СБУ проти бізнесу. Демчина став інструментом політичного рекету

4 коментувати
Ганебна історія, коли СБУ оголосила війну незалежним трейдерам скрапленого газу, закінчилася перемогою бізнесу

Це – результат чотиримісячної спільної боротьби політиків і підприємців за чесну конкуренцію.

Безпосередню роль в зачистці ринку для Віктора Медведчука відіграв перший заступник голови спецслужби Павло Демчина, який минулого тижня став фігурантом гучного журналістського розслідування.

У моєму розпорядженні є листи, підписані особисто Демчиною. Він як перший заступник голови СБУ одночасно є керівником управління боротьби з корупцією та організованою злочинністю. Саме за його поданням Мінекономіки в лютому ввело санкції проти 16 компаній, які поставляли в Україну скраплений газ, який підлягав реалізації автомобілістам через мережі заправок.

1_03

2_01

Вимогу покарати компанії Демчина аргументував метою «захисту національних інтересів, суверенітету і територіальної цілісності України». Щоб перерозподілити ринок, проти двох компаній були відкриті кримінальні провадження за статтею «фінансування тероризму», але під цим приводом заблокували роботу 16 основних трейдерів. Деякі з постраждалих від свавілля СБУ, як фірма «Автотранс», відома підтримкою волонтерів та допомогою в реабілітації воїнів АТО, а інша потрапила під молох спецслужби компанія «Укргазпетролеум» за свої гроші побудувала будинок для 18 сімей ветеранів АТО.

Крім «фінансування тероризму», СБУ вимагає від митниці перевіряти всі 161 заблоковану цистерну зі зрідженим газом на предмет наявності в них отруйних речовин», а від Укрзалізниці – шукати пошкодження буксових вузлів колісних пар вагонів з цистернами.

 3_01

Місяці переговорів з СБУ, оскарження в судах не призвели ні до чого. Про ситуацію особисто висловився голова адміністрації президента Райнін, який підтримав дії спецслужб: «В цьому випадку СБУ відстоює національні інтереси. Відкрито кримінальне провадження за статтею "фінансування тероризму" щодо Курченка і його господарської діяльності, пов'язаної з Україною. Я не бачу ніякого переділу ринку». При цьому він жодним словом не прокоментував той факт, що одночасно з блокуванням 16 трейдерів в десятки разів збільшилися заявки на постачання газу в Україну від компаній «Глуско» і «Креатив», які пов'язують з Медведчуком.

Цей фарс закінчився лише після того, як вдалося вивести проблему в публічну площину, заручитися підтримкою в особі прем'єр-міністра Гройсмана і підключити інструменти депутатського впливу.

Спершу санкції Мінекономіки були зняті з частини компаній, і їх товар почали розмитнювати. При чому, що цікаво, в числі перших обмеження були зняті з тих двох юросіб, проти яких спочатку відкривали розслідування про фінансування тероризму. Але частина гравців продовжували бути заблоковані.

В результаті, тільки в минулу п'ятницю епопеї поклали кінець: Мінекономіки зняла санкції з усіх трейдерів, а їх товар почали оформляти на митниці.

Правда, перед потерпілими представниками бізнесу ніхто не вибачився. Люди втратили мільйони з вини держави. Один із трейдерів, наприклад, так і не дочекавшись розмитнення, відправив чотири вагони в Угорщину і втратив більше мільйона гривень на переході з режиму «імпорт» на режим «транзит». За час простою акциз на скраплений газ зріс з 31 до 52 доларів з тонни, що теж лягло збитками. Дійшло до абсурду – поки цистерни зі зрідженим газом були заблоковані, деякі митники, які вносили митні декларації в базу, звільнилися, а без їх електронного підпису було неможливо закінчити оформлення вантажу після зняття санкцій.

В результаті спроб СБУ перерозподілити ринок, частина потерпілих трейдерів вирішили написати заяву в НАБУ на дії чиновників в інтересах компаній Медведчука. Без створення прецеденту покарання і стягнення з держави втрачених грошей подібні наїзди будуть продовжуватися і в майбутньому, особливо з наближенням виборів президента, коли у силовиків буде загострюватися бажання «наїстися», а в керівництва країни – необхідність наповнення передвиборчої каси.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.