Чому чоловіки важче переносять COVID-19

26 жовтня 2020, 08:30

Нове дослідження припускає, що чоловіки більш уразливі й більше страждають від цього захворювання

Якщо ви запитаєте більшість жінок про те, як їхні родичі-чоловіки, партнери і друзі переносять хвороби, вони часто дадуть вам відповідь, закочуючи очі: «він як дитина», «він такий скиглій» або «він так сильно перебільшує». Але у такої поведінки може бути біологічне пояснення.

Відео дня

Це явище, що отримало назву «Чоловічий грип», підтвердив огляд раніше опублікованих великих епідеміологічних досліджень, а також досліджень грипу у тварин. Ці дослідження показали, що чоловіки хворіли довше, мали більш серйозні симптоми і слабкіше реагували на вакцинацію. Лабораторні тести з тваринами, інфікованими вірусом грипу, також підкреслюють, що існують статеві відмінності в імунній відповіді, що впливають на перебіг хвороби у людей. Але чи є ці більш серйозні симптоми і наслідки унікальними для застуди і грипу?

Як респіраторний токсиколог і дослідник, що вивчає статеві відмінності в респіраторній системі, я була заінтригована, прочитавши недавнє дослідження специфіки реакції статей на COVID-19, яке передбачає, що чоловіки насправді більш уразливі і більше страждають від цього захворювання.

Статеві відмінності при COVID-19

Ці результати можуть відноситися до інших респіраторних вірусів, таких як SARS-CoV-2, що викликає COVID-19. Наприклад, дані про рівень захворюваності SARS-CoV-2 однакові між чоловіками і жінками, але чоловіча стать є значним фактором ризику більш серйозного перебігу COVID-19 і смерті. Одне дослідження показало, що чоловіки в 2,4 разу частіше вмирають від COVID-19. Мою увагу привернуло те, що більш високі показники смертності серед чоловіків також спостерігалися і при інших коронавірусних захворюваннях, таких як важкий гострий респіраторний синдром, викликаний SARS-CoV, і MERS.

Чоловіки в 2,4 разу частіше вмирають від COVID-19


На підставі даних Центрів з контролю і профілактики захворювань (CDC) станом на 5 жовтня 2020 року, було виявлено, що ризик смерті від COVID-19 у чоловіків 30−49 років також більш ніж у два рази вище, ніж у жінок.

В інших вікових групах ризик смерті від COVID-19 у чоловіків також був вище, ніж у жінок. Але він був не таким високим, як у віковій групі від 30 до 49 років.

Це контрастує з майже однаковим рівнем зараження SARS-CoV-2 у тих же вікових групах, що змушує вчених задатися запитанням, чому чоловіки можуть бути більш сприйнятливими.

Дослідження показало, чому чоловіки можуть бути більш сприйнятливими до COVID-19

У доповіді, нещодавно опублікованій у журналі Nature, досліджується, чим відрізняється реакція чоловіків і жінок на COVID-19.

У цьому дослідженні вивчалися зразки, включно з мазками з носа, слиною і кров’ю, які були взяті або у здорових людей, або у пацієнтів з COVID-19. Ці зразки використовувалися, щоб краще зрозуміти, як виглядає імунна відповідь на інфекцію і чим вона відрізняється у людей з більш важкою формою захворювання.

poster
Дайджест головних новин
Безкоштовна email-розсилка лише відбірних матеріалів від редакторів НВ
Розсилка відправляється з понеділка по п'ятницю

Подібно до даних CDC про частоту інфікування, ні в мазку з носа, ні в слині не спостерігалося різниці у статей в концентрації вірусу або його кількості. Також не було виявлено відмінностей у рівнях антитіл — сигналу, що свідчить про те, що організм ідентифікував вірус — у інфікованих чоловіків і жінок.

У чоловіків з SARS-CoV-2 спостерігається сильне запалення

Однак автори визначили основні статеві відмінності під час ранньої імунної відповіді, що виникає незабаром після зараження вірусом SARS-CoV-2.

Зразки крові були проаналізовані на наявність ряду цитокінів — одних з перших сигнальних молекул, які допомагають імунним клітинам реагувати на патогени. Рівні цих сигналів підвищуються та знижуються, забезпечуючи відповідну реакцію для боротьби з патогеном, що вторгається. Але велика кількість цих молекул може серйозно зашкодити організму. Саме це відбувається при цитокіновому штормі.

Автори доповіді в Nature спостерігали статеві відмінності в силі цитокінової відповіді. У чоловіків був більш високий рівень цитокінів, що викликають запалення, таких як IL-8 і IL-18, ніж у жінок. Підвищену кількість цитокінів пов’язують з більш важкою формою захворювання. У важких випадках COVID-19 в легенях накопичується рідина, зменшуючи доступ для кисню, необхідного для нормальної роботи організму. Це може призвести до пошкодження тканин, шоку і, можливо, до відмови декількох органів.

Жінки з SARS-CoV-2 краще підготовлені до елімінації вірусу

Крім статевих відмінностей у рівнях цитокінів, автори також виявили статеві відмінності в роботі імунних клітин.

У порівнянні з чоловіками, у жінок більше Т-клітин — необхідних для знищення вірусу — активованих і підготовлених до відповіді на інфекцію SARS-CoV-2. У чоловіків з більш низьким рівнем активованих Т-клітин ймовірність важкого захворювання вище.

Таким чином, імунна відповідь на SARS-CoV-2 різниться у чоловіків і жінок в декількох аспектах. Розуміння цих відмінностей може допомогти в лікуванні пацієнтів, а також розробити методи лікування з урахуванням статі.

Підвищена сприйнятливість до COVID-19 у чоловіків, найімовірніше, є біологічною

Ці результати суперечать припущенню про те, що схильність чоловіків до інфекції SARS-CoV-2 пов’язана з більш ризикованою поведінкою. До них відносяться применшення серйозності вірусу, участь у великих зібраннях і ігнорування принципів соціального дистанціювання, а також більш низькі показники миття рук і носіння масок. Навпаки, частота інфікування у чоловіків і жінок практично однакова, в той час як чоловіки більш схильні до ризику серйозного захворювання COVI9−19, що передбачає біологічні відмінності в реакції на інфекцію.

Ця стаття — одна з перших у своєму роді, в якій розглядаються механізми сприйнятливості через статеві відмінності. З огляду на більш високий вроджений біологічний ризик важких захворювань і смерті у чоловіків, можливо, їм необхідно виявляти підвищену пильність щодо соціального дистанціювання, миття рук і носіння масок.

Більш суворе дотримання заходів захисту від інфекцій, особливо у чоловіків, не тільки знизить їх ризик зараження, але й дозволить боротися з підвищеним ризиком важкої форми захворювання і смерті від COVID-19.

Основний посил цієї статті полягає в тому, що дослідникам необхідно розглянути стратегії, що забезпечують однакову ефективність лікування і вакцини як для жінок, так і для чоловіків, особливо коли одна категорія більш сприйнятлива.

Переклад НВ

НВ володіє ексклюзивним правом на переклад і публікацію колонок The Conversation. Републікування повної версії тексту заборонене.

Оригінал опублікований на The Conversation

Приєднуйтесь до нашому телеграм-каналу Мнения НВ

Показати ще новини
Радіо НВ
X