Ризик смерті від COVID-19. Які фактори мають значення

14 вересня 2020, 09:44
Вы также можете прочесть этот материал на русском языке

Не всі групи людей стикаються з однаковим ризиком смерті від коронавірусу

Наскільки смертоносний SARS-CoV-2, вірус, що викликає COVID-19? І який ризик смерті для населення різних демографічних категорій? Під час цієї пандемії їх було складно підрахувати.

Відео дня

Щоб розрахувати дійсний рівень смертності — точніше, коефіцієнт зараження-летальності (IFR) — потрібно просто розділити загальну кількість смертей від коронавірусу на загальну кількість заражень. Проблема в тому, що при такій великій кількості безсимптомних випадків й обмеженому тестуванні визначити справжню кількість інфікованих було дуже складно.

Найпростіший спосіб точніше розрахувати рівень інфікування та смертності — це провести вибіркове тестування.

Я професор політики та менеджменту в галузі охорони здоров’я. У квітні у співпраці з Департаментом охорони здоров’я штату Індіана я очолив групу дослідників з Індіанського університету для вибіркового відбору та тестування людей на SARS-CoV-2. Ґрунтуючись на нашій статистичній вибірці, ми виявили, що в сукупності 2,8% жителів Індіани — або приблизно 188 000 осіб — були на той час інфіковані, і визначили, що рівень смертності в Індіані становить 0,58%.

COVID-19 у 2,5 рази небезпечніший за грип у віковій групі 60+

Використовуючи дані, які ми зібрали в межах цієї програми тестування, за останні кілька місяців ми з колегами вирішили визначити, як співвідношення інфікування і летальних випадків різниться в залежності від віку, раси та інших демографічних чинників. У дослідженні, опублікованому 2 вересня, ми виявили, що коронавірус у сотні разів небезпечніший для людей, що старші за 60 років, у порівнянні з людьми до 40 років, і що в Індіані небілі люди вмирають втричі частіше, ніж білі.

Найбільше значення має вік, але раса теж важлива

Не всі групи людей стикаються з однаковим ризиком смерті від коронавірусу. Дослідники і чиновники зі сфери охорони здоров’я протягом кількох місяців знали про ці відмінності, але завдяки підрахункам показників смертності наше дослідження дало найточніші дані про них.

Майже половина смертей від COVID-19 — це люди, які перебувають у будинках для людей літнього віку, тому що вони, як правило, мають слабше здоров’я і мають підвищений ризик серйозних захворювань. Ми хотіли визначити ризик смерті для людей, які не перебувають у будинках для людей літнього віку або інших установах з постійним проживанням, тому наведені нижче цифри стосуються жителів Індіани, які живуть у звичному соціальному середовищі.

Тому загальний коефіцієнт смертності від інфекції серед людей, що проживають в Індіані, становив 0,26%, або одна смерть на кожні 385 інфікованих. Вік, а не раса чи стать, був найбільшим фактором, що впливає на рівень смертності.

Для людей віком від 60 років один з 58 випадків інфікування призводив до смерті, тобто IFR становить 1,7%. Для порівняння IFR від грипу в США серед людей віком від 65 років становить 0,8%. COVID-19 приблизно в 2,5 разу небезпечніший за грип у цій віковій групі.

Чим молодший пацієнт, тим менший ризик. Для людей середнього віку — від 40 до 59 років — IFR склав 0,12% — або один випадок смерті на кожні 833 інфікування.

А серед інфікованих людей молодше 40 років рідко траплялися летальні випадки — близько 1 випадку з 10000 — IFR 0,01%.

Хоча вік був найсильнішим чинником, що впливає на рівень смертності, расові відмінності також були помітні. У небілих жителів Індіани в усіх вікових групах ризик смерті в разі зараження втричі вищий — IFR 0,59% — у порівнянні з білими жителями — 0,18% IFR.

Показники смертності відображають інші показники здоров’я

Для COVID-19, як і для більшості хвороб, чим гірший стан вашого здоров’я до зараження, тим менші ваші шанси на перемогу над вірусом.

Дослідники знають, що деякі хронічні захворювання, зокрема серцево-судинні, захворювання нирок і легень, а також діабет, збільшують ризик смерті від COVID-19. Наша команда не збирала докладних даних про стан здоров’я людей, яких ми тестували, але в США ці хронічні захворювання частіше зустрічаються серед літніх людей і расових меншин.

Інші фактори, як-от проблеми з житлом і харчуванням, а також недостатній доступ до медичної допомоги, теж ускладнюють боротьбу з хворобами і частіше зустрічаються серед літніх людей і меншин. Вищі коефіцієнти інфікування і летальності, які ми виявили в цих групах, ймовірно, пов’язані з поєднанням супутніх захворювань і вищезазначених факторів.

Чи можливо застосувати ці числа у всіх штатах?

Наше дослідження дало можливість отримати найточніші дані про рівень інфікування та смертності в США в масштабах штату натепер. Питання в тому, чи є ситуація в Індіані типовою для іншої частини країни.

Індіана займає відносно низьке місце за загальним станом здоров’я серед штатів США, проте середній вік в Індіані трохи нижчий, ніж у США загалом, і нижчий, ніж у багатьох штатах.

На мій погляд, дані, отримані нами в Індіані, близькі до середніх по країні, але коефіцієнт смертності від інфекції може варіюватися від штату до штату або від міста до міста. Якщо літнє населення певного штату здоровіше, ніж та сама група в Індіані, IFR може бути трохи нижчий. Якщо менш здорове, то ризик буде вищим.

Найочевидніший спосіб запобігти смерті і серйозним захворюванням від COVID-19 — зменшити кількість інфікованих. Виконуючи прості речі, наприклад, надівши маску і практикуючи соціальне дистанціювання, кожен може допомогти захистити один одного, і особливо тих друзів, сусідів, рідних і близьких, які піддаються найбільшому ризику під час пандемії.

Переклад НВ

The Conversation

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок The Conversation. Републікацію повної версії тексту заборонено.

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Погляди
Дайджест авторських поглядів щодо найбільш гострих питань
Щовівторка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X