Трейдери чи інвестори?

4 коментувати
Трейдери чи інвестори?
Після закінчення трьох років «швидких реформ» результат нульовий

Інвестуючи, завжди хочеться заробити нашвидкуруч. Це цілком відповідає людській природі. Навіть довгостроковому інвестору приємно з перших же днів отримати підтвердження правильності обраній стратегії. Що вже казати про трейдерів, націлених на швидкий результат. Це вже потім, якщо швидко не вдалося, завжди можна «перетворитися» з трейдера на довгострокового інвестора. Хоча б душу заспокоїти, мовляв, навіть сам Воррен Баффетт іноді по кілька років чекає, поки його інвестиції окупляться. Воно-то так, однак Баффет має стратегію, а любитель швидких результатів, який уявив себе довгостроковим інвестором, все одно далі, ніж на кілька місяців вперед дивитися не хоче, або не може.

З нашою країною і реформами точно так само. Починали як трейдери. Що влада, що активісти сорочки на собі рвали, про необхідність швидких реформ твердили, фінансування під них просили. Гроші проїли, а швидко не вдалося. Взагалі ніяк не вдалося, адже, якщо бути чесними з самими собою, ще жодної реформу ми до кінця не довели. Слів розумних набалакали, програм всіляких понаписували, рекомендацій дали - на десять країн на сто років вистачить. Кредитів і грантів на допомогу реформ зжерли стільки, що деяких, особливо активних реформаторів, вже має нудити від достатку. Одного тільки немає – результату.

Тільки не треба знову про поліцію, стабілізацію гривні, реформування банківської системи та електронні закупівлі. Що, жити в країні та їздити її дорогами стало безпечніше? Що, гривня перетворилася у валюту заощадження, яку громадяни зберігають на довгострокових депозитах, в реформованих банках? А, можливо, зникла корупція в державному секторі економіки чи, хоча б, намітилася стійка позитивна тенденція щодо її зникнення?

Окремі успіхи, які можна перерахувати на пальцях однієї руки – нікчемні. Вони не змінюють ситуацію. Точно так само, як замазування зеленкою кількох прищів не виліковує від ракової пухлини.

По закінченні трьох років «швидких реформ» результат нульовий. Економіка як була в комі, так і залишилася. Гойдається собі країна потихеньку, черпає бортом воду, як навантажений рудою напівзатонулий суховантаж на хвилях падіння світових ринків. Інвестори, що зовнішні, що внутрішні, вже давно знайшли «десяту дорогу», одні манівцями, а інші на вихід з України. Народ з країни біжить у пошуках кращої долі, а нас всі вмовляють, що «реформи йдуть безперервно, охоплюючи дедалі ширше коло державних інститутів». Не досягнувши жодного результату за майже три роки, влада починає цідити заспокійливі краплі про те, що добре, що реформи повільні, зате вони будуть надійними і безповоротними. Що за нісенітниця? Ніхто не говорить про те, що реформи робляться за день. Але не можна реформувати вічно. Три роки – це строк. Багатьом країнам, з сусідньою Польщею включно, вдалося за цей час видертися з не менш складних ситуацій і лягти на стійкий курс розвитку.

«Поспішайте повільно!» - ось вона, нова теза. Не квапте владу, не заважайте їй. Адже, десь там, на невидимому фронті, йде важлива робота з реформування країни, яка складеться з невидимих «шматочків» в одну велику картину великої «перемоги». Одна проблема, що в країні є лише два місця, звідки видно «успіхи» реформ – це владні кабінети та офіси багатьох мрійників-громадських активістів, охочих прибитися до влади .

Звичайні громадяни, мені здається, бачать і оцінюють ситуацію по-іншому: реформи провалені, результатів немає, «реформатори» себе дискредитували і тепер потрібно шукати нових. От тільки питання - як цей пошук відбуватиметься: еволюційно чи революційно? Та й кого знайдуть – питання теж далеко неоднозначне.

Зважаючи на те, що скуповування доларів, за наявності можливості, триває, вільних комірок у банках, як і раніше, немає, а депозити розміщуються не довше, ніж на три місяці і, як правило, не більше, ніж на 200 000 гривень, народ на еволюційну перемогу добра над злом не дуже-то й розраховує, закономірно воліючи ліквідність і надійність матраца прибутковості державних обіцянок.

Особисті фінанси з Іваном Компаном – щовівторка

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні у світі з Іваном Яковиною – щодня

Момент в історії з Олександром Пасховером – щопонеділка

Кінопошук з Фоззі – щочетверга

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – щоп'ятниці

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – щонеділі

Більше точок зору тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.