Безпроблемних країн не існує

0 коментувати
Ви здивуєтесь, але в Іспанії мені довелось кілька разів майже вибачатись за те, що мій чоловік є шанувальником ФК «Барселона»

Коли довгий час живеш у чужій країні, починаєш бачити внутрішні течії, тріщини, які є у суспільстві. Починаєш розуміти, що безпроблемних країн не існує, і Україна не є винятком - просто в Україні зараз більш неспокійний етап.

Здавалося б, ніхто у світі не може не любити порядний, професійний, гарний футбол каталонської Барси. Але мені в Іспанії довелось кілька разів майже вибачатись за те, що мій чоловік є шанувальником цього клубу: одного разу перед господарем квартири, яку ми винаймали, іншого - перед нашим сімейним лікарем. І обидва рази нам сказали майже однакові слова: «Як можна вболівати за каталонський клуб, якщо каталонці хочуть від’єднатись від Іспанії?»

Через бажання каталонців жити окремо багато іспанців відмовились від придбання на свята ігристого каталонського вина cava, яке в країні традиційно відкорковують у новорічну ніч. На цьому тлі зросли продажі французького шампанського, яке значно дорожче каталонського cava.

Ще одним каменем спотикання в Іспанії стала корида. Усе більше міст і містечок з усієї географії Іспанії відмовляються від тортур над бідними биками. І це питання піднімає велике напруження серед мешканців невеликих містечок і великих міст: одні відстоюють традиції, відстоюють коридний туризм, який приносить гроші, а інші закликають до людяності, до співчуття до страждань тварин.

Досить благополучна Іспанія теж відчуває глибинне пересування тектонічних плит і не знає, чого чекати

Серед заможних іспанців старшого віку є багато людей, які з ностальгією згадують часи Франко і вважають, що тоді життя було кращим, чистішим, більш передбачуваним. Підкреслювати своє високе походження зараз нібито негарно, але частина іспанців усе-таки, на мій погляд, шкодують за тими часами, коли малозабезпечена молодь не могла мріяти піднятись на той самий щабель у суспільстві, що й діти заможних батьків.

Я це веду до того, що досить благополучна Іспанія теж відчуває глибинне пересування тектонічних плит і не знає, чого чекати - сильного землетрусу чи непомітного коливання землі.

Є у іспанців одна дуже приємна традиція, яка, думаю, єднає їх, і яка мені дуже подобається - традиція гарно зустрічати Різдво. Вона полягає не тільки у тому, щоб у різдвяну ніч зібратись за святковим столом усією родиною, ні. По-перше, вже з другої половини листопада іспанці починають ходити до ресторанів різними групами, щоб перед Різдвом приємно провести час зі співробітниками, друзями, колишніми однокурсниками, членами спортивних команд. Це такий собі колективний день народження, коли люди переглядають ще один рік свого життя. Таких дружніх обідів або вечерь у одного іспанця може бути кілька.

І друга традиція, яку поділяють усі іспанці, незалежно, чи вони живуть у Мадриді, чи в країні Басків, чи в Галіції - різдвяні і післяноворічні лотереї. Напевно, в Іспанії не знайдеш жодної людини, яка б не купила лотерейний білет на Різдво. Але мене здивувало, як саме іспанці купують ці лотереї.

Одна лотерея називається un décimo і коштує 20 євро. Виявляється, що іспанці не купують різні номери. Якщо це члени однієї родини, всі купують однаковий номер. Якщо це члени одного колективу, всі купують однаковий номер. Якщо господар фірми дарує своїм підлеглим лотерею, всім дають однаковий номер. (В Іспанії у невеличких фірмах ще збереглась давня традиція дарувати співробітникам різдвяний кошик з вишуканими продуктами. Крім того, всі працюючі іспанці отримують на Різдво одну з трьох річних додаткових зарплат і пенсій.) Якщо виграють, виграють усі, якщо програють - програють усі. З допомогою лотерейних білетів студенти, старшокласники, члени різних груп, товариств, навіть маленьких партій намагаються частково вирішити свої фінансові проблеми. Виявляється, одну лотерею можна продавати частинами: наприклад, лотерея не за 20 євро, а 4. Але якщо ви купите таку лотерею у школяра, він отримає 1 євро з кожного проданого папірчика, а ваш виграш - відповідний відсоток від решти трьох євро. Таким чином школярі збирають собі на шкільні екскурсії. Але часто-густо ці часткові лотереї продають мами школярів серед своїх співробітників, друзів, родичів. І всі купують: цього року я куплю у тебе, а наступного - ти у мене.

Іспанці іноді придумують різні складні комбінації цифр лотереї (наприклад, день народження дітей або день народження королеви; у рік одруження іспанського принца купували білети з датою весілля), і купують свої білети через інтернет. Є люди, які роками купують білет з однаковим номером, і, буває, через 10-15 років дочікуються виграшу. Якщо головний виграш минулого року випав на якийсь магазинчик, наступного – багато хто йде купувати лотерею саме туди.

І ось зранку, 22 грудня вся Іспанія із завмираючим серцем чекає розіграшу лотереї. Багато людей вже придумали, що зроблять з виграшом. Центральне телебачення, радіо ведуть трансляцію з розіграшу лотереї. Журналісти всієї країни нервово готуються, щоб у лічені хвилини прийти туди, де щасливчики вже розливають cava, плачуть, стрибають, дякують долі за подарунок і до кінця не вірять, що доля посміхнулась саме їм. У цих радісних історіях обов’язково буде хтось, хто вже стояв на краю прірви, і виграш врятує його та сім’ю від злиднів та нещасть.

У такі хвилини здається, що все у цієї країни буде добре, що каталонці з басками нікуди не підуть і т. д. Здається, що всі ті протиріччя, які є у суспільстві, якось мудро вирішаться і країна піде вперед.

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.