Тримайся, гривне, тримайся!

1 коментувати
Уперше за останні роки розчарував прихований під матрацом долар

Уперше за останні роки розчарував прихований під матрацом долар

Як з початку року змінилася ситуація в країні та що буде далі

“Багатство суспільства вимірюється кількістю вільного часу в його членів», – сказав Карл Маркс. Відповідно до його теорії, жителі України вже давно стали багатими людьми. Досить поглянути на кількість пляжників, що бронзовіють під спекотним літнім сонцем на берегах українських водойм у розпал робочого дня, щоб порадіти за великого бородатого ідеолога комунізму, який щиро мріяв про багате, вільне, позбавлене матеріальних забобонів суспільство.

А як справи у тих меркантильних українців, які, не покладаючись цілком на вчення марксизму-ленінізму, намагалися в першому півріччі зберегти та примножити свій добробут за допомогою легальних фінансових інструментів?

Найбільшу заздрість викликають інвестори українського фондового ринку. За останній квартал індекс Української біржі злетів угору на 21%, винагородивши інвесторів за попередні місяці страждань і розчарувань. Бурхливе зростання компенсувало всі попередні втрати і звело загальне падіння ринку з початку року до нікчемних 0.5%.

Також можна позаздрити любителям депозитів. Ті, хто не потрапив під «зачистки» НБУ, наприклад, вкладники Ощадбанку, зуміли з початку року заробити близько 8.5%. Навіть більше, на тлі зміцнення гривні їхній заробіток у доларах становив приблизно 11.5%. Фантастичні показники, про які більшість професійних інвесторів у всьому світі може лише мріяти.

Уперше за останні роки розчарував прихований під матрацом долар. Утративши за другий квартал близько 4% за підсумками перших шести місяців року, він опинився в «червоній» зоні – мінус 2.5%.

Нерухомість продовжувала втрачати ціну. Від початку року середня вартість квартир у Києві знизилася на 5.4% у гривні, що зробило подібні інвестиції найнепривабливішими з усього доступного українцям переліку.

Результати результатами, це вже справа минулого, і, як завжди, найголовніше питання – що буде далі?

Найпростіше з нерухомістю. Відсутність масового платоспроможного попиту на тлі безперервного зростання вартості утримання об'єктів робить вкладення в нерухомість абсолютно невигідною справою.

Так само, попри бурхливе зростання в другому кварталі, мені здається, не варто спокушатися можливостями українського фондового ринку. У довгостроковій перспективі, з погляду фундаментальних показників, компанії, що котируються на Українській біржі, за винятком, можливо, одного-двох, навівають лише тугу. Якщо вже й з'явиться в іноземних фінансових інвесторів інтерес до України, то задовольняти вони його, найімовірніше, будуть у Варшаві та Лондоні. Там і вибір більший, і якість краща, і ліквідність вище.

Привабливість банківського депозиту залежить від планів НБУ щодо подальшої «зачистки» банківської системи та прогнозованої інфляції. Ризику «зачистки» цілком можна уникнути, скориставшись послугами державних або великих іноземних банків. Звісно, ставка буде нижчою, але і шанси отримати гроші назад незрівнянно вищі. Чи компенсує депозит інфляцію, яку цього року МВФ прогнозує на рівні 15%? Так, якщо мати справу з Ощадбанком, де ставки на рівні 17-18%, і ні, якщо користуватися послугами західних банків, де ставки на рівні 11-12%. Схоже, українцям час звикати до думки, що розбагатіти на депозитах неможливо.

Чи допоможе зберегти заощадження купівля твердої валюти? За відсутності масштабних дієвих реформ ми, як і раніше, залишаємося сировинною економікою, і курс валюти багато в чому залежить від ситуації на міжнародних ринках. Згідно з останніми прогнозами великих міжнародних банків, у другому півріччі ціни на сталь, залізну руду та зерно, критичні компоненти українського експорту, знижуватимуться, що, безумовно, не допоможе зміцненню гривні.

Ще більшою мірою доля національної валюти залежить від політичної ситуації. Схоже, що восени на нас чекають парламентські вибори, про що яскраво свідчить створення відразу двох партій протягом одного тижня. А якщо взяти до уваги, що кількість «гетьманів» у кожному з угруповань приблизно дорівнює кількості членів, то поточні результати політичного процесу є скоріше джерелом невизначеності, ніж впевненості та стабільності. Якщо до цього додати, що не тільки реформатори вміють створювати дві партії на тиждень, уявляєте, скільки безкомпромісних і абсолютно нездійсненних обіцянок буде роздано у найближчі місяці численними борцями за щастя українського народу. Тож, гривне, тримайся!

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук із Фоззі – щочетверга

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по п'ятницях

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.