Єгипет свариться з Туреччиною

0 коментувати

Чому перейменування вулиць стає класичною політичною технологією

Нещодавно губернатор єгипетської столиці Каїра Атеф Абдель Хамід оголосив про перейменування вулиці імені Селіма I в одному з центральних кварталів міста. Нову назву єгиптяни поки що не обрали. Ця вулиця розташована у кварталі Аз-Зайтун. Цей район є одним з найстаріших у Єгипті. Тут гармонійно сходяться старі історичні будинки з високими новобудовами та елітними маєтками. У перекладі з арабської «зайтун» означає «оливка». Цей квартал відомий як місце паломництва єгипетських християн – коптів. Адже за їхнім віруванням, саме тут у 1968 році відбулося явлення Діви Марії у вигляді містичного світла навколо місцевого християнського храму. Явище тривало цілих 3 роки та було зафіксовано на фото. За ним спостерігали мільйони вірян. І от центральну вулицю цього дивовижного кварталу несподівано перейменували. На перший погляд, ця подія не має жодного значення. Але це не так, адже перейменування саме цієї вулиці саме в цей час несе в собі великий символізм і щедру долю політики.

 Селім I, ім’я якого носила вулиця, був султаном Османської імперії, який у 1517 році зумів завоювати Єгипет, завдавши єгиптянам нищівної поразки у битві при містечку Райданійя неподалік Каїра. Цим він завершив війну проти Мамлюкського султанату, який існував на території Єгипту. Останнього мамлюкського вождя Туман-бея Аль-Ашрафа султан наказав стратити. Також він розпустив єгипетську армію і перетворив Єгипет на колонію Османської імперії. У такому стані країна проіснувала майже 400 років.

 Перейменування вулиці пояснювали саме особистістю Селіма I та його неоднозначністю для історії Єгипту. Офіційним приводом до перейменування вулиці стала рекомендація до єгипетської влади від професора Хельванського університету, який підняв «зраду» та обурився назвою вулиці. Офіційний Каїр миттєво відреагував і поспішив відрапортувати про «відновлення історичної справедливості». Але така реакція єгипетських чиновників змусила задуматися: чому вулицю перейменували саме зараз і що за цим стоїть?

Для Туреччини це – ще один привід нагнітати обстановку

 Річ у тім, що перейменування вулиці відбулося у часи, коли Єгипет перебуває у фактичній «холодній війні» з Туреччиною. Починаючи з 2013 року двосторонні відносини обох держав впали майже до нуля. Тоді у Єгипті військові здійснили переворот і усунули з посади президента-ісламіста Мухаммеда Мурсі, який був представником ісламістського руху «Брати-мусульмани». Туреччина всіляко підтримувала Мурсі та зберігає міцні зв’язки з рухом «Брати-мусульмани», а сам президент Реджеп Таїп Ердоган є відвертим ісламістом. Офіційна Анкара й досі наполягає на тому, що події 2013 року – це незаконне повалення влади та відмовляється визнавати законність президента Єгипту Абдель-Фаттаха Ас-Сісі. Через це обидві країни відкликали послів і зберігають свої стосунки на рівні повірених у справах – це найнижчий рівень дипломатичних контактів. Крім цього, Єгипет відкрито виступив проти політики Туреччини у Сирії і публічно засуджував Анкару за її чисельні військові операції. Це призвело до ще більшого загострення відносин, а кульмінацією стало визнання Єгиптом у 2015 році геноциду вірмен, який Туреччина не визнає. Більше того, єгипетсько-турецьке протистояння відображається й у боротьбі обох держав навколо газових родовищ на Кіпрі. Там Єгипет вступив у альянс з Кіпром і Грецією для недопущення турків до енергоносіїв Середземного моря. Натомість Туреччина налагодила стосунки з сусідом Єгипту – Суданом, і домовилися збудувати військову базу на острові Суакін у Червоному морі, чим кидає прямий виклик зоні впливу Каїра.

 Відповідно, у цій ситуації перейменування вулиць стало класичною політичною технологією у руках лідерів обох країн. Для Єгипту це черговий «ляпас» по Туреччині, який президент Ас-Сісі обов’язково використовуватиме для власного піару перед президентськими виборами 26 березня. Для Туреччини це – ще один привід нагнітати обстановку, перетворюючи образ Туреччини на «обложену ворогами фортецю». Це саме те, що й потрібно Ердогану, який хоче перемогти на виборах 2019 року. По мірі того, як вибори наближатимуться, будуть загострюватися відносини між Анкарою і Каїром, а мілітаризація на цьому тлі Червоного моря може стати потенційною новою «гарячою точкою» на Близькому Сході.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.