Глобальна економіка на роздоріжжі. Яким буде світ після Covid-19

7 вересня 2020, 14:06

У найближчі місяці ми багато чого дізнаємося про те, якої саме форми набуде прийдешнє глобальне відновлення економіки

У найближчі місяці ми багато чого дізнаємося про те, якої саме форми набуде прийдешнє глобальне відновлення економіки. Всупереч ентузіазму на фондових ринках, навколо Covid-19 зберігається ситуація повної невизначеності. І тому незалежно від подальшого перебігу пандемії, загальносвітова боротьба з вірусом буде, найімовірніше, ще дуже довгий час впливати на зростання економіки, зайнятість і політику.

Відео дня

Почнемо з хороших новин, які в принципі можливі. В оптимістичному сценарії регулятори до кінця року схвалять як мінімум дві основні вакцини першого покоління від Covid-19. Завдяки екстраординарній підтримці держави у вигляді регулювання і фінансування, виробництво цих вакцин розпочнеться навіть до завершення клінічних випробувань на людях. Вирішивши, що вакцини ефективні, біотехнологічні фірми матимуть до кінця 2020 роки вже близько 200 мільйонів готових доз і потенціал для збільшення їх виробництва до кількох мільярдів. Дистрибуція вакцин сама собою стане колосальною справою, зокрема й тому, що суспільство треба буде переконати: швидко допущена до виробництва вакцина — безпечна.

Навіть на розвинених країнах криза Covid-19 може залишити глибокі шрами

У разі успіху вже до кінця 2021 року громадяни багатих країн, які бажають вакцинуватися, зможуть отримати вакцину. У Китаї до цього часу буде вакциновано практично все населення. А через кілька років буде вакцинована і основна маса світового населення, зокрема жителі країн, що розвиваються.

Такий сценарій виглядає правдоподібно, але його реалізація далеко не гарантована. Коронавірус може виявитися більш стійким, ніж очікується, або ж з'ясується, що вакцини першого покоління ефективні лише протягом короткого часу, а їх негативні побічні наслідки сильніше, ніж передбачалося.

Але навіть в цьому випадку до поступової нормалізації економічних умов може призвести поліпшення протоколів тестування, розроблення більш ефективного антивірусного лікування, а також більш активне дотримання суспільством і (хотілося б сподіватися) політиками поведінкових рекомендацій. Варто нагадати, що жахлива пандемія грипу в 1918-1920 роках, яка вбила як мінімум 50 мільйонів осіб в усьому світі (більшість з них під час тієї самої другої хвилі, якої ми сьогодні так боїмося в зв'язку з Covid-19), згодом пішла на спад і зникла без будь-якої вакцини.

Втім, в більш песимістичному сценарії ще до того, як закінчиться ця криза, можуть початися інші, наприклад, різке посилення американо-китайських торгових суперечностей; атака кібертерористів або навіть кібервійна; природні катастрофи, пов'язані з кліматом; або ж великий землетрус. Крім того, навіть оптимістичний сценарій не передбачає обов'язкове швидке повернення до доходів на рівні кінця 2019 року. Можуть знадобитися роки, щоб економічний підйом після пандемії (якщо він взагалі почнеться) дозволив домогтися відновлення економіки після глибокої рецесії: відповідно до сучасного визначення, це означає повернутися до існуючого раніше рівня доходів на душу населення.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів NV
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Хоча пандемія підкреслила величезну проблему нерівності в розвинених країнах, бідні країни сьогодні страждають набагато більше. Найімовірніше, багато країн будуть боротися з Covid-19 ще багато років, і для них дуже реальна загроза втраченого десятиліття в розвитку. Лише у небагатьох урядів є можливість надавати термінову допомогу з бюджету в масштабах, порівнянних з масштабами допомоги у США, Європі і Японії. Тривала рецесія в країнах з низькими доходами, швидше за все, призведе до епідемії боргових та інфляційних криз.

Втім, на розвинених країнах криза Covid-19 теж може залишити глибокі шрами, які будуть довго зберігатися. Бізнес може почати бути обережним в питаннях інвестицій і найму співробітників, турбуючись щодо можливих рецидивів хвороби або початку нової пандемії, не кажучи вже про величезну політичну волатильність, що посилилася через нинішню кризу.

Хоча в розвинених країнах на перших порах може статися «наздоганяльний» сплеск споживчих витрат, в довгостроковій перспективі споживачі, швидше за все, почнуть більше заощаджувати. У цікавій статті, розміщеній на недавньому щорічному симпозіумі в Джескон-Гоул, її автори, Джуліан Козловські, Лора Велдкемп і Венкі Венкатесваран, стверджують, що сукупні довгострокові витрати пандемії для американської економіки, найімовірніше, будуть на порядок вище короткострокових витрат, зокрема через збереження почуття підвищеної напруженості у населення протягом довгого часу.

Їх аналіз я говорив про це на симпозіумі) особливо переконливий щодо споживачів. Будь-хто, у кого батьки чи дідусі з бабусями жили під час Великої депресії 1930-х років, знає, що цей страшний досвід на все життя змінив їхню поведінку.

Крім прямого впливу на інвестиції і зайнятість, Covid-19 створить довгострокові витрати для продуктивності. На той час, коли пандемія закінчиться, покоління дітей, особливо з домогосподарств з низькими доходами, фактично втратить рік шкільної освіти. А юні дорослі, яким зараз складно знайти першу роботу на все ще напівмертвому ринку праці, можуть очікувати менших заробітків в майбутньому, ніж вони могли б очікувати в іншому випадку.

Є кілька світлих плям. Пандемія спровокувала колапс цін на комерційну нерухомість у багатьох містах, а це може підняти потужну хвилю нового будівництва та інвестицій у приміських зонах, а також у малих і середніх містах, що давно зазнають труднощів. Крім того, бізнес, який уникав віддаленої роботи, зараз починає розуміти, що у цього методу є багато переваг, при цьому він дозволяє нормально функціонувати. І хоча нам не варто на це впевнено розраховувати, але, тим не менш, пандемія може підстібнути владу почати шукати способи забезпечення загального доступу до широкосмугового інтернету, а також поліпшення доступу менш привілейованих дітей до персональних комп'ютерів.

Глобальна економіка зараз на роздоріжжі. Найважливіше завдання влади — спробувати зменшити колосальну невизначеність, що зберігається, і одночасно продовжити надавати термінову допомогу найбільш постраждалим людям і галузям економіки. Втім, навіть після того, як найгірше буде позаду, почуття невпевненості, створене Covid-19, швидше за все, буде зберігатися в світовій економіці ще довгий час.

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок Project Syndicate. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал

Copyright: Project Syndicate, 2020

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

Показати ще новини
Радіо NV
X