Що таке європейські цінності

13 коментувати
Які відмінності між нами та європейцями я можу назвати після трьох з половиною років життя у Франції

Щоразу, коли я пишу якийсь текст про французів, у коментарях багато хто говорить, що «німці такі самі», «у італійців так само», «в Португалії те саме». Часто виходить, що низку речей можна привести до спільного знаменника, кажучи в широкому сенсі про європейців, їхній спосіб мислення та життя відповідно. Колись я вже писала текст про 10 речей, яких навчилася у французів, – він розійшовся мережею репостами, де добрі люди періодично наново спалюють мене наново в коментарях. Сьогодні я вирішила поговорити з вами про те, який сенс особисто я вкладаю у визначення «європейські цінності» після трьох з половиною років життя у Франції.

Рівноправність у відносинах із владою

Так само, як і у стосунках із партнером по життю: ти – мені, я – тобі. Я тобі податки, ти мені – гарантію соціальної безпеки. Тут складно уявити, щоб хтось із уряду їздив на якомусь умовному Майбаху, носив годинник за нечувані суми, відпочивав на неймовірних курортах і, цитуючи Фібі з «Друзів», «їв золото», а люди при цьому лише крізь зуби висловлювали невдоволення. Ніколи не забуду, як французи збунтувалися, коли Саркозі, ледь дізнавшись про свою перемогу на виборах, покотив до лакшері-ресторану «Фуке» на Єлисейських полях. При тому що це лише ресторан.

Келих вина на терасі після роботи без приводу? Навіщо взагалі привід, якщо життя прекрасне?

Соціальна відповідальність та обізнаність

Коли все починається з тебе і твого будинку: з сортування сміття, дотримання законів (особливо коли ніхто не дивиться), звички виконувати правила, вистоювати цивілізовані черги, не лізти вперед і не грубіянити, поводитися чемно, навіть якщо ця чемність надміру формальна. Найбільшим шоком для мене була французька бюрократична розслабленість – коли з тебе вимагають мільйон і ще один папірець, скажімо, для продовження посвідки на проживання, але при цьому ніхто не психує, не грубіянить тобі та не намагається зрівняти тебе з плінтусом, бо «без бумажки ты букашка».

Сюди ж я особисто відношу знання своїх громадянських прав, бо саме звідси випливає та сама рівноправність у відносинах із владою. Коли людина не сприймає очільника держави як царя, а лише як виконавця дуже важкої та відповідальної роботи, на яку він сам підписався. Уряд має забезпечувати населенню комфортні умови життя. Населення має знати про свої права, щоб вимагати від виконавця по максимуму.

Ширший спектр побутових потреб

Європейці вміють працювати та відпочивати. Життєвий мінімум для них, за якого можна почуватися комфортно, – це набагато більше, ніж достатня кількість фінансів на одяг, їжу та оплату комунальних послуг. Повноцінна відпустка на кілька тижнів улітку, недорогий автомобіль (на який не потрібно збирати півжиття), можливість вечеряти не вдома, коли захочеться, ходити на концерти – власне, отримувати задоволення від життя і вимагати від нього комфорту, а не просто «тягнути лямку». Мені дуже подобається, як французи, наприклад, поважають своє право на відпочинок – чотири тижні біля моря в серпні - це навіть не люкс-варіант відпустки, а просто нормальна відпустка. Келих вина на терасі після роботи без приводу? Навіщо взагалі привід, якщо життя прекрасне?

Відкритість, толерантність, повага до чужого вибору

Вчора на площі Бастилії біля café Français стояла група молодих хлопців: в одного було яскраво-малинове волосся, в іншого – стрілки, як у Емі Вайнхаус, у третього – великі золоті сережки у вухах, як у кліпах Бейонсе, четвертий був на підборах. Це лише крапля в морі прикладів того, як у Європі вміють приймати і не звертати уваги на інше – яскраве, незвичайне, нестандартне і нешаблонне. Показовішим є закон про одностатеві шлюби, на якому так полюбляють спекулювати вітчизняні ЗМІ. Те, що для Європи – шлях прогресу та людяності, для нас поки – справжній кошмар і аморальність. І обговорення цього питання найчастіше зводиться до синдрому бабусь на лавочці, на жаль.

Здорове ставлення до грошей

У Європі, якщо людина купила будинок, машину і надіслала дітей вчитися до хорошої бізнес-школи, це не означає, що вона олігарх, злодій та корупціонер. Чужі фінанси взагалі не заведено рахувати, розмови про них розцінюються як непристойні та недоречні. Чужий достаток і заможність – це лише чужі гроші. Якщо їх багато – чудово. Якщо мало – теж без різниці. Тут не навішують ярлики на тих, хто купує брендові речі та носить дорогі прикраси. Європейці звикли купувати менше, та краще вкладати гроші в якість і довговічність, а також платити за гідний сервіс і вимагати його.

Повага до всіх професій

Сантехніки та лікарі, сажотруси та флористи, адвокати та водії автобусів, листоноші та консьєржі, рознощики піци та білі комірці, поліцейські та електрики, будівельники та працівники мерій, префектур й інших адміністрацій, м'ясники, офіціанти, продавці на ринку – люди всіх професій в Європі звикли посміхатися, вітатися, говорити «дякую» і просто робити свою роботу без скорботного виразу обличчя. Кожен робить свою справу і кожен заслуговує за це поваги. Вперше я звернула на це увагу в супермаркеті, коли тільки переїхала до Парижа: у рибному відділі працювала гарненька молода дівчина з гарною зачіскою під форменим ковпаком – вона посміхалася людям, радила, що взяти, як приготувати, і підтримувала всі ці милі small talks ні про що. Здавалося б, така дрібниця, але настрій завжди покращується, коли перед тобою приємне, ввічливе обличчя з посмішкою, а не кисла мармиза, на якій написано «як мене все і всі дістали».

Ставлення до старості

Люди пенсійного віку в Європі не перебувають десь на соціальному узбіччі, а живуть повноцінним життям і роблять все те саме, що і молодь (ну, може, трохи повільніше). Я вже писала про це великий текст раніше, можете прочитати ось тут. Але це дійсно те, що одним з перших кидається в очі, коли подорожуєш європейськими країнами: красиві, добре одягнені літні люди, які обідають у ресторанах, їздять відпочивати і ходять на шопінг. І головне – ні в кого не округлюються очі, коли дівчинка років сімдесяти стоїть зі мною в черзі на касі магазину Forever 21.

А в якій європейській країні ви живете? І що таке «європейські цінності» для вас?

Текст публікується з дозволу автора.

Оригінал

Автор фото в матеріалі - Ольга Котрус


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.