Що якби війна закінчилася інакше

18 коментувати
Можливо, світ не знав би айфонів, лубутенів і Макдональдсу. Або не було б кому і про що писати

Що ви знаєте про Другу світову війну? Крім того, що вона розпочалася 1939-го та закінчилася 1945 року завдяки неймовірним зусиллям учасників антигітлерівської коаліції. Всі пам'ятають зі шкільної програми, що ці шість років - найглобальніший військовий конфлікт в історії людства, в якому були задіяні 62 держави із 73 наявних на той момент. І про ядерну зброю всі теж пам'ятають.

Але, напевно, мало хто замислювався, що за восьмизначними числами страшних людських жертв стоять мільйони зламаних доль тих, хто залишився живим. Тих, хто часто лив кров і рідко - сльози. Цим людям зараз за 70 або 80, і все, що у них є, - лише туманні спогади середини минулого століття і безсонні липкі ночі. А ще - маленькі мирні радості на кшталт вирощування хризантем, спілкування з лісовими тваринами і кави з віскі.

4 лютого у Києві відбудеться фотовиставка "Ветерани" американського фотографа українського походження Саші Маслова. Це 22 історії звичайних людей, які пережили криваву війну, стали героями зараз і залишили себе на полі бою.

Чому варто сходити на цю виставку? Ось вам мої п'ять причин.

1. Вони все ще живі. З нашвидку залатаними рваними ранами, з одним оком або однією рукою, з поламаною назавжди психікою. Але не зломлені війною, не зломлені таборами, не зломлені репресіями. Часто самотні та шукають спілкування у незнайомих людей. Але вони живі, і їм не так багато залишилося. Ще одне століття вони точно не переживуть.

За цифрами страшних людських жертв стоять мільйони зламаних доль тих, хто залишився живим

2. Якщо у вас депресія. Нам так часто здається, що на нашу долю випадає забагато труднощів, і кожен зламаний ніготь перетворюється на вселенську трагедію. Що ж говорити їм? Що було в їхній молодості? Розпухлі з голоду шлунки, обморожені кінцівки, засипані піском від вибухів бомб очі, лабораторні експерименти нацистів, знущання наглядачів і глузування влади, косі погляди сусідів і вічне презирство за помилки молодості. Вам все ще важко жити?

3. Пропаганда – так? Є розуми зміцнілі, або досвідчені, - вміють аналізувати, зіставляти факти та робити висновки. А є юні розуми, незміцнілі. Вони поки не мають своїх чітких уявлень про світ, і їх легко схилити на той або інший бік. Як, наприклад, Хакушу Кікучі, що вірив у свого «бога»-імператора і готовий був померти за нього. Й італієць Мікеле Монтагано, що відмовився битися в лавах фашистів і опинився на різних сторонах барикад зі своїм батьком. І росіянин Олексій Георгієв, що розстрілював українських партизанів на догоду вождю. Й українець Дмитро Верхоляк, який подався в УПА, аби лише не битися пліч-о-пліч із ненависними Совєтами, й усе життя страждав від нападок НКВС.

4. Ми повинні навчитися робити висновки з історії. Як би банально це не звучало, але з будь-якої події потрібно робити умовиводи, які допоможуть нам наступного разу стати кращими й уникнути помилок. І якщо ми відверто лажанули, то, мабуть, варто це визнати і шукати інших способів розв'язання проблеми. Заради мирного майбутнього. Заради того, щоб в нашому житті більше ніколи не траплялося "Малюків" і "Товстунів" [атомні бомби, скинуті американцями на японські міста Хіросіму та Нагасакі 1945 року].

5. Подивитися в очі і сказати спасибі. Хто знає, що було б зараз, якби результат війни був іншим. Можливо, світ не знав би айфонів, лубутенів і Макдональдсу. А може бути, зараз не було б кому і про що писати. Ми тут, молоді, здорові й повні планів на щасливе майбутнє. Ми дихаємо. А вони там - у світі минулих надій і їхнього сонця на смерку.

Сходіть на виставку.


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     
Якщо ви знайшли помилку в тексті, виділіть її курсором та натисніть Ctrl+Enter

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.