Голландські пристрасті

2 коментувати
Перша поразка у професії, як і перша перемога, залишаються з тобою назавжди. Найгірший момент у моїй дипломатичній кар'єрі — референдум в Нідерландах

"Ситуація розпечена до межі, уряд загнаний в кут, і я погано уявляю, як вони зможуть переломити ситуацію на свою користь. Мені шкода, що все зайшло так далеко. Ви цього не заслужили", — мій співрозмовник ділився свіжими новинами про ситуацію та настрої в уряді Нідерландів. Ми стояли біля знаменитого рибного кіоску в центрі Гааги і жували свіжий голландський оселедець з булкою. До референдуму про долю Угоди про асоціацію України з ЄС залишалося два тижні.

За кілька місяців до цього в МЗС мені доручили координувати публічну кампанію України в Нідерландах. Я опинився в центрі чергової цікавої історії і, як потім з'ясувалося, на порозі своєї першої поразки. В цій історії було все: божевільний драйв, драматичні повороти сюжету, максимальне напруження сил, найвища солідарність всіх бажаючих допомогти (до цього подібний порив я особисто спостерігав тільки на Майдані в його найважчі дні), безпрецедентні за масштабом кампанія України за кордоном і кампанія проти України у Європі. І — провальний день голосування.

З України численним коментаторам ситуація бачилася так, як ніби доля референдуму — в наших руках. Насправді вона була в руках самих голландців. Нашій же країні довелося працювати під чуйним керівництвом голландських партнерів відповідно до місцевих законів і традицій, не втручаючись у внутрішній політичний процес. Ми діяли у вкрай несприятливому для себе середовищі на тлі істотної переваги критиків ЄС і угоди. Висловлюючись футбольною мовою, треба було прямо по ходу матчу при рахунку 3:0 на користь опонентів увійти в чужу гру і, граючи строго в захисті, допомогти команді, яка зазнає поразки, не просто відіграти пропущені м'ячі, а перемогти.

Висловлюючись футбольною мовою, треба було прямо по ходу матчу при рахунку 3:0 на користь опонентів увійти в чужу гру

Варіант залишитися в стороні від всієї цієї бурі пристрастей — мовляв, це суто голландська історія — не розглядався. По-перше, тому що це від початку логіка поразки, і вона не для нас. По-друге, тому що незалежно від результату референдуму було б неможливо пояснити українцям бездіяльність влади.

У публічному просторі Нідерландів для популяризації себе Україна зробила максимум того, на що була здатна. Але і ми, і наші партнери недооцінили ступінь емоційного роздратування голландців і ефекту страшилок про Україну, які розкручували наші опоненти і підхоплювали ЗМІ.

Ми не ловили Москву за руку на вулицях голландських міст, але її присутність відчувалася в тезах тих самих опонентів, в потоці фейків про Україну і у фігурах українців—жертв "київської хунти", які розповідали голландцям страшні історії. Тезам ми оперативно протиставляли свої аргументи, а фейки дезавуювали. Але за короткий відрізок часу неможливо компенсувати завдані збитки. Через рік у провідній світовій газеті з'явилося журналістське розслідування, яке показало, що ці самі українці насправді росіяни і "київська хунта" їх ніколи пальцем не торкалася. Але це буде тільки через рік.

А відразу після референдуму не можна було допускати головну помилку — опускати руки. Україна цього не зробила. Потрібно віддати належне й уряду Нідерландів. В складних умовах під неймовірним внутрішнім тиском він проявив витримку, не пішов на поводу у переможців основного часу матчу і перевів гру в овертайм.

Ось тут час публічної дипломатії і закінчився. Почався час в'язкої дипломатичної роботи, якої практично не видно і вона часто малозрозуміла. В критичні моменти, коли з Гааги приходили зовсім сумні сигнали, важливу роль грали розмови Петра Порошенка з керівництвом Нідерландів і Євросоюзу.

І ось такими тихими дипломатичними кроками ми підійшли до саміту Євросоюзу в грудні, на якому був в муках знайдений прийнятний для всіх компроміс. І точно так само ми дійшли до ратифікації угоди Нижньою палатою парламенту Нідерландів. Далі — ратифікація у верхній палаті, підпис короля і передача ратифікаційних грамот. Політична воля успішно завершити цей процес в Нідерландах явно є, хоча і ризики теж є, тому давайте почекаємо ще трохи і дамо тихій дипломатії попрацювати.

Перша поразка у професії, як і перша перемога, залишаються з тобою назавжди. Зі мною залишиться день референдуму у Нідерландах — найгірший в моїй дипломатичній кар'єрі. Але коли угоду остаточно ратифікують — це буде відмінний день. Привід випити за поразку, що закінчилася перемогою, і закусити голландським оселедцем.

Текст опублікований в журналі Новое Время від 10 березня 2017 року. Републікування повної версії тексту заборонене.


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.