15 відповідей на найчастіші запитання про коронавірус

10 червня 2020, 18:43

Ще раз про маски, антисептики та наслідки для тих, хто перехворів

Як не заразитися коронавірусом у під'їзді та ліфті?

Зрозуміло, що якщо людина чхнула в ліфті, і ви одразу ж туди зайшли, то ви можете це вдихнути. Вірусні частинки осідають під силою тяжіння — це кілька хвилин. Але на поверхнях, особливо металевих, вірус може зберігатися до 10 годин. Ще раз звертаю увагу — так, на дверній ручці, на кнопці ліфта може бути вірус. Як ви можете заразитися? Ви маєте помацати рукою цю ручку або кнопку. Але кнопки можна натискати й ліктем або хоча б кулаком, а не пальцями, а за дверну ручку братися через одноразовий носовичок. Але навіть якщо на руки потрапив вірус, як ви заразитеся? Ви маєте цією рукою торкнутися  ока, в носа або рота, почухати обличчя і так далі.

Відео дня

Тому якщо ви взялися за дверну ручку, відкрили її, зайшли в під'їзд, натиснули кнопку ліфта... Що ви далі насамперед маєте зробити? Зайшовши в квартиру, відразу ж помити руки, причому правильно — мінімум 20 секунд має бути контакт рук із мильною водою.

Як обробити приміщення, щоб точно позбутися вірусів?

Головне — інтенсивний повітрообмін. А це передусім інтенсивне наскрізне провітрювання. І все, що можна мити, миємо. Щодо дезінфікуючих засобів, то зараз їх величезна кількість. Наприклад, 60-100 мл тієї ж «білизни» на літр води — і цим розчином можна дезінфікувати практично все, на що потенційно може потрапити вірус: кахель, плитка, дверні ручки... парогенератором на максимумі також можна все тканинне обробити, пропрасувати праскою.

Чи можна обробляти слизові милом, щоб знезаразити від вірусів?

Мило подразнює слизові оболонки — робить їх поверхню рихлою, порушує їх цілісність. Через це місцевий імунітет знижується.

Ось дивіться: припустимо, зараз на слизовій оболонці є вірус, ви обробили ніс милом і вбили вірус. Але тепер, після цього хімічного опіку милом, лугом фактично, ця слизова оболонка більш сприйнятлива до різних збудників, і тепер заразитися легше, ніж раніше. Тому я раджу категорично цього не робити — ви тільки нашкодите собі, знизите місцевий імунітет.

Головне — інтенсивний повітрообмін

Чи можна протирати руки горілкою або спиртовими настоянками рослин для дезінфекції?

Горілка не дезінфікує, в настоянках спирту теж мало. Для дезинфікуючого ефекту проти коронавірусу концентрація спирту має бути не менше 65%. Так що, купуючи санітайзер і будь-які інші дезинфікуючі засоби для профілактики, звертайте увагу на концентрацію спирту.

Як зробити самостійно дезінфікуючий засіб для рук?

Найскладніше зараз — дістати медичний спирт, але у багатьох є запаси. Але про всяк випадок перед тим, як починати хімічити, краще підстрахуватися за допомогою спірометра. Решта інгредієнтів потрібні в набагато меншій кількості — вам вистачить чверті пляшечки перекису водню 3% і ложки гліцерину для пом'якшення шкіри після впливу спирту.

Ось найпростіший рецепт санітайзера — антисептика для рук.

240 мл — спирту медичного 96%

15 мл — перекису 3%

5 мл — гліцерину

60 мл — води

Все змішуємо, відміряючи за допомогою шприца — зручніше користуватися тим, що на 20 мл. Розмішуємо і перевіряємо, що вийшло. Якщо зі спиртом все гаразд, у вас в кінцевому продукті має бути близько 75% спирту. Цього достатньо для якісної дезінфекції. Взагалі, якщо вийшло більше 65% — це вже ефективний засіб, цілком можна застосовувати як фабричний санітайзер.

Наливаєте в будь-який флакон з розпилювачем — і користуєтеся. Будьте здорові!

Чи можна знезаразити маску після застосування парогенератором або праскою?

Позиція Всесвітньої організації охорони здоров'я така: повторне застосування масок неприпустимо. Я не рекомендую дезінфікувати одноразові маски.

Як знизити ризик зараження при користуванні мобільним телефоном?

Згідно з дослідженнями, метал і пластик — це поверхні, на яких вірус довго зберігається. Але зверніть увагу, ми взялися за дверну ручку — і у нас інфікована рука. Після цього ми взялися за телефон і поклали його до кишені, зайшли до приміщення, помили руки і знову взялися за телефон. Мало того що ми взяли телефон, але ми ще притулили його до потенційно небезпечної ділянки тіла. Саме звідси й правила поводження з мобільними телефонами.

Можна придумати багато лайфхаків. Якщо ви можете користуватися телефоном тільки однією рукою, а іншою відкривати все інше, то робіть так. Завжди, коли можна використовувати гарнітуру — використовуйте. Всі телефони потребують регулярної дезинфекції. Краще — спиртом. Просто потрібно адекватно оцінювати телефон як фактор ризику зараження і не забувати про нього.

Куріння — це теж фактор підвищеного ризику зараження?

Так, курці вражаються частіше, а тривале куріння ускладнює перебіг коронавірусної інфекції. Якщо ви кинули, то не треба починати курити, нервуючи з приводу епідемії. Якщо планували кидати — зробіть це зараз, щоб підвищити шанси на одужання.

Чи можна заразитися, гуляючи на свіжому повітрі і просто вдихнувши вірус?

Вірус дійсно може зберігатися в повітрі 3-4 години, якщо це закрите приміщення, де повітря нерухоме. Саме тому ми говоримо про необхідність постійно провітрювати приміщення, влаштовувати інтенсивне наскрізне провітрювання. Але на свіжому повітрі, де вітер і вільний простір, вірус вам не загрожує. Якщо, звичайно, ви дотримуєтеся рекомендованої соціальної дистанції з іншими людьми — 2-3 метри. Так що спокійно гуляйте з собакою, бігайте і робіть зарядку, але в безлюдних місцях.

Що повинно бути в аптечці у людей з групи ризику?

У них насамперед повинні бути препарати, якими вони користуються постійно для лікування своїх хронічних захворювань — гіпертонічної хвороби, діабету, астми та інших. Запаси цих ліків дуже важливі! Можна додати сюди жарознижувальні та вітаміни, але, будь ласка, не ходіть в аптеку самі. Попросіть молодь зробити це. Навіть більше, наприклад, сусідам-пенсіонерам можна скооперуватися, написати список, і молоді люди куплять все для всіх за один раз.

Якими продуктами запастися на час карантину?

При закупівлі насамперед потрібні логіка і здоровий глузд. Це мають бути продукти, які не псуються і дозволять вам не виходити з дому або не ходити по аптеках і супермаркетах хоча б 2-3 тижні. У списку в числі перших можуть бути «довгограючі» овочі та фрукти: бобові, цибуля, часник, морква, буряк, картопля, яблука, апельсини, лимони... Макаронні вироби, крупи, борошно, врешті-решт. Консервовані та заморожені овочі, риба і м'ясо, молоко тривалого зберігання або сухе.

Звісно, якщо вже пішли запасатися, то запасайтеся не тільки цим, але й обов'язково миючими засобами. Мило! Мило важливіше за будь-яку гречку — звертаю на це вашу увагу.

Чи є особливий ризик у астматиків при зараженні коронавірусом?

Якщо ви контролюєте симптоми бронхіальної астми — за допомогою сальбутамолу або топічних стероїдів, то вам потрібно бути обережним, але надмірно хвилюватися не варто.

Інше питання в тому, що, як правило, люди, у яких є бронхіальна астма та які контролюють свій стан сальбутамолом, повинні при появі ознак ГРВІ коригувати дози сальбутамолу. Звичайно, це треба обговорити зі своїм лікарем не відкладаючи: що вам конкретно потрібно робити за перших симптомів захворювання.

Чи можна робити планові щеплення в період пандемії коронавірусу?

Ну не можна ж насправді пережити коронавірус, щоб потім померти від дифтерії, правця, кору або кашлюку! Планові щеплення, звичайно, треба робити, але при цьому якомога сильніше намагатися не контактувати ні з ким у поліклініці, вжити всіх заходів обережності, щоб мінімізувати ризик зараження. Якщо для планового щеплення вам треба вийти з дому, їхати на громадському транспорті та ще й сидіти в черзі в поліклініку, то в такому разі можна відкласти планову вакцинацію на 2-3 тижні. Але якщо вам чітко призначено час, ви приїхали на автомобілі й відразу пройшли в кабінет для щеплень, дотримуючись усіх запобіжних заходів, то тоді ризик мінімальний. Ось так вакцинуватися можна.

Чому не можна зробити тест на коронавірус за найперших ознак ГРВІ, щоб заспокоїтися і не хвилюватися?

Ну а як ви собі це уявляєте? Ви підете в поліклініку? А вам не страшно? Зараз у вас трошки температура, дере горло, нежить, сухуватий кашель, і все. Плюс ви свідомо, сподіваюся, самоізолювались  вас же може бути коронавірус?) і не заражаєте нікого з оточуючих. А після відвідування поліклініки ви можете принести звідти що завгодно, включаючи коронавірус.

У медиків зараз реально багато роботи, а ви хочете, щоб до вас при легких симптомах ГРВІ приїхала спеціальна бригада, яка потрібна реально важким пацієнтам, і взяла у вас мазок з горла для вашого самозаспокоєння?.. Причому цей мазок потрібно ще відправити на аналіз, задіявши інших зайнятих медиків.

А що це змінить для вас особисто? Ви вже самоізолювались. Ви думаєте, що при ранній діагностиці будь-яку хворобу лікувати простіше? Так, але будь-які ГРВІ, зокрема коронавірусна інфекція, лікуються свіжим повітрям, великою кількістю гарячих напоїв, терпінням... і все. Іноді — промиванням носа сольовими розчинами і жарознижувальними засобами. Немає ніяких інших ліків. Вони знадобляться лише тоді, коли вже буде неможливо дихати. За допомогою пульсоксиметра погіршення стану (зниження сатурації нижче 92%) можна буде визначити трохи раніше і швидко звернутися за спеціалізованою допомогою.

Які наслідки можуть бути у тих, хто переніс це захворювання?

Більше 80% людей переносять вірус легко і видужують повністю без будь-яких наслідків. Важкі форми, як правило, супроводжуються загостреннями вже наявних хронічних захворювань. Але звертаю вашу увагу — коронавірус не є хронічною інфекцією. Всі коронавіруси відносяться до РНК-вірусів, вони провокують гострі хвороби, у яких є чіткий початок, а за 5-7 днів починається вироблення антитіл, які нейтралізують вірус, після чого хвороба в  більшості випадків завершується. Тому немає жодних наслідків. Поживемо побачимо. Вже зараз десятки тисяч людей одужали, за 2-3 місяці їх буде сотні тисяч — і ми точно знатимемо, які у них наслідки.

Текст опубліковано з дозволу автора. Вперше надруковано на komarovskiy.net

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Мнения НВ

poster
Підписатись на щоденну email-розсилку
матеріалів розділу Погляди
Дайджест авторських поглядів щодо найбільш гострих питань
Щовівторка

Приєднуйтесь до нас у соцмережах Facebook, Telegram та Instagram.

Показати ще новини
Радіо НВ
X