Ефект пружини. Що відбувається з гривнею?
Динаміка курсу багато в чому залежатиме від нового формату уряду. І тут прогнозувати важко
У нашому маленькому містечку знову переполох. Гривня демонструє зростання. Курс уже перевищив 26,0, а часом доходить до 25,5. І знову майже паніка, і знову теорії змови. То гривню під вибори зміцнюють, то це все змова Сороса, який хоче взяти під контроль українську економіку. А хтось уже приготувався купувати долар по 8,0. Але все, як завжди, простіше.
Гривня дійсно зміцнюється. І робить це навіть трохи різкіше, ніж відбувалося сезонне зміцнення національної валюти останні три роки. Проте ми бачимо той же сезонний тренд, що й три роки поспіль.
Гривня, починаючи з лютого, зміцнюється, і це триватиме до середини-кінця літа. Цьогоріч тренд посилюється завдяки вкрай сприятливій ситуації для національної валюти. З одного боку, з початку року в номіновані в гривню ОВДП зайшло вже майже 2 млрд доларів від іноземців. Їх дуже давно не спостерігалося на внутрішньому ринку, і повернення до нормальної ситуації, коли іноземці купують номінований у гривні борг, підтримує національну валюту.
З іншого боку, зростання цін на сировинні товари, які традиційно експортує Україна. Хіба це жарт, що ціни на руду за рік зросли майже вдвічі, бездоганно «почуваються» кукурудза і пшениця. А ціна на газ, навпаки, знижується. І зараз ціна на європейських біржах сягає майже $140. Все це підтримує гривню і підсилює сезонні тенденції щодо зміцнення національної валюти. Але не змінює тренди, поки що, а лише підсилює їх.
Із загального тренду виокремлюється стрибок, який ми побачили місяць тому. Який, до того ж, сприяв ще й поточному зміцненню, причому більш радикальному і різкому. Згадайте, як на початку червня національна валюта стрибнула до 27,0 за долар. Причина — інтерв'ю Коломойського в Financial Times, де він активно боровся за дефолт. Багатьох таке інтерв'ю налякало, і, як результат, гривня почала падати. Але ситуація так і залишилася локальною. Ми побачили дуже хорошу комунікацію з боку української влади — дивно, але це так. Президент вперше відкрито опонував Коломойському, уряд здійснив спільний конференц-дзвінок з МВФ, на якому інвесторів запевнили, що опція дефолту навіть не розглядається. В результаті ринки швидко заспокоїлися.
Більш того, вийшов навіть ефект пружини, коли отриманий від позитивних запевнень імпульс спонукав як до зростання вартості українських активів до рівня вище, ніж було до виходу на арену Коломойського, так і до більш сильного зміцнення гривні.
Що буде далі? Осінь поки ніхто не скасовував. А отже, сезонні фактори, які завжди тиснули на гривню, проявлять себе і в цьому році. Тож сезонність, нехай і згладжена, знову повинна проявити себе, вчинивши тиск на курс гривні. Інша справа, що активність іноземців змушує макроекономістів переглядати прогнози курсу гривні на кінець року і вже ніхто (з людей зі здоровим глуздом) не заявляє про курс до 30 гривень за долар. Радше ми побачимо гривню в діапазоні 27−28, що ознаменує собою другий рік поспіль зміцнення національної валюти. І важливо розуміти, що чим більше ми говоримо про сезонність, тим більше людей будуть намагатися на ній заробити, а тому з часом вона повинна фактично зникнути. Звичайно, за умови, що фінансові ринки продовжать свій розвиток.

Але у всьому цьому є дуже багато «якщо» — принаймні поки що. Важко передбачити, якою саме буде активність іноземців. Мінфін потихеньку знижує ставки за гривневим боргом, і постає питання, чи знизить це в перспективі інтерес іноземців до покупок. Потенційно в світі зараз є багато вільних мільярдів доларів, яких може залучити українська гривня, і де поєднуються валютна стабільність, високі ставки і хороша макроекономічна ситуація. Але це працює тільки за умови, що збережеться вкрай позитивний настрій на світових ринках, який вже зараз нагадує період 2006−2007 років, коли в пошуках «Чого б ще купити» інвестори і спекулянти заходили в найвіддаленіші куточки світу. Зараз важко запевняти, чи зайде в другому півріччі в Україну 1 млрд доларів від іноземців або 2 млрд доларів. Або взагалі нічого. І це є основним фактором невизначеності при прогнозуванні динаміки курсу.
Отже, варто розуміти, що фундаментом валютної стабільності залишається співпраця з МВФ. Не буде співпраці — всі іноземці моментально вирушать на вихід.
До речі, про іноземців. Багато борців за автентичну економіку вбачають в цьому жахливі знамення. Бо нібито приходять злі спекулянти, «доять» бідних українців. Але суть в тому, що присутність іноземців на внутрішньому ринку — це нормально. Для будь-якої країни світу. Вони повинні бути тут. І ненормальним був тривалий період, коли іноземного капіталу не було в Україні.
Тому чимало в чому динаміка курсу буде залежати від нового формату уряду. І якщо результати виборів більш-менш передбачувані, то ось що буде далі — сказати важко. Ми можемо отримати технократичний уряд, який буде спроможний не тільки домовитися з МВФ, але й значно прискорити реформи. А це може спонукати до такого притоку капіталу, що про сезонність доведеться забути швидше. А можемо отримати «політичний» уряд і стандартне для України болото. Більш того, можемо отримати третій варіант — «уряд Коломойського», і тоді треба буде забути про співпрацю з МВФ. І як результат — про стабільний курс валют. І передбачити зараз, який формат уряду ми побачимо вже у вересні, абсолютно неможливо.
Текст опубліковано з дозволу автора
Приєднуйтеся до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени