Контрактна армія та інші безглузді обіцянки місцевих виборів

1 коментувати
Про яку демократію ми можемо говорити, якщо вибори перетворюються на ринок, а не в волевиявлення
Прийдешнє обрання депутатів до місцевих рад, а також градоначальників і сільських голів, стане черговим тестом на життєздатність постреволюційної української демократії. І вже очевидно, що країна, точніше, суспільство і політики, цей тест провалять.

Пару днів тому до мене в квартиру подзвонили. Відкриваю двері і бачу двох немолодих жінок зі стосом паперу в руці. Пояснюють, що вони втомилися від жахливого стану під'їзду і збирають підписи до місцевої влади для проведення ремонту. Прошу показати звернення - і бачу чолобитну до депутата Київради від округу.

Вдаю із себе нетямущу і запитую, до кого звертаємося: до ЖЕКу, КМДА або ще до когось. У відповідь жінка радісно вручає мені оберемок агіток і газет з особою самого доброго депутата. На пряме запитання, що заважало звернутися до депутата раніше - під'їзд в убитому стані далеко не перший рік - жінка заминається і плутано пояснює, що коли ж робити, як не перед виборами. Новенькі поштові скриньки з ім'ям того ж політика вже ось пару місяців як прикрашають обдерті стіни першого поверху.

У результаті вже сьогодні під'їзд заповнили браві робітники в жилетках БПП і, природно, з ім'ям все того ж політика, що печеться про інтереси виборців, що відскрібали побілку і вимазали весь під'їзд брудно-білими слідами. Дитячий майданчик поставили ще перед минулим голосуванням, тож команда депутата пішла протореним шляхом завоювання сердець, не розуму, виборців.

На фоні депутата, який, зізнаюся чесно, займається зовсім не депутатською роботою - ремонт будинків безпосередньо є повноваженням інших органів, передвиборні білборди виглядають не так вже й безглуздо. Якщо подивитися на набір слоганів і обіцянок, створюється враження, що на Україну через тиждень чекають не місцеві, а як мінімум парламентські вибори. Перехід на контрактну армію, скасування тарифів ЖКГ, зміна податків для підприємців - хм, шановні, а Конституцію ви взагалі відкривали? Інакше буде дещо ніяково - прорватися до місцевої ради і виявити, що повноважень на місцевому рівні для скасування рішень Кабміну або внесення змін до Основного закону, м'яко кажучи, не вистачає.

Принципових відмінностей між кандидатами і партіями-претендентами практично нема

Звичайно ж, політики чудово розуміють марність своїх обіцянок. Наші дослідження протягом 2001-2015 показали, що партії у Верховній Раді часто не торкаються і половини своїх слоганів, спішно забуваючи про тези відразу після прийняття присяги. Нинішня політична кампанія стає апофеозом приниження і презирства до виборців, які, очевидно, повинні все поглинути і так, з орієнтацією на красиві девізи в дусі «Ми за мир у всьому світі».

За лаштунками партійної роботи все ще сумніше. Одна з популярних партій прямо радить своїм штабам: ви не сильно проявляв активність, нам не потрібно багато відсотків, тому що ми не зможемо контролювати всіх цих людей у списках. Передвиборна програма збирається вчорашніми студентами за пивом та піцою - хоча б тому, що відомі політтехнологи скотилися до такого рівня популізму, що навіть молодим фахівцям соромно презентувати подібне виборцю. Інші ж вкидають мільйони в непрофесійні білборди і нову порцію текстів ні про що.

Якщо дивитись на рекламу - принципових відмінностей між кандидатами і партіями-претендентами практично нема. Всі хочуть миру, перемоги над корупцією, справедливих тарифів на енергоносії. Не-влада, звичайно ж, критикує владу, остання ж усередині підшукує приклади власної успішності.

А вибирати як? Якщо подивитися неупереджено на список партій - як провести межу між «Зберегти Країну» і «кияни вартують кращого». Кращого, ніж що? Зберегти країну - як? Повернути тарифи ЖКГ- як і які будуть наслідки?

Місцеві вибори довели рівень політичної відповідальності та поваги до виборця до ідіотизму - PR-кампанії, судячи з усього, націлені на максимальне отуплення електорату і відомості голосування до вибору між двома-трьома брендами пива, яке все одно закінчує свій шлях у каналізації. Про яку демократію ми можемо говорити, якщо вибори перетворюються на ринок, а не в волевиявлення? Воля все ж повинна керуватися і раціональними положеннями, а не політичним консьюмеризмом.

Що хотілося б бачити на місцевих виборах? Чіткі і зрозумілі плани, що кандидат або партія збираються робити для міста (села, селища). Так, нехай ці обіцянки будуть приземленими і націленими на мої бюргерські інтереси. Мене хвилює перспектива розвитку району - транспортна інфраструктура, питання утеплення будинків, створення парків-скверів, хвилює неефективне управління містом - від сотень непотрібних чиновників до всюдисущої корупції, хвилює екологія і брудний Дніпро, безпека дітей і чистота вулиць, забудова міста та її легальність, а також багато іншого, нічого з цього на білбордах не видно.

На це все я, киянка, справно плачу податки. Нагадаю, що 25 жовтня українці вибирають собі не владу - просто місцевих державних менеджерів!

Успішні компанії вимагають від своїх управлінців деяких показників ефективності, відповідальності, умовний KPI, досягнення низки цілей в намічені дедлайни. У нас же просто нормальна робота влади - виконання того, що повинно бути і так - видається за найбільшу заслугу, тоді як на провали скромно закривають очі. Триватиме це після жовтня? Природно, тому що невігластво продовжує перемагати демократію.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Леся Шевченко
Леся Шевченко

Президент ГО Фундація Відкрите суспільство

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.