Нові штами коронавірусу. Чи є різниця між вакцинами

1 квітня 2021, 20:33

Я ось чого не можу зрозуміти. Чому так мусується тема якоїсь міфічної «фундаментальної різниці» в імунітеті від ковідних вакцин різних виробників?

Наприклад, постійно обговорюють, чи буде Pfizer захищати від бразильського штаму, якщо AstraZeneca від нього не захищає (насправді це не зовсім так, оскільки є клітинний імунітет, але поки не будемо заглиблюватися).

Відео дня

Наскільки я розумію, зі своєї дзвіниці профільної біологічної освіти і читання літератури, то всі без винятку рекомбінантні, векторні і мРНК вакцини (Pfizer, Moderna, AstraZeneca, Novavax, навіть, вибачте, Супутник-V) як антиген несуть один і той же спайк-білок початкового «уханьского» штаму.

Природно, може бути різниця в тому, який саме фрагмент спайка експонується, яку саме конформацію він має або набуває після синтезу з РНК і які хитрощі застосовуються для посилення імунної відповіді, але по суті це завжди один і той же антиген. Як його не крути, все одно це спайк вихідного уханьского штаму і імунітет він буде давати в усіх випадках порівнянний і саме до цього штаму.

Векторні та РНК-вакцини взагалі відрізняються тільки способом доставки мРНК, що кодує спайк — по-перше, це аденовірусний вектор вигляді ДНК, яка в клітині транскрибується в мРНК), а по-друге, хитрі синтетичні наночастинки з готової мРНК. І там і там клітини самі синтезують один і той же антиген і експонують його для імунної системи. Ті самі яйця, тільки в профіль.

Векторні та РНК-вакцини взагалі відрізняються тільки способом доставки мРНК

Рекомбінантні вакцини вводять той же антиген вже в готовому вигляді, без необхідності його синтезу в клітинах.

Тому мені незрозуміла сама постановка питання: чому Pfizer взагалі повинен хоч якось відрізнятися в сенсі ефективності від AstraZeneca або Johnson щодо нових мутантних штамів? Якісь нюанси, звичайно, бути можуть, але не кардинальні.

А ось інактивовані вакцини (Sinovac) якраз можуть відрізнятися кардинально, оскільки крім спайка містять всю вірусну тушку, включно з нуклеокапсидом і всім потрухом. Правда, судячи з наявних фрагментарних даних, не особливо вони відрізняються, але принципово можуть.

Поправте мене, якщо я не правий, але всі ці бурхливі дебати про ефективність більше схожі на надування щік чиновниками, яким треба говорити щось розумне з причини відсутності надійних даних. Всі схвалені вакцини повинні мати плюс-мінус однакову ефективність як у плані відсотка захисту, так і в плані специфічності до різних штамів.

Текст опубліковано з дозволу автора

Оригінал

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Погляди
Дайджест авторських поглядів щодо найбільш гострих питань
Щовівторка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X