Візи, євро і Капрі. Ось і всі цінності радянських українців

1 коментувати
Є лише політична доцільність і імітація демократії в інтерпретації вчорашніх homo soveticus

Адже проблема набагато ширша. Проблема в тому, що для дуже багатьох інтелігентного вигляду пострадянських людей, словосполучення "людська гідність" - це порожній звук. Пшик. Як чізбургер-меню, тільки "без конкретики".

"Вмирати за цінності легше, ніж з цими цінностями жити", - згадується нам висловлювання з недавнього минулого в додатку до ціннісної еклектики сьогодення. Саме в цій площині знаходиться найбільший виклик нашого суспільства, наша колосальна проблема і цивілізаційний розкол.

Про що говорить голосування за антидискримінаційні закони? Про те, що будь-фундаментальний морально-етичне питання може стати предметом внутрішньополітичного торгу. ЛГБТ - це просто яскравий індикатор. Будь-які інші меншини теж отримають своє, щойно справа дійде до серйозної політичної дискусії.

Радянські люди не мали можливості нічого обговорювати. Пострадянські люди готові обговорювати все. Немає ніяких базових цінностей. Фраза "європейські цінності" зводиться до віз, євро і Капрі. Все. Є лише політична доцільність і імітація демократії в інтерпретації вчорашніх homo soveticus.

Ні, радянські люди з паспортами незалежної України, можливо, навіть вивчили визначення словосполучення "людської гідності", все-таки "найбільш читаюча нація" була. Тільки радянська філософія та європейські практики повсякденності - це велика різниця, відстані в сотні років.

Людина - все ще не мета, а засіб. Навіть після загибелі тисяч українців

Є й інша крайність - вважати, що основні морально-етичні цінності таки є, і їх зберігач - інститут церкви. Все ж не моральний закон в тобі, а інститут церкви. Це теж зручно. Тим паче, коли вигідно, інститут церкви можна і не слухати.

Революція Гідності, говорите? "Всі люди народжуються вільними і рівними у своїй гідності та правах.", - каже нам перша стаття Загальної декларації прав людини. Лідери об'єднання "Самопоміч" говорять нам дещо інше. Впевнено говорять. Інтелігентно. Переконано. Електорату поки що подобається.

Людина - все ще не мета, а засіб. Навіть після загибелі тисяч українців, які віддали своє життя за свободу і людську гідність. Або за що вони віддали життя?

І трохи практичної філософії. Кому потрібен категоричний імператив?

Головна спадщина старого Канта полягає в тому, що Конституція Німеччини починається зі слова "гідність" (Die Würde). Це перше слово Статті 1. Конституція України починається зі слова "Україна". Може, в цьому і проблема?


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.