21 листопада 2018, середа

Відкриті результати клінічних досліджень. Навіщо нам це?

0 коментувати

Відтепер лікар та пацієнт знатимуть про свої ліки більше

Останнім часом клінічні дослідження лікарських засобів усе більше на слуху. Інформація про них стає доступнішою, а кількість досліджень в Україні зростає. І це дуже добре. Адже йдеться про здоров’я українських пацієнтів, які беруть участь у цих дослідженнях та отримують прогресивне лікування від важких захворювань. А також сприяють тому, щоб інші пацієнти були впевнені в ефективності та безпечності своїх ліків.

Забезпечення доступу до звітів про проведені клінічні дослідження, що внесли у статтю 9 закону «Про лікарські засоби»,  – це важлива норма, і для її реалізації потрібно пройти декілька етапів. Перший вже пройдено, інші – в процесі.

Етап перший: Відкритість та доступність

У листопаді 2017 року Державний експертний центр МОЗ України (ДЕЦ) запустив на своєму сайті Реєстр клінічних випробувань лікарських засобів. Це інформаційна база даних, якою може скористатись кожен громадянин України. Там є уся інформація про клінічні дослідження, дозволені та затверджені наказами міністерства. Мета – забезпечити облік клінічних випробувань в Україні та збір достовірної інформації про них. А також інформувати усіх зацікавлених: пацієнтів, лікарів-дослідників, організації тощо.

Якщо ви – пацієнт, то реєстр допоможе знайти дослідження нового препарату від вашого захворювання. Воно проводиться в Україні, й за певних умов та після поради з лікаря у ньому можна взяти участь.

Клінічні випробування – це не лише дослідження, але й підстава для реєстрації препарату

Якщо ви – лікар, то реєстр дозволить дізнатися про випробування у вашій сфері. Зокрема знайти інформацію про дослідження нових ліків, які скоро можуть зареєструвати в Україні, а також дізнатись про можливість взяти участь у дослідження для ваших пацієнтів.

Пошук клінічних досліджень у реєстрі можливий за декількома категоріями:

- патологічний стан – конкретне захворювання пацієнта;

- місця проведення дослідження – регіони України, де є лікарні, на базі яких проводиться випробування;

- препарати – якщо вас цікавить дослідження конкретних ліків;

- профіль випробування – тобто галузь медицини (онкологія, гастроентерологія, гінекологія тощо).

У детальному описі кожного дослідження є інформація про компанію-замовника та спонсора, навіщо, коли і які препарати досліджують чи порівнюють. Там є також перелік конкретних критеріїв, за якими відбирають або відсіюють учасників – легка форма захворювання, приміром.

Етап другий: Доступ до результатів

Клінічні випробування – це не лише дослідження, але й підстава для реєстрації препарату в Україні та за кордоном. Щоб лікуватися якісно та ефективно та без побічних ефектів, пацієнт та лікар повинні знати, як випробовували необхідний препарат, і які результати досліджень. Саме для цього нещодавно прийняли зміни до законодавства. Тепер громадськість буде мати необхідні дані, а заразом – об’єктивне підтвердження лікування та змогу контролювати, чому та як закупляють препарати держава та лікарня.

Та самі по собі законодавчі зміни не означають автоматичне розкриття усієї інформації про результати випробувань. По-перше, публікації не підлягатимуть дані, що є комерційною таємницею чи ноу-хау виробника. По-друге, інформація має виглядати так, щоб її розуміли не лише дослідники, а й звичайний лікар і пацієнт. Над цим зараз і працюють фахівці ДЕЦ.

Етап третій: Більше досліджень в Україну

Усі переваги, які дає доступ до результатів клінічних досліджень, можливі лише за умови, що останні будуть проводити, і їх кількість зростатиме. Бо наразі в цій сфері Україна відстає від багатьох розвинених країн.

Та динаміка позитивна: за минулий рік кількість схвалених ДЕЦ нових досліджень зросла на чверть. Зараз триває понад 500 випробувань. Понад три чверті з них – міжнародні, тобто відбуваються одночасно у багатьох країнах світу.

Таким чином йдеться про ліки та нові стандарти лікування, які є прогресивними не лише для України, а й усього світу та медицини загалом. І це приносить результат: приміром, завдяки клінічним випробуванням українські пацієнти вже декілька років мають змогу лікуватися імуноонкологічними препаратами. Методом, який щойно отримав Нобелівську премію з медицини.

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения Нового Времени

Журнал НВ
за спеціальною ціною

Передплата журналу Новое Время до кінця листопаду дешевше на 100 грн! Передплатіть зараз на 12 місяців лише за 559 грн.

Передплатити зараз
Ukraine-2020

Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.