Україна між Сталіним та Маском

4 коментувати
Побудова нових ГЕС в Україні створює ризики для питного водопостачання, загрози для продовольчої та техногенної безпеки

На цьому тижні уряд схвалив техніко-економічне обґрунтування будівництва Каховської ГЕС-2 вартістю 13,47 млрд гривень. Причому кредитних коштів тут буде понад 12 мільярдів. Все це заплановано в рамках «Програми розвитку гідроенергетики України до 2026 року», схваленої  КМУ 13 липня 2016 року.

Ну що тут можна сказати?

З одного боку пан Гройсман вступає у переписку в Твіттері з Ілоном Маском, який наразі є флагманом інновацій та штовхає людство у майбутнє, запрошуєте його експериментувати в Україні. А з іншого боку збирається вкласти 13 мільярдів у технологію не те що вчорашнього дня, а навіть минулого сторіччя. Де ж тут логіка?

Рівнинні ГЕС – це застаріла технологія. Вони були потрібні у радянські часи, за Сталіна, Хрущова та Брежнєва, п’ятирічок, індустріалізації.

Побудова нових гідроелектростанцій в Україні створює неприйнятні ризики для питного водопостачання, загрози для продовольчої та техногенної безпеки. До того ж проти цього проекту різко виступають проти наші колеги – зелені з Молдови. Наслідки для їхньої країни від роботи планованого до будівництва каскаду ГЕС будуть навіть гірші, ніж для України.

Можливості подальшого екстенсивного розширення використання гідроресурсів в Україні вичерпані

Загальновідомими наслідками будівництва рівнинних ГЕС і є підйом рівнів води, акумулювання її значних об’ємів та донних відкладів у водосховищах, затоплення значних територій для формування ложа водосховищ, що призводить до деградації річкових екосистем, заважає якісному та кількісному відновленню біоресурсів, а також призводить до підтоплення прилеглих територій та суттєвого забруднення поверхневих вод.

Дніпро вже являє собою переконливий приклад  негативного впливу функціонування низки гідроенергетичних споруд, а Дністер стане його подобою в разі передбаченого Програмою будівництва нового каскаду ГЕС. Страждає Україна, страждає і Молдова, для якої Дністер є життєво важливою водною артерією.

Можливості подальшого екстенсивного розширення використання гідроресурсів в Україні вичерпані. Сьогодні нагальним питанням не є подальша розбудова потужностей гідроенергетики. Зараз Україна виробляє достатньо електроенергії для власних потреб. Ми навіть експортуємо надлишки до сусідніх країн. Мабуть план уряду такий: більше ГЕС – більше експорту – більше валютних надходжень.

Але якою буде для України ціна цього експорту?  Заробити на електроенергії, але при цьому знищити екосистему та водні ресурси країни?  

Поки ще не пізно, варто переглянути це рішення та «Програму розвитку гідроенергетики України до 2026 року» на користь більш екологічних, сучасних та енергоефективних програм.

 

До гідроенергетики належать не лише річкові ГЕС, але й, наприклад, ті, що використовують енергію морських хвиль, але про подібне в державних документах навіть не згадується. Комплексне використання інших відновлюваних джерел-насамперед сонця, вітру, біогазу також має стати пріоритетом. Наразі ж проект «Нової енергетичної стратегії України до 2035 року» передбачає лише «помірне» стимулювання їхнього використання. Тим часом використання сонячної енергії стає дедалі доступнішим, технології стрімко дешевшають і широко застосовуються в країнах не більш розвинених за нашу.

Можна розвивати енергетику у кооперації з тим самим Ілоном Маском. Перший крок в Твіттері вже зроблено.

Необхідно нарощувати експорт не за рахунок технологій сталінських часів, а за рахунок ідей та готових продуктів. Адже технологія Маска, яку він пропонує Австралії, не про генерацію електроенергії, а про розумне та заощадливе її використання, про перерозподіл наявної енергії у часи пікових навантажень за допомогою сховищ на основі акумуляторних батарей.

Якою бачить пан Гройсман Україну у 2035 році? Енергоефективним космічним кораблем з інноваціями та технологіями чи доісторичним паротягом на вугіллі?  


Читайте термінові новини та найцікавіші історії у Viber та Telegram Нового Времени.
ПІДПИШІТЬСЯ НА РОЗСИЛКУ ПОГЛЯДIВ   Погляди   ТА ЧИТАЙТЕ ТЕКСТИ ОБРАНИХ АВТОРІВ КОЖНОГО ВЕЧОРА О 21:00
     

Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.