Танець кругової поруки

2 коментувати
Танець кругової поруки
Побите твердження про те, що історія розвивається по спіралі, схоже, знову виправдовується. Після 25 років «танців» ми повернулися туди ж, де і були - в початок 90-х

У 100-річну річницю жовтневої революції ми підійшли до фантастичного за своєю бездарністю підсумку. Точно так само, як Микола II «розбазарив» Російську імперію, п'ятеро українських президентів співтовариші довели Україну до економічної і соціальної катастрофи. Чий внесок із чудової п'ятірки був більшим, сказати важко. Кожен старався. Як у знаменитому «Танці» Анрі Матісса всі п'ятеро, розчервонілі від владної експресії, дружно взявшись за руки і утворивши замкнутий круг, кружляють у танці на позеленілій від туги країні.

tanec-anri-matiss

Побите твердження про те, що історія розвивається по спіралі, схоже, знову виправдовується. Після двадцяти п'яти років «танців» ми повернулися туди ж, де і були – на початок 90-х. Наша економіка в жахливому стані: за розміром ВВП на душу населення за нами в основному Африка, державний борг величезний – 80% ВВП. У нас виродилася система освіти, деградувала охорона здоров'я, а правоохоронні органи практично перестали виконувати свої традиційні функції, хіба що патрульні поки ще приїжджають, щоб зафіксувати факт ДТП. Про судову систему і згадувати страшно.

Так, іномарки та спортивні костюми стали іншими, за чверть століття антураж змінився, але повадки-то зосталися колишніми. Наші базові інстинкти, пригнічені недовгим економічним процвітанням у середині минулого десятиліття і легким дотиком із західною цивілізацією, знову лізуть назовні. Ласкаво просимо в новітній український "Дикий Захід", де кожен грає сам за себе і виживає як може!

Уже чую звинувачення в песимізмі і зневірі та «надихаючі» промови реформаторів. «Реформи, зміни, перетворення – вони ж ось, перед вами! Як же їх можна не помітити? – кричить «реформаторська» тусовка. – Ми ж стараємося на всіх рівнях. За якихось два місяці парламент прийняв відразу кілька доленосних фундаментальних законів: про пенсії, охорону здоров'я, житлово-комунальне господарство, освіту. Скільки сил вкладено: круглі столи проведено, звіти написано, аватарки в фейсбуці оздоблено... ». Все так, ось тільки віра в те, що діти зможуть здобути освіту, вас у разі чого вилікують, а в старості обдарують гідною пенсією, залишилася незмінною. Точніше сказати, її не залишилося!

Всі ці реформи виглядають мертвонародженими, в кращому випадку, недоношеними. На папері ще якось пристойно виглядає, а ось із впровадженням проблема. По-перше, немає, і найближчим часом не буде політичної волі – хто ж проводить реформи за півтора року до виборів? Реформи завжди непопулярні, а політики не можуть дозволити собі стати непопулярними, коли вирішується доля наступної парламентсько-президентської п'ятирічки.

По-друге, хто ці реформи буде впроваджувати?! Нікому! Освічених професіоналів із прогресивними поглядами і тягою до самопожертви, адже держслужба оплачувана і небезпечна, можна на пальцях перерахувати. Та й ентузіазм у багатьох закінчуються. А у більшості «борців» із чеснот – тільки cамореклама і чесність. Чесність – це чудово, але, на жаль, однією чесністю багато не зробиш. Чесність – це лише необхідна умова, але аж ніяк не достатня і відсутності професіоналізму вона не компенсує.

Ну і останнє, найголовніше – на кожну з перерахованих реформ потрібні гроші, а їх немає. Ті, хто їх може дати, зокрема МВФ, ситі пустопорожніми обіцянками, і, схоже, за передоплатою працювати більше не хочуть. Грошей наперед не дадуть, ну хіба що трохи, зовсім трохи, щоб підтримати життєздатність України в якості санітарної зони, що захищає цивілізований світ від дикунства. Тож у короткостроковій перспективі закінчаться всі наші «рішучі реформи» банальним підвищенням зарплат і пенсій, що втім, та сама «гречка», тільки в національному масштабі і з важкими інфляційними наслідками.

Гадаєте, я перебільшую? Тоді послухайте кращих представників українського реформаторського «істеблішменту», присутніх у кінці минулого тижня на гучній публічній події, присвяченій змінам. Відмінний захід: професійні спікери, жива дискусія, небайдужа аудиторія. Все прекрасно, а фінал неоднозначний. Аудиторії було поставлено питання: «Який наш найбільший актив, що допоможе перетворити Україну на країну-стартап?». Дві третини присутніх, а це, зауважте, були всі люди молоді, прогресивно-ліберальних поглядів, що домоглися успіхів, відповіли: «звичка до виживання в умовах постійніх змін». Альтернативні відповіді: культура підприємництва, освіта, креативність – все це разом набрало жалюгідних 20% голосів. Як не гірко визнавати, але ми дійсно нація «виживачів», вимушених століттями пристосовуватися бозна до чого.

«Що ж робити?» – запитаєте ви. Відповідь проста. Життя на "Дикому Заході" передбачає, що кожен розраховує лише сам на себе. Хочете виростити своїх дітей освіченими – вчіть їх самі і наймайте хороших вчителів. Хочете прожити довше – займайтеся спортом, збираєте гроші на лікування і підшукайте знайомих лікарів, яким можна довіряти. Хочете гідно провести старість – інвестуйте змолоду! Ну, або їдьте! За даними GfK саме так і збираються вчинити 8% українців у найближчі два роки, не дуже-то вірячи, що танцівниці Матісса коли-небудь розірвуть замкнуте коло.

Новое Время запрошує на лекції наших відомих колумністів Діалоги про майбутнє. Детальна програма тут

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу  Мнения Нового Времени

Читайте інші тематичні колонки на НВ:

Сьогодні в світі з Іваном Яковиною – щодня

Кінопошук з Фоззі – по четвергах

Тиждень по-діловому з Сергієм Фурсою – по п'ятницях

Відкриття з Олексієм Бондарєвим – по неділях

Більше поглядів тут


Коментарі

1000

Правила коментування
Показати більше коментарів
Якщо Ви бажаєте вести свій блог на сайті Новое время, напишіть, будь ласка, листа за адресою: nv-opinion@nv.ua

Погляди ТОП-10

Читайте на НВ style

Останні новини

опитування

Погода
Погода в Киеве

влажность:

давление:

ветер:

Усі матеріали розділу Погляди є особистою думкою користувачів сайту, які визначені як автори опублікованих матеріалів. Усі матеріали згаданого розділу публікуються від імені відповідного автора, їх зміст, погляди, думки не означають згоди Редакції сайту з ними або, що Редакція поділяє і підтримує таку думку. Відповідальність за дотримання законодавства в матеріалах розділу Думки несуть автори матеріалів самостійно.