Пекельна машина держслужби

3 коментувати
Тільки компетентні і добре мотивовані працівники державного апарату можуть забезпечити підвищення рівня зарплат для інших бюджетників

«Бюрократ» - слово майже лайливе в реформаторському середовищі. Бюрократ - це такий особливий вид інертного держслужбовця, який орієнтований на процес. Бюрократія - це замовляння проблем і небажання/страх приймати рішення. Це тонни доручень заради видимості процесу і кулуарні війни в тонкому світі написання «служебок» та відписок.

На мій погляд, бюрократів на держслужбі сьогодні більшість і в такому стані вони небезпечні для суспільства. Корупціонера можна і потрібно посадити, а до бюрократа ніяк не підкопаєшся - у нього все чітко за інструкцією. Неважливо, що інструкція 1989 року і її давно з'їли миші. Але головне, якщо всіх звільнити - хто прийде на їхнє місце?

Державна служба переживає гострий кадровий голод. Сьогодні молоді люди в 99% випадків приходять працювати на державу в якості консультантів або в проектні офіси при міністерствах, які фінансують міжнародні донори. Ці люди - компетентні, професійні, здатні подивитися на проблему незашореним поглядом і переосмислити систему. Додаткова вартість їх роботи не йде в порівняння з більшою частиною держслужбовців. Бо ж не йде в порівняння і їх конкурентоспроможність на ринку праці. Звичайно, всі ці професіонали вірять в нову Україну, але як багато з них готові будувати її на зарплату молодшого спеціаліста

Постійна плинність навіть високопрофесійних кадрів (а вони є на держслужбі, і ми їх бережемо як зіницю ока) породжує те, що я називаю lack of continuity, або недостатню наступність і послідовність роботи в держорганах. Помножте це на закостенілу систему, повсюдну орієнтацію на процес і людей, які ще добре пам'ятають Держплан - отримаєте пекельну машину, яка знищує Україну зсередини.

Корупціонера можна і потрібно посадити, а до бюрократа ніяк не підкопаєшся - у нього все чітко за інструкцією

Здавалося б, новий закон «Про держслужбу» повинен змінити все на краще - на відкритих конкурсах в міністерства і відомства повинні прийти нові, добре освічені і професійні кадри. Вони будуть мати відповідні знання, мотивацію, говорити на іноземних мовах, мати рівень освіти не нижче магістра і будуть обрані на конкурсах в умовах жорсткої конкуренції. Останнє якраз і викликає сумніви - черга на роботу в міністерствах не стоїть і не буде стояти. Тому що вимоги, які виставляє держава - як мінімум менеджер в McKinsey, а компенсація - як у бухгалтера з глибинки.

Я глибоко переконана, що і у лікарів, вчителів, шахтарів повинна бути гідна зарплата. Але парадокс полягає в тому, що тільки компетентні та добре мотивовані працівники державного апарату можуть забезпечити підвищення рівня зарплат для інших працівників бюджетної сфери.

Тут з'являється основне протиріччя. У розумінні суспільства держслужбовець - це біоробот, який працює 15 години на добу, не їсть, не спить, але дуже швидко, якісно і безкоштовно реформує країну. Це не так. І, зберігаючи статус кво, ми породжуємо або неефективність, або корупцію.

При цьому помилково припускати, що блага реформаторська ідея (яка часто впирається в товсту стіну внутрішнього опору системи) або так званий «challenge» може довго виступати мотивуючим фактором. До того ж, поспішаю вас запевнити, що бізнес надає широкий спектр ідей і можливостей змінити світ, які захоплюють молодих людей і вже відомих професіоналів не менше, а іноді і більше, ніж реформи.

Наостанок хочу поділитися цікавим і сумним спостереженням. Нещодавно медіа та соцмережі в черговий раз розтиражували повідомлення про те, що деякі члени Кабінету міністрів у червні "розбагатіли" на 20 або більше тисяч гривень. Я вирішила поцікавитися, що ще можна робити в Україні, щоб заробляти таку суму. Не дуже ретельний перегляд вакансій на сайті пошуку роботи, показав, що за 20 тисяч гривень на місяць можна влаштуватися керуючим в кафе, за 27 - гувернанткою зі знанням французької мови, а за 30 - неконфліктним адміністратором магазину одягу. Висновки пропоную зробити вам.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.