У яку сторону повіють вихори реформ

4 коментувати
Що в Україні відбувається насправді - реформи чи «зрада» ? Як простій людині оцінити, що відбувається? Де зберігати гроші - під матрацом чи довіритися банківській системі?

Хтось вважає, що арешт Корбана - справедливий акт відплати, а хтось, навпаки, впевнений, що це свавілля влади. Хтось вважає прем'єра талановитим молодим, охочим до грошей, господарем, а хтось бачить у ньому воїна - Чечня, «куля в лоб», твердий погляд і «карбовані» промови з екрану телевізора. Для когось президент - лідер нації і головнокомандувач, а для когось, як і раніше - Рошен.

Чиновники при владі та активісти запевняють, що реформи йдуть повним ходом, в той час, як літні люди непритомніють, дивлячись на цінники, а молоді й освічені активно заповнюють еміграційні анкети до Канади та Австралії. Так, де ж правда? Що відбувається насправді - реформи чи «зрада»? Як простій людині оцінити, що відбувається? Де зберігати гроші - під матрацом чи довіритися банківській системі?

На що орієнтуються громадяни розвинених країн? Як об'єктивно оцінюють результати інвестиційної діяльності, і яку інформацію використовують для складання прогнозів? У всьому цивілізованому світі одними з головних індикаторів стану ринків капіталу є різні біржові індекси. «Патріарх» Dow Jones, більш практичні й об'єктивні S&P 500 і Nasdaq, лондонський FTSE, гонгконгський Heng Seng, польський WIG, а на додаток до цього сотні сировинних, галузевих і технічних індексів, слугуючих дороговказом тим, хто хоче заробити, інвестуючи.

Які ж зірки осяюють шлях, як інвесторів, так і простих людей в Україні? Формально, це UX та PFTS, ну і ще кілька індексів, які розраховуються інвестиційними компаніями. У чому головна відмінність американського S&P 500 від UX, що розраховується Українською біржею, крім того, що перший відображає зміну вартості 500 найбільших американських компаній, а другий - лише дев'яти індустріальних монстрів, кращі дні яких вже давно в минулому, і «долученого до них» банку Аваль? На мій погляд, в тому, що на розвинених ринках за поведінкою основних індексів вже давним-давно стежать не тільки професіонали Wall-Street, але і домогосподарки, що проектують їх поведінку на особистий добробут. Про UX знають лише працівники українського фондового ринку, жменька журналістів та ті іноземні інвестори, які свого часу не змогли розпродати свої акції і втекти з країни.

На що ж орієнтуватися пересічному українцю? Що могло б стати об'єктивною і зрозумілою населенню мірою досягнень влади на шляху здійснення реформ і створення нової економіки? Саме об'єктивної, з якою ніхто не сперечається, як, наприклад, з показниками Dow Jones.

Набір макроекономічних показників? Безумовно, вони найкраще відображають стан економіки, але не всі громадяни мають доступ до цих даних, а також далеко не володіють достатніми кваліфікаціями для аналізу. Черговий біржовий індекс? Сумніваюся, адже український фондовий ринок фактично завмер, а, може бути, помер і незрозуміло, коли відродиться. Навряд чи в осяжному майбутньому ми побачимо нові сучасні компанії, що залучають гроші через IPO на Українській біржі. Думки та оцінки, щедро змарновані українськими політиками, чиновниками і політологами? Боронь Боже, адже тут об'єктивністю навіть і не пахне.

Немає більш об'єктивного механізму, ніж ринок. Тому, мені здається, що прекрасним індикатором досягнень влади в реформуванні країни міг би стати простий зрозумілий індекс, що відображає надходження прямих іноземних інвестицій в країну. По-перше, прямі іноземні інвестиції - це об'єктивна оцінка досягнень влади. Капіталісти вкладатимуть гроші в країну тільки в тому випадку, якщо це дійсно вигідно та перспективно. По-друге, прямі іноземні інвестиції - це ключ до розвитку економіки: капітал, технології, робочі місця, стабільність гривні і, врешті-решт, наше з вами благополуччя. По-третє, прямі іноземні інвестиції - це саме та інтеграція в Європу і гідне життя, за яку загинули тисячі українців.

Ну, і час, щоб такий індекс «запустити» - дуже влучний. В останній місяць президент і його соратники практично «вмовили» всю країну, що саме місцеві вибори нарешті завершили «перезавантаження» влади і вже тепер реформи розпочнуться по-справжньому. От було б чудово, якби хоч раз на місяць і люди, і влада могли б за допомогою такого об'єктивного індексу оцінити в який бік і як швидко ці реформи несуться.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Читайте тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною - щоденно

Момент в історії з Олександром Пасховером – по понеділках

Особисті фінанси з Іваном Компаном – по вівторках

Країна з Христиною Бердинських - по середах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.