної думки; друга знає, що минуле слів визначає їх значення.

Трамп, потенційний союзник найбільш неприємних і зненавиджених демагогів нашого часу, стикається з відчуженням по всьому світі.

Америка недостатньо читала Філіпа Рота.

Його світ або світ Трампа – ось в чому питання.

Переклад НВ

 

Новое Время володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Project Syndicate. Републікування повної версії тексту заборонене

Більше поглядів тут

Copyright: Project Syndicate, 2017.
www.project-syndicate.org


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.