Як Україні повернути бізнес з офшорів

0 коментувати
Делавер, мікроскопічний американський штат, став корпоративним оазисом, і Україна може приміряти на себе його рецепт

Щороку наприкінці березня ЗМІ наповнюють новини про те, хто з чиновників скільки і де заробив. Одних дратують нереальні суми готівки, інших – незрозумілі джерела доходу. Особливо багато питань виникає по відношенню до доходів, отриманих за кордоном – у так званих офшорах. Про вплив офшорів на українську економіку написано вже чимало – я навряд чи зможу додати щось нове. Я пропоную подивитися на ситуацію з іншого боку.

Чому для підприємця краще зареєструвати свою компанію де-небудь на Кіпрі, а не в Україні? Пільгова система оподаткування – це, мабуть, найочевидніша, але не завжди єдино вірна відповідь. Краще всього описати суть проблеми допоможе так званий «делаверський феномен». Делавер – це один зі штатів США, який міжнародному співтовариству відомий тільки тому, що там зареєстровано ні багато, ні мало, а 63% корпорацій Fortune 500.

Справа в тому, що в США відносини між компаніями і всередині компаній регулюються законодавством, яке кожен штат визначає самостійно. І, як правило, американські компанії реєструються в тих штатах, де ведуть основну діяльність або там, де знаходяться їх штаб-квартири. За винятком Делавера, який вже багато десятиліть лідирує в гонці законодавців» (regulatory competition).

Залучення інвестицій та розвиток місцевого бізнесу неможливі без перезавантаження системи корпоративного права

Все почалося в 60-х роках ХІХ століття, коли американські штати почали змагатися за податкові відрахування підприємців. Спершу перемагав штат Нью-Джерсі, який славився ліберальною антимонопольною політикою і «поселив» величезну кількість трестів, однак, коли умови концентрації тут посилилися, почалася масова міграція підприємців у сусідній Делавер. Цінність реєстрації великих платників податків у Делавері оцінили і починаючи з 1910-х років безперервно працювали над поліпшенням корпоративного законодавства. Сьогодні більше половини найбільших американських компаній і понад мільйон інших вибрали Делавер своїм юридичним будинком з трьох причин: добре розвинене корпоративне право; справедливий суд, який створив більшість корпоративних прецедентів в США і лояльне керівництво штату.

Парадокс полягає в тому, що найчастіше саме з цих причин українські підприємці реєструють підприємства на Кіпрі, в Голландії або Великобританії – в ключових офшорних або квазі-офшорних конструкціях. «Британське» LTD, яка володіє 100% акцій українським ТОВ не тільки оподатковується, а й регулює взаємовідносини між учасниками згідно з британським законодавством. На жаль, права учасників британського LTD сьогодні набагато більше захищені, ніж права учасників аналогічного об'єднання в Україні. Також багато бізнесменів хотіли б вирішити спір у міжнародному комерційному арбітражі, ніж у господарському суді міста Києва.

Залучення інвестицій та розвиток місцевого бізнесу неможливі без перезавантаження системи корпоративного права. Безумовно, судова реформа є тут, як і в багатьох інших сферах, каменем спотикання. Тим не менш, просто чекати, поки українські суди "заживуть по-новому" – злегка контрпродуктивно. Світова практика підказує, як можна посилити судову систему вже зараз. Одна з таких ідей – створення незалежного українського арбітражу для вирішення комерційних спорів. У той час, коли довіра до судів (а тим більше господарських судів) на нулі, інститут арбітражу може стати рятівним колом і потужним інструментом, який гарантує захист прав інвестора.

Ще одним кроком до зміни системи корпоративного права стане прийняття нового законодавства, яке регулює діяльність ТОВ. Сьогодні майже 500 тисяч товариств з обмеженою відповідальністю працюють на підставі нормативних актів, прийнятих 24 роки тому. Недоліки такого законодавства проявляються у найрізноманітніших ситуаціях – від штучних складностей при реєстрації через надмірно високі вимоги до статутів ТОВ до можливості неправомірного винятку учасників без їх згоди. Новий законопроект, розроблений за участю найбільших юридичних фірм, дозволить не тільки захистити права учасників, але і зробити процедуру реєстрації ТОВ набагато простішою.

Корпоративний світ змінюється. Не така вже давня історія з “Рanama papers” – це свого роду продовження глобальної тенденції деофшоризації. Безумовно, одне лише корпоративне право не вирішує проблему з офшорами повністю, але питання сьогодні стоїть як ніколи гостро. Офшорні скандали, як і раніше, набагато більш затребувані в медіа-просторі, ніж пропозиції, як побудувати сильну українську юрисдикцію, яка давала б можливість підприємцям відчувати себе захищено всередині країни.

Хочеться закінчити на позитивній ноті. Потенціал України в різних сферах величезний. Сьогодні ми вже стали лідером ІТ-аутсорсингу. Що заважає нам завтра стати «делавером» для Східної Європи?

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.