Індонезію заповнюють терористи

0 коментувати

У зв’язку з посиленням глобальних політичних тенденцій та наближенням місцевих виборів, країна дедалі більше тоне в терактах. Південно-Східна Азія перетворюється на нову базу для ісламістів?

На минулих вихідних Індонезію сколихнула серія терактів на острові Ява. Група смертників здійснила напади на три християнські церкви у місті Сурабая, де загинули 13 людей, а понад 40 поранено. Нападниками виявилася місцева родина з шістьох людей: батько, дружина та четверо дітей. Наступного дня група терористів здійснила напад на місцевий поліцейський відділок: близько 10 поранених, поміж них правоохоронці. Затим вибух стався в сусідньому містечку Сідоарджо, а затим – у Чіанджурі. Ще одну вибухівку виявили та знешкодили у місті Семаранг.

Відповідальність за теракти взяла на себе місцева ісламська екстремістська організація «Джамаат Аншарут Дауля», пов’язана з Ісламською державою. Так терористи відповідають на події 8 травня у в’язниці суворого режиму під столицею. Тоді внаслідок повстання в’язнів частина комплексу була захоплена бойовиками. Після 36-годинної облоги їх вдалося нейтралізувати. В результаті загинуло п’ятеро спецпризначенців елітного антитерористичного підрозділу Densus 88.

Ці напади – не перші для Індонезії. Терористи ІД активізувалися у цій країні ще у 2016 році, коли група бойовиків напала на центральну вулицю Джакарти та вбила кількох людей.

Подібне трапляється не лише в Індонезії, а по всьому регіону, де спостерігається тенденція до зростання ісламського екстремізму. Під загрозою – Малайзія, Філіппіни, Таїланд, Бангладеш, М’янма, Тімор-Лесте.

Напади в Індонезії – це лише частина загальної картини

Теракти у Сурабаї безпосередньо пов’язані з початком священного для усіх мусульман місяця Рамадан. Стати мучеником на Рамадан – це для багатьох екстремістів більше, ніж просто сакральна жертва. ІД активно пропагує подібне, і коріння цих переконань сягають ще часів діяльності «прабатька» терористів – йорданського бойовика Абу Мусаба Аз-Заркауї. Той першим почав здійснювати напади на мечеті у мусульманські свята, попри пряме заперечення з боку бен Ладена. Власне, саме з угруповання, очолюваного Аз-Заркауї, постала ІД.

Залучення до терористичних нападів родин – це відносно нове явище, хоча таке і траплялось в Іраку часів американської окупації. Та для Азії – це небачена раніше жорстокість. Крім того, теракти в Індонезії були спрямовані проти релігійних меншин, конкретно християн. І це підкреслює намір терористів спровокувати конфлікт між вірянами задля поширення хаосу та недовіри всередині суспільства. Враховуючи високий рівень консерватизму як християн, так і мусульман Індонезії, а заразом низький рівень критичного мислення місцевих, пов’язаний з недостатнім розвитком медіа, – такі події справді можуть вивести ситуацію з-під контролю.

Іншою важливою особливістю останніх терактів (і не лише індонезійських) є їхній зв’язок з передвиборчими кампаніями. Останнім часом терористичні угруповання багатьох країн намагаються підірвати процес виборів з метою спровокувати політичну кризу та делегітимізувати чинну владу. ІД активно залякувала сунітів перед парламентськими виборами в Іраку 12 травня, і це стало однією з причин рекордно низької явки. Сплеск кількості терактів спостерігали і перед парламентськими виборами у Лівані,  Сирії і Алжирі.

Наразі Індонезія також входить у виборчий цикл. У 2019 році там в один день відбудуться вибори президента та парламенту. А тому терористи знову будуть вдаватимуться до вже напрацьованих практик.

Крім цього, теракти в Індонезії вчергове підняли питання внесення змін до антитерористичного законодавства країни. Заклики до змін лунали і під стінами буремної в’язниці під Джакартою. Головна проблема закону в тому, що він допускає участь індонезійців у збройних конфліктах закордоном. Приміром, за даними поліції, родина, яка підірвала себе на цих вихідних, нещодавно повернулася з Туреччини, де співпрацювала з терористами ІД. А голова родини і зовсім воював на боці бойовиків у Сирії.

Президент Індонезії Джоко Відодо вже закликав парламентарів внести необхідні зміни до закону і встановив дедлайн до червня. Інакше гарант погрожує змінити законодавство президентським указом. Частина депутатів та суспільства виступають проти нових поправок, бо вони надають силовикам широкі повноваження. Зокрема, стануть можливими затримання не лише терористів, але й інакодумців і опозиціонерів. Силовики зможуть навіть позбавляти громадянства обвинувачених у тероризмі.

Президенту не вигідний конфлікт з депутатами, особливо перед потенційним переобранням.

Напади в Індонезії – це лише частина загальної картини. І вони красномовно свідчать про еволюцію природи тероризму та безпекові тенденції Південно-Східної Азії. Напади також свідчать про піднесення ісламізму в політичному дискурсі регіону.

Політизація ісламу відбувається на тлі глобальної кризи традиційних еліт та переформатування світового порядку. Розбудовуючи нові потужні політичні рухи, місцеві чиновники активно використовують традиції та релігійну ідентичність.

Роль ісламу в становленні національної ідентичності особливо проблематична в Індонезії, де 87% населення – мусульмани-суніти.

На початку нульових у країні був злет популярності різних політичних організацій, заснованих на релігійній ідентичності. Та після терактів 2002 року на острові Балі уряд «закрутив гайки» та розгорнув масштабну антитерористичну кампанію, яка призвела до знищення місцевої мережі Аль-Каїди. Тоді політичний іслам перестав бути популярним: після трагедії 11 вересня його дедалі більше пов’язували з тероризмом.

Нині забутий тренд повертається, зокрема завдяки впливу ІД. Чимало індонезійців, разом зі своїми філіппінськими та малайзійськими побратимами, воювали в складі ІД в Іраку та Сирії. У 2017-му, коли угрупування почало втрачати території на Близькому Сході, бойовики перебазувалися в інші регіони світу, а чимало найманців почали повертатися додому.

Це стало справжнім випробуванням для силових структур, у тому числі індонезійських.

Приклад Філіппін, де торік група терористів, частина з яких повернулася з Близького Сходу, захопила місто Мараві на острові Мінданао, став потужним сигналом для урядів регіону.

Та основна проблема не у невеличкій групі екс-бойовиків, а у поширенні тенденції зростання впливу консервативних течій ісламу, всередині яких і діють потенційні терористи. Їхня пропаганді особливо піддаються бідні малоосвічені верстви населення. І це – загроза чинному політичному режиму, який ще після Другої світової війни наполягає на принципах світського правління. На цій основі сформована легітимність більшості традиційних політичних партій Індонезії.

Приводів до хвилювань додалося після соціологічного опитування 2017 року. За результатами, кожен п’ятий індонезійський студент підтримує ідею створення ісламського халіфату. А кожен четвертий – готовий на джихад заради цієї ідеї. Згідно з результатами торішнього опитування Reuters, 78% шкільних учителів-богословів підтримують ідею запровадження законів шаріату. В країні, яка славиться своєю світською формою правління.

Ці цифри стали тривожним дзвіночком для влади. Тож 2019 рік обіцяє стати критично важливим для Південно-Східної Азії, де усіляко прагнуть розширення терористи.

Таким чином регіон поступово перетворюється на ареною для битви між традиційними світськими силами та ісламськими екстремістами. Останні не збираються зупинятись.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Хочете знати не тільки новини, а й що за ними криється?

Читайте журнал Новое Время онлайн.
Передплатіть зараз

Читайте 3 місяці за 59 грн

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Ілія Куса
Ілія Куса

Експерт з міжнародної політики аналітичного центру "Український інститут майбутнього"

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.