Захід нам не допоможе. Все доведеться робити самим!

3 коментувати
Альтернативою швидким і рішучим реформам буде глибочезна економічна криза

Ні для кого не секрет, що економіка України, відповідно, і наш з вами добробут, повністю залежить від зовнішнього світу. На перший погляд, для людей, які живуть в епоху глобалізації, в цьому немає нічого поганого. Шкода тільки, що наша українська «глобалізація» обмежується рятувальними кредитами МВФ і цінами на сировинних ринках, від яких повністю залежить економіка, і в унісон з якими коливається добробут українських олігархів.

Зважаючи на нинішню неспроможність економічної моделі, яку використовує Україна, а також повне небажання та/або нездатність влади розвивати сегмент малого та середнього бізнесу, перетворюючи його з пасинка у великій олігархічної сім'ї в хребет національної економіки, нам нічого не залишається, як писати про глобальні економічні тенденції та сировинні ринки.

Минулого тижня МВФ опублікував оновлений прогноз зростання глобальної економіки, знизивши показники зростання, відповідно, з 3,4% до 3,2% в 2016 і з 3,6% до 3,5% у 2017. Серед основних причин названі: реструктуризація китайської економіки, подальше падіння цін на сировину, зниження обсягу міжнародних інвестицій, уповільнення руху капіталу, особливо в бік ринків, що розвиваються і геополітичні конфлікти.

Тепер по порядку... Багато експертів схиляються до того, що прогноз зростання Піднебесної на рівні 6,5%-7% у найближчі два роки, напевно, виправдається. Проте, у більш довгостроковій перспективі, до п'яти років, китайська економіка може зіткнутися з «Моментом Мінського». Так називають моментальний колапс вартості активів, що слідує за тривалим періодом процвітання, спровокованого зростанням боргових зобов'язань. За різними оцінками, сумарний борг у КНР становить близько 240% ВВП. На приватний сектор припадає близько 200%, що перевищує рівні США, напередодні кризи 2007-08 року, і лише трохи поступається Японії, на самому початку «втраченого десятиліття», в 1991 році. Більш того, показники зростання боргу перевищують показники зростання ВВП, починаючи з 2008 року. Наслідки «Моменту Мінського» в Китаї для глобальної економіки неважко собі уявити.

Звісно, уповільнення глобального економічного зростання негативно позначиться на попиті на нафту і буде сприяти зниженню ціни. З іншого боку, цей фактор може бути частково компенсований ослабленням американського долара і, в результаті, як ми вже писали раніше, багато експертів очікують ціни на нафту на рівні 50 доларів за барель до кінця 2016 року.

Те саме справедливо щодо цін на іншу стратегічну для України сировину – зерно і руду. Тож чекати імпульсу ззовні, пов'язуючи його з швидкорослими сировинними ринками, найімовірніше, не варто.

Зниженням обсягу міжнародних інвестицій у ринки нас точно не залякати. Україну і так всі інвестори вже давним-давно обходять стороною!

Ще одним фактором, на думку МВФ, стануть геополітичні конфлікти, але тут я волію залишити слово за політологами, яким ця тема ближча і зрозуміліша.

Цікаво, чи здогадувався новий уряд про подібний прогноз МВФ, погоджуючись з призначеннями?! Адже у пропонованих обставинах розраховувати, що нам перепадуть крихти з чужого бенкету, як це двічі траплялося в 90-х і 00-х, практично не доводиться. Альтернативою швидким і рішучим реформам буде глибока економічна криза, яка, своєю чергою, призведе до найсерйознішої з часів незалежності кризи державності. Дуже хочеться вірити, що титул «Архітектори економічної катастрофи» дістанеться не новому прем'єрові та його колегам.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щоп'ятниці

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.