Таємниці "комірної книги" регіоналів

3 коментувати
Для просування свого клієнта Манафорт використовував найболючіші теми українського суспільства

Для просування свого клієнта Манафорт використовував найболючіші теми українського суспільства

Американський політконсультант Пол Манафорт за час роботи з Януковичем отримав більше $12 млн з тіньової каси Партії регіонів. Гроші і йшли на хабарі. Але ніхто з фігурантів так і не покаявся

Я бачив Пола Манафорта двічі в житті. Вперше — під час українського ланчу в готелі Morosani в швейцарському Давосі, куди прибув виступати Віктор Янукович. А потім — на урочистому прийомі на честь інавгурації Януковича в Українському домі. Тоді він з'явився разом з Рінатом Ахметовим, який показово чемно поступився дорогою цьому непримітному американцеві.

І першого, і другого разу Манафорт відмовився спілкуватися з пресою. Тільки зараз, через два з половиною роки після втечі Януковича, вдалося кинути світло на деталі його роботи в Україні. Сталося це завдяки так званій комірній книзі Партії регіонів. У ній вівся облік нелегальних грошей, витрачених Януковичем та його соратниками на політику. Загалом виявлено 22 трансакції за п'ять років на суму $12,7 млн, у поясненнях до яких згадується Манафорт.

Для просування свого клієнта Манафорт використовував найболючіші теми українського суспільства, радячи Партії регіонів порушувати питання, які розколюють країну. Наприклад, утиски російськомовного населення, яких насправді не було.

Манафорта порадив Януковичу, його багаторічний партнер Ахметов. Консультант був приписаний олігархом до його донецького ставленика після поразки на виборах 2004 року і провів з ним чотири всеукраїнських виборчих кампанії, зокрема одну президентську і три парламентських.

Для просування свого клієнта Манафорт використовував найболючіші для українців теми

Навіть більше, Манафорт допомагав тодішній владі розібратися з наявними проблемами. Наприклад, коли засудження Юлії Тимошенко стало руйнувати імідж Януковича на Заході, було вирішено відмити його репутацію шляхом заперечення політичного підґрунтя в тій кримінальній справі. З цією метою Банкова привернула впливових американських юристів компанії Skadden, зокрема радника екс-президента Клінтона Грегорі Крейга. Контракт коштував бюджету $1 млн, виплачених без тендеру,— і сьогодні цей епізод ліг в основу кримінальної справи проти колишнього міністра юстиції Олександра Лавриновича.

Вже після втечі Януковича в будинку екс-генпрокурора Віктора Пшонки знайшли доповідні записки, які вказували на роль Манафорта у цій історії. Як виявилося, консультант вивіряв текст доповіді американських юристів: “Skadden планують закінчити написання звіту до кінця наступного тижня, який дадуть на ознайомлення Пшонці та Полу. Пол не хоче тиснути на них з метою прискорення, оскільки якість має першорядне значення. Ще Пол просить уточнити, чи переговорили С.В. з генпрокурором щодо "питання збитку", завданого Тимошенко. Це дуже важливо, щоб звіт був правильним".

Під ім'ям Пол, згадуваним у записці, мається на увазі Манафорт, а за ініціалами С.В. ховається тодішній голова адміністрації Януковича Сергій Льовочкін.

Крім порад Януковичу та його найближчому оточенню, Манафорт контактував з американськими послами, намагаючись донести до них світогляд Януковича. При цьому сам Манафорт ніколи не реєструвався в міністерстві юстиції США як іноземний лобіст, явно порушуючи американський закон FARA (Foreign Agents Registration Act). Багатомільйонними трансакціями Партії регіонів вже зацікавилися в ФБР.

Після краху Януковича зірка Манафорта закотилася, хоча він і намагався ще якийсь час затриматися в Україні. Так, Льовочкін хотів привернути Манафорта у штаб нинішнього мера Києва Віталія Кличка, проте той відмовився. Також Манафорт допомагав вийти сухим з води олігарху Дмитру Фірташу, заарештованому в Австрії за ордером США, де він перебуває під слідством за хабарництво.

Останніми тижнями Київ окупували журналісти з США у пошуках слідів Манафорта, викриття його корупційних зв'язків з Януковичем зараз стало головною темою американських виборів. Розуміючи, що подальше перебування Манафорта у передвиборному штабі Дональда Трампа вбиває рейтинг останнього, токсичного політтехнолога вирішили позбутися. Він нібито добровільно пішов у відставку, а кандидат від республіканців подякував за службу.

Головне джерело поповнення каси Партії регіонів — злочинні схеми, і витрачалися ці гроші на те, щоб корупційний ланцюжок ніколи не закінчувався. Біля прізвища Манафорта — витрати на хабарі українським депутатам, платежі членам Центрвиборчкому і суддям, підкуп журналістів. З-поміж одержувачів "допомоги" чимало тих, хто декларував опозиційність Януковичу. Однак ніхто з українських фігурантів не покаявся. Тому оприлюднення повного вмісту “комірної книги" Партії регіонів могло б стати українським Вотергейтом, з якого почалося б очищення української політики.

Колонка опублікована в журналі Новое Время від 26 серпня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонено

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.