Чому ІДІЛ програє

6 коментувати
Чому ІДІЛ програє
Залякування і тактика «випаленої землі» не допоможе бойовикам проти армії курдів і міжнародної коаліції

Я провів минулий тиждень з пешмерга (курдські воєнізовані формування в Іракському Курдистані - НВ), поки вони билися з ІДІЛ. Разом зі знімальною групою я побував на значному відрізку тисячокілометрового фронту, уздовж якого іракські курди борються з бойовиками.

І я хочу вам сказати: ці головорізи, варвари з чорним прапором, які поки тримають свою квазі-державу між Іраком і Сирією, будуть переможені.

Вони програють, оскільки, нехай вони і вмілі терористи, солдати з них погані.

Вони програють, оскільки вони демонструють свою крутість на камеру, перерізаючи горлянки беззахисним заручникам, але розбіглися, немов кролики, коли 26 серпня біля Албу Нажем армія пішла вперед і відбила у них близько 200 квадратних кілометрів території.

Вони програють, оскільки в той самий день в селі Тал Бассал місцеві журналісти зафіксували, як бойовиків розбили вщент, після того, як вони завдали відносно незначних втрат пешмерга (11 жертв було, наскільки я знаю), і то за рахунок мін, закладених у будинках і мечетях, які бойовики кинули, а також в жерстяних банках і камінні біля дороги.

В рядах ІДІЛ є зрадники, які розповідають курдам про переміщення бойовиків

Вони програють, тому що, незважаючи на багато разів повторювані заяви, не такі хоробрі, якими хочуть здаватися, вони люблять смерть менше, ніж курди люблять життя.

Вони програють, оскільки лише деякі з них можуть чітко сказати, за що борються, тоді як курди і захищають свої землі, і ідею, мрію про власну країну і унікальну для регіону модель суспільства.

Вони програють, тому що їм протистоїть армія, що стає дедалі професійнішою, що складається з чоловіків і жінок різного віку і станів, багато з яких відмовилися від дуже успішного цивільного життя; армія, в чиїй піхоті люди у віці від 20 до 50 і навіть старші. У нестерпну спеку на найвищій точці гори Зарак я навіть зустрів вісімдесятирічного солдата, що служив пліч-о-пліч з молодими бійцями. Він був на варті минулої ночі, коли група бойовиків спробувала пробратися по схилу, щоб напасти на табір курдів з тилу.

Вони програють, тому що їх лідери тримаються в тіні, посилаючи своїх безглуздих поплічників на смерть, тоді як курдські генерали, яких я зустрічав, воюють на передовій і користуються повагою бійців. Солдати перебували в укріплених бункерах, а генерал-майор Магхдід Харк займав позицію, яка найкраще прострілювалася снайперами з села Бартіла.

Вони програють, тому що чорні прапори, які за допомогою біноклів можна помітити за кілька сотень метрів в секторі Кіркук, встановлені там, де повно цивільних – і ще ніхто не вигравав воєн, використовуючи цивільних в якості живих щитів.

Вони програють, тому що знищені зерносховища, підірвані сільськогосподарські споруди, зруйновані дороги, впав міст над зарослим зрошувальним каналом, руїни – іншими словами, сцени запустіння в зонах, які вони ненадовго взяли під контроль, а тепер були змушені покинути через настання визвольної армії – показують, що їм незнайомі ніякі методи, крім методу «випаленої землі». А з такою політикою довго не протягнеш.

Вони програють, тому що сили президента Барзані можуть зайняти Мосул в мить ока: плани розроблені, солдати перебувають у стані бойової готовності, декількох годин буде достатньо, щоб відбити Ніневійську долину і дозволити християнам і єзидам повернутися в вкрадені у них домівки. Сили курдів чекають на один лише сигнал, що суніти, які залишилися під владою ІДІЛ, втомилися від бандитів та вбивць-фанатиків.

Вони програють, тому що курди, як би вони не любили життя, також здатні, в разі необхідності, ризикнути ним, роблячи неймовірні у своїй хоробрості вчинки; це закладено у саму назву пешмерга – «той, хто йде на смерть». Це історія Джамала Мохаммеда Саліха, який, побачивши, як до його позицій рухається начинена вибухівкою вантажівка, вагався лише частку секунди, перш ніж направити свій танк йому навперейми, врятувавши життя 80 своїх товаришів. Він вижив. Він був важко поранений, але вижив.

Вони програють, оскільки в лавах ІДІЛ є зрадники, які розповідають пешмерга про переміщення бойовиків, дозволяючи курдам організовувати раптові атаки.

Вони програють, тому що, коли біля Гвера ми (випадково?) натрапили на їх радіочастоту, було нескладно припустити, що вони, як червоні кхмери, зрештою переб'ють один одного.

Вони програють, тому що за минулий рік пешмерга, швидко оговталися від того, що рік тому їх застали зненацька, зміцнили свої позиції навколо Мосульской греблі, проклали стежки над осипами Каракоша, побудували могутню фортецю в самій стратегічній точці сектора Кіркук, зміцнили скелясті височини близько Зартака і вирили в долині 5 - і 10-метрові траншеї, покликані перешкодити пересуванню вантажівок з вибухівкою.

Вони програють, тому що там, де їх вали з мішків з піском, залитих цементом, залишаються недобудованими, у них немає ніяких засобів, крім снайперів, щоб вселяти жах супротивникам.

І, нарешті, вони програють. Тому що потужна міжнародна коаліція, очолювана США, б'ється на боці курдів. Я відвідав їх штаб-квартиру на старій базі ВПС, звідки Саддам Хуссейн запускав свої атаки із застосуванням хімічної зброї. І я впевнений, що ця коаліція завдасть ІДІЛ смертельного удару.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.