Напередодні референдуму. Що думають голландці про Україну

3 коментувати
Євроскептикам легко переконати голландців проголосувати проти на референдумі щодо українського питання. Набагато складніше знайти аргументи на підтримку країни, яка загрузла в корупції

Наступного тижня в Нідерландах відбудеться референдум, в ході якого громадяни цієї благополучної європейської країни вирішать долю Угоди про асоціацію між Україною та Євросоюзом. Провівши безліч зустрічей в Амстердамі та Гаазі, я прийшов до висновку: ми потрапили у дивну ситуацію, оскільки на місці України могла опинитися будь-яка країна. 6 квітня багато голландців прийдуть голосувати не стільки проти України, скільки проти власного уряду та брюссельської бюрократії.

Закон про референдум в Нідерландах прийняли в минулому році під тиском демократичних партій, що бажали розширити набір інструментів прямої демократії. Однак ним скористалися реакційні ізоляціоністські сили, розчаровані в Європейському союзі. Вони і зібрали необхідну кількість підписів. Так зване українське питання стало першим, на чому буде апробовано голландський референдум.

Євроскептики щосили використовують демократичні інститути заради негативного для України результату. Уряд виділив €2 млн на агітацію під час референдуму. Кошти розподілено майже порівну: по €700 тис. організаціям або фізичним особам, що виступають за або проти асоціації з Україною, і €600 тис.— тим, хто займає нейтральну позицію. В Україні складно собі уявити, що уряд може заохочувати опозиційні сили, але саме так виглядає демократія.

З високою часткою ймовірності українське питання отримає негативну відповідь. За даними соціології, в березні 2016 року 43% респондентів готові були голосувати за, тоді як 57% — проти. При цьому зірвати референдум, знизивши явку нижче 30%, не вийде. Голландці мають намір проголосувати хто поштою, хтось особисто відвідавши ділянки.

Можлива поразка у Нідерландах має стати поштовхом для кадрових змін в українській політиці

І хоча рішення референдуму не є обов'язковим, голландські політики не зможуть ігнорувати власний народ. Тому боротьба ведеться швидше за те, щоб розрив між так і ні був в межах розумного, і в уряді Нідерландів змогли знайти аргументи, чому асоціація України та Євросоюзу має відбутися. Інакше влада потрапить у пастку, вихід з якої незрозумілий, оскільки Угоду про асоціацію вже ратифіковано парламентом та підписано королем.

Сам по собі факт винесення на референдум міжнародного договору суперечливий. Адже, за великим рахунком, питання в тому, чи можуть в XXI столітті держави самостійно обирати шлях розвитку або ж існує прецедент накладення вето — не тільки в путінській диктатурі, але і в демократичному ЄС. Причому європейці готові забороняти, не заглиблюючись в деталі. Під час зустрічей в Нідерландах ми просили підняти руку тих, хто читав Угоду про асоціацію. Як правило, таких в аудиторії не виявлялося, але майже всі планували голосувати, ґрунтуючись лише на публікаціях в пресі або на партійних переконаннях.

Проблема голландського референдуму в тому, що ті, хто агітують проти добре організовані, ходять від дверей до дверей та вміло спекулюють на втомі європейців від розширення ЄС, стверджуючи, що Угода про асоціацію з Україною призведе до нашого членства в Євросоюзі. Хоча документ не містить про це ні слова. Говорять і про те, що при владі в Україні перебувають ультранаціоналісти. Доводиться прикладати чимало зусиль, щоб переконати: батальйон Азов став частиною Національної гвардії, а партію "Свобода" не представлено у парламенті.

Також у Нідерландах всерйоз обговорюють захист прав тварин в Україні. Наприклад, як вирощена в негуманних умовах українська курятина потрапить на голландські ринки. Хоча в реальності цей процес квотований, а власники Нашої ряби в принципі називають зону вільної торгівлі з ЄС брехнею.

Звичайно, багато  хто говорить і про Росію. Крім санкцій, через які страждає дух підприємництва голландців, вони бояться своїм "так" на референдумі дестабілізувати Путіна та викликати нове загострення у Європі.

Не менше голландців турбує ситуація з правами людини в Україні. І мова не стільки про свободу слова, скільки про захист сексуальних меншин. Тому багато хто був здивований, що в минулому році в Києві пройшов ЛГБТ-парад, а восени парламент прийняв спеціальну поправку про заборону дискримінації за ознакою сексуальної орієнтації.

Євроскептикам легко пояснити голландцям, чому потрібно голосувати проти. Набагато складніше знайти слова, переконуючи жителя Нідерландів сказати "так" країні, розташованій за 3 тис. км на схід, де довгий час не можуть провести реформи, а місцева корупція стала міжнародним брендом. Тому результати референдуму мають стати уроком не тільки для голландських політиків, але і для печерського трикутника. А можлива поразка в Нідерландах — поштовхом для кадрових змін в українській політиці.

Матеріал опубліковано в журналі «Новое Время» за 26 березня 2016 року. Републікування повної версії тексту заборонене.

Більше точок зору тут


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.